Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Galimybė sumokėti pamirštus mokesčius be baudų ir delspinigių – iki liepos 1 dienos

Pasibaigus metinių gyventojų pajamų deklaracijų teikimo laikotarpiui, artėja dar vieno termino pabaiga – galimybės atsiskleisti, tai yra deklaruoti praeityje gautas pajamas ir nuo jų sumokėti pamirštus mokesčius be baudų ir delspinigių. Norintys pasinaudoti proga ištaisyti praeities klaidas turėtų suskubti tai padaryti – atsiskleidimo „langu“ pasinaudoti galima iki š. m. liepos 1 d. Į dažniausiai užduodamus klausimus apie vienintelę galimybę atsiskleisti atsako Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Virginija Ginevičienė.

Teigiama, jog galimybė deklaruoti praeityje gautas pajamas be baudų ir delspinigių yra vienintelė VMI praktikoje, kuri ateityje nebebus taikoma. Gal galėtumėte pakomentuoti – kokiems mokesčiams ši galimybė yra taikoma ir kas ja gali pasinaudoti?

 

Atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems mokesčiams – pajamų, pridėtinės vertės, pelno ir kitiems VMI administruojamiems mokesčiams, išskyrus žemės mokestį. Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už nesumokėtus mokesčius taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jeigu jie nėra bankrutuojantys / bankrutavę ar restruktūrizuojami. Atleidimas taikomas tiems gyventojams ir toms įmonėms, kurie, vertėsi teisėta veikla, tačiau gautų pajamų nedeklaravo ir nuo jų nesumokėjo mokesčių.

 

Ar aktyviai žmonės domisi ir naudojasi šia galimybe?

 

Taip, pastebime, jog tiek besidominčių, tiek besinaudojančių šia galimybe skaičius tikrai nemažas: nuo metų pradžios vien telefonu sulaukta beveik 1,6 tūkst. skambučių šia tema, o informacijos vmi.lt svetainėje apie tai ieškojo apie 33 tūkst. žmonių. Nuo metų pradžios sudaryti 583 deklaruotų anksčiau pamirštų sumokėti mokesčių mokėjimų grafikai 4,6 mln. eurų sumai. Pažymėtina, kad tai tik dalis savanoriškai deklaruojamų mokesčių, nes tai galima padaryti ir nesikreipiant dėl mokėjimo grafiko sudarymo, o tiesiog pateikiant patikslintą deklaraciją ir sumokant mokesčius.

 

Ar nusprendę atsiskleisti ir sumokėti visus pamirštus mokesčius vėliau nesulauks nuolatinių VMI patikrinimų, ar nebus akyliau stebimi?

 

Bijančius didesnio VMI dėmesio po savanoriško nedeklaruotų pajamų atskleidimo, galime patikinti, kad bijoti nėra ko – ši galimybė ir skirta tam, jog visi norintys susitaikyti su valstybe, turėtų galimybę pasitaisyti ir pradėti nuo švaraus lapo. Pasinaudojusių šia galimybe anonimiškumas yra garantuotas – deklaracijų teikimas arba tikslinimas vyksta bendra tvarka, todėl VMI neidentifikuoja asmenų, pasinaudojusių galimybe atsiskleisti. Taip pat aktualu žinoti, jog norint pasinaudoti šia galimybe jokių pajamas pagrindžiančių dokumentų inspekcijai pateikti nereikia. Tam, kad mokesčių mokėtojas būtų atleistas nuo delspinigių, nereikia teikti ir papildomų prašymų, tai įvyksta automatiškai.

 

Priešingai nei mano abejojantieji, savanoriškai pateikus ar patikslinus deklaracijas tikimybė sulaukti VMI dėmesio mokesčių mokėtojams sumažės dėl akivaizdžios priežasties – jų veiklos ir mokestiniai rodikliai taps geresni, o mokestinė rizika žemesnė.

 

O kaip situacija klostysis tiems gyventojams, kurie ankstesnių laikotarpių pajamas deklaravo, kai „Tos vienintelės“ dar nė nebuvo, tačiau mokesčių nesumokėjo?

 

Mokesčių mokėtojai, kurie buvo pateikę mokesčių deklaracijas iki 2019 m. sausio 1 d., tačiau mokesčių nesumokėjo ir todėl nuo susidariusios mokėtinos mokesčių sumos jiems buvo apskaičiuoti delspinigiai, nuo delspinigių jau yra automatiškai atleisti. Jie apie tai buvo informuoti e. laiškais ir jiems tereikėjo sumokėti mokesčius. Tokių laiškų sulaukė apie 125 tūkst. gyventojų ir 25 tūkst. įmonių.

 

Ką galėtumėte patarti užmiršusiems deklaruoti už ankstesnius laikotarpius gautas pajamas? Ką nusprendę atsiskleisti turėtų žinoti ir kas nutiks to nepadariusiems, bet turėjusiems progą tai padaryti?

 

Ragintume gyventojus ir įmones pasinaudoti galimybe atsiskleisti – patikslinti savo 2014-2018 m. pajamų deklaracijas ir sumokėti praeityje pamirštus mokesčius be pasekmių. Laiko tam, kaip jau minėta, yra iki liepos 1 dienos.

Deklaravus pajamas mokesčius nuo jų sumokėti būtina per 20 dienų. Jeigu mokesčių mokėtojas per minėtą laikotarpį sumokėti negali, jis gali kreiptis į VMI ir sudaryti periodinių mokėjimų grafiką iki 2 metų laikotarpiui. Norime paskatinti visuomenę suprasti sprendimo gyventi skaidriai vertę ir suteikti kartą suklydusiems galimybę priimti sprendimą iš naujo, neteisiant, nebaudžiant ir nekritikuojant.

Nusprendusiems toliau vystyti neskaidrią veiklą, tikintis, jog liks nepastebėti, turime blogų naujienų – VMI šiems gyventojams ne tik taikys delspinigius, tačiau ir gerokai griežtesnes bausmes. Vienas iš pavyzdžių, kokia nemaloni situacija gali ištikti po liepos 1 d., nepasinaudojus atsiskleidimo galimybe: jei papildoma mokesčio suma priskaičiuojama nuo patikrinimo metu nustatytų mokesčių mokėtojo pajamų, kurių gavimo šaltinių mokesčių mokėtojas negali pagrįsti (neteisėtas praturtėjimas), mokesčių mokėtojui skiriama nuo 50 iki 100 procentų priskaičiuotos mokesčio sumos dydžio bauda. Mokesčių mokėtojui, kuriam už to paties mokesčio įstatymo pažeidimą mažiau negu prieš penkerius metus jau buvo paskirta bauda, apskaičiuotas baudos dydis didinamas dvigubai.

 

Daugiau sužinoti apie tai, kaip ir kodėl verta pasinaudoti vienintele galimybe sumokėti praeityje pamirštus mokesčius, galima VMI interneto svetainėje www.vmi.lt, atsakymus į susijusius klausimus taip pat teikia konsultantai telefonu 1882, pasirinkus 5 „vienintelė galimybė atsiskleisti.

VMI inf.