Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Gripo epidemija – iššūkis Trakų rajono medikams

Trakų pirminės sveikatos priežiūros centras gripo epidemijos metu nesiruošia ilginti darbo laiko.

Seniūnijų atstovai ir patys gyventojai raginami atkasti sniegą nuo kelių, kad medikams, esant reikalui, būtų kuo paprasčiau atvykti pas ligonius į namus.

Nedarbingumo lapelį galima gauti paprasčiau

„Norėdamas, kad jam būtų išduotas nedarbingumo pažymėjimas, pacientas turi paskambinti savo šeimos gydytojui ir ne vėliau kaip per tris dienas apsilankyti pas gydytoją. Jam nedarbingumo pažymėjimas būtų išduodamas nuo susirgimo dienos“, – sako Trakų pirminės sveikatos priežiūros
centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Narbutienė. Beje, gripo epidemijos metu uždarius priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas, mažylių tėvai gali gauti nedarbingumo lapelį
net tada, jei vaikai ir neserga.

Trūksta šeimos gydytojų

Gripo epidemijos metu gydytojų per dieną priimamų pacientų skaičius išauga kelis kartus. „Per dieną kartais tenka priimti net iki 45-70 pacientų. Didelis darbo krūvis kartais atsiliepia ir pačių medikų sveikatai. Tad pasitaiko atvejų, kuomet patys gydytojai dėl savo ar šeimos narių ligos negali dirbti. Taip pat svarbu paminėti, kad šiuo metu įstaigoje labai trūksta šeimos gydytojo“, – situaciją aiškina A. Narbutienė.

Patekti pas ligonius – iššūkis

Medikų darbą labai sunkina klimatinės sąlygos. Dažnai esant iškvietimams, medikai negali privažiuoti iki pacientų namų, todėl reikalinga seniūnijų, pačių gyventojų pagalba. Todėl gripo epidemija – tikras iššūkis įstaigai. „Stengiamės organizuoti darbą, kad pacientai kuo greičiau gautų paslaugas ir tikimės
su šiuo kasmetiniu iššūkiu susidoroti ir šiemet“, – sako A Narbutienė.

Vištienos sultinio nauda

Peršalus, ypač pirmąsias dienas, geriausia likti namuose. Likus manuose, laikytis lovos režimo. Palankiomis sąlygomis žmogus greičiau sveiksta.

Svarbu suprasti, kad negalima vartoti vaistų savo nuožiūra. Nors pacientai darosi vis sąmoningesni, bet ir dabar dar pasitaiko atvejų, kada gripo gydymui pacientai pradeda vartoti antibiotikus, nors jie virusų neveikia. Pajutus pirmuosius gripo simptomus, reikėtų apie tai pranešti gydytojui, kuris parinktų tinkamą antivirusinį ir simptominį gydymą.

Taip pat susirgus yra labai svarbus gausesnis šiltų skysčių vartojimas. Tai lengvina atsikosėjimą, padeda iš organizmo šalinti ligos metu besikaupiančius toksinus, kompensuoja skysčių netekimą dėl gausesnio prakaitavimo. Daugelis tai jau žino, nes pajutus sveikatos negalavimus nieko nelaukdami pradeda gydytis arbatomis. Tinka įvairios arbatos (čiobrelių, aviečių, liepžiedžių), pagardintos medumi ir citrina.

Moksliškai pagrįstas vištienos sultinio vartojimo naudingumas. Nustatyta, kad jis ne tik maistingas,
bet ir padeda organizmui kovoti su gripu, peršalimu ir kosuliu.

Labai svarbu laikytis asmens ir patalpų higienos: dažnai plauti rankas, dengti veidą medicinine kauke, dažnai vėdinti ir drėgnai plauti patalpas.

VILTĖ RAMOŠKAITĖ