
[caption id="attachment_28082" align="aligncenter" width="460"]
Gruzijos kultūros asociacijos „Kachetija" vadovas Levanas Sepashvvili su dukromis Leila ir Tiniko. Gyvendamas su šeima Trakuose, jis organizuoja daug renginių, supažindinančių vietinius su savo tautos kultūra ir tradicijomis[/caption]
Į tradicinę Trakų miesto šventę atvyksta daug svečių iš užsienio šalių miestų partnerių. Atvyks partneriai ir iš Gruzijos. Pasveikinkime juos su Lietuvoje oficialiai pripažintu istoriniu ir autentišku šalies pavadinimu Sakartvelas.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija, atsižvelgdama į Gruzijos prašymą, nutarė, kad greta lietuvių kalboje įprastų pavadinimų Gruzija ir gruzinai galėtų būti vartojami variantai, artimesni gruziniškiems: Sakartvelas ir sakartveliečiai.
Oficialusis valstybės pavadinimas lietuvių kalboje išlieka Gruzija, vadinamieji trumpieji nuo šiol du – Gruzija ir Sakartvelas.
Daugelyje šalių vartojamas pavadinimas Georgia siejamas su globėjo šv. Jurgio (lot. Georgius) vardu. Yra šalių, tarp kurių ir Lietuva, vartoja per rusų kalbą išplitusį šalies pavadinimą Gruzija, kurio patys šalies gyventojai nemėgsta. Estų, suomių, vengrų kalbose buvo patvirtintas variantas Georgia.
Vidas Kavaliauskas, Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas, lietuvių kalbos dėstytojas, žiniasklaidoje teigia, kad žodžiai Gruzija ir gruzinas gruzinų kalboje susiję ne tik su globėjo šv. Jurgio (
lot. Georgius) vardu, bet ir su neigiama jų reikšme. Gruzinus persai anksčiau vadino gauruotais vilkais (gorg/gurgan). Profesoriaus teigimu ši reikšmė ir buvo pagrindas keisti šalies pavadinimą.
Ne tik Sakartvele, bet ir Trakuose bei visoje Lietuvoje gyvevantys sakartveliečiai š. m. gegužės 26 d., kai buvo minimas Gruzijos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetis, turėjo progą pasauliui priminti autentiškąjį šalies savivardį.
Parengta pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos informaciją
Rūdiškietės – kalbos puoselėtojos
Nuo 2012 metų kas dvejus metus organizuojamas nacionalinis konkursas „Mano žodynas“. Šiais metais tarp konkurso nugalėtojų Rūdiškių gimnazijos moksleivės.
Antrą vietą 9–12 klasių grupėje pelnė kolektyvinis darbas. Tai Trakų rajono Rūdiškių gimnazijos mokinių Erikos Zalieckaitės (III a klasė) ir Akvilės Zalieckaitės (I a klasė) „Literatūros kūrinių veikėjų žodynas“ (mokines konsultavo mokytoja Zita Bartkevičienė). Darbe pateikiami programinių lietuvių ir užsienio literatūros autorių kūrinių 137 veikėjų enciklopediniai aprašymai.
Konkursas ragino prisiminti iš Žemaitijos kilusius žodynininkus ir kalbininkus, minėti Simono Daukanto 225-ąsias gimimo metines, Vydūno metus ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
Parengė ALVYDA KAZAKEVIČIŪTĖ-STANIUNAITIENĖ