Laimės paieškomis užsiimame kasdien. Laimę visi suvokiame skirtingai. Vieniems tai ypatingas jausmas. Kitiems menkai pažįstamas jausmas. Tretiems be galo reikalingas jausmas, aišku, atsiranda ir tokių, kuriems visiškai jokios reikšmės ši sąvoka nesudaro. Tačiau svarbiausias reiškinys yra laimės ieškojimas, ėjimas link jos, atradimas, suvokimas, kad ją turime ir išgyvenimas laimės akimirkos ar ištiso laimingo gyvenimo.
Gyvenimas yra tarsi dėlionė-galvosūkis, kuriame reikia iš mažų gabaliukų sujungti paveikslėlį. Tie gabaliukai būna iš kieto popieriaus, ant kiekvieno yra po to paveikslėlio dalį. Gabaliukų kraštai būna taip nukarpyti, kad sujungus tinkamus gabaliukus šie susijungia ir tampa sunkiai išskiriami. Norint, sudėjus dėlionę, galima ją užklijuoti ant popieriaus lapo ir tada ji jau tikrai taps nebeišardoma. Tokį dėlionės apibrėžimą galime rasti Vikipedijos enciklopedijoje. Tačiau norint pateiktą dėlionės apibrėžimą prilyginti šeimai, žinoma, kad susiduriama su sąvokų neatitikimu. Žvelgiant kiek metaforiškesne prizme, norint pafantazuoti, galima įsivaizduoti, kad būtent taip šeima ir deliojama. Imami maži gabalėliai gyvenimo, dalelė mūsų, dalelė aplinkos ir bandoma viską sujungti į paveikslėlį, tarsi į šeimos modelį. Jeigu tie gabaliukai teisingai sujungiami, tai susijungę tampa sunkiai išskiriami, taip pat, kaip ir suklijuota dėlionė.
Jau ne vienerius metus bandoma atsakyti į klausimą „Kas yra šeima?“. Žiūrėdami į savo artimiausius žmones bandome atsakyti į šį klausimą. Visame pasaulyje šeimos modeliu dažniausiai yra laikoma branduolinė šeima, t.y. tėtis, mama ir vaikas. Tačiau bet koks bandymas apibrėžti šeimos modelį šių laikų pasaulyje tampa sunkiai įveikiamu.
Trakų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje duris atvėrė puiki paroda. Parodos atidarymu susidomėjusių netrūko. Parodoje dalyvavo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja – K. Narkevič, kultūros ir turizmo skyriaus vedėja – A. Jakonis, Trakų miesto seniūnas – K. Vilkauskas ir kiti aktyvūs bibliotekos lankytojai. Svečius sveikino Trakų meno mokyklos kolektyvas. Parodą pristatė Švedijos ambasados informacinių ir kultūros projektų koordinatorė - Giedrė Berželionytė. Ši paroda – apie Švedijoje vyraujantį šeimos modelį. Fotonuotraukose ypatingai akcentuojamas motinos ir tėvo vaidmens pasikeitimas. Bandoma apibrėžti tėčio vaidmenį ir tai, kaip visuomenė gali padėti suderinti lygias galimybes, tėvystę ir darbą. Daug dėmesio skiriama tėvystei, jos naudai ir esmei. Pastebėta, kad tėvai, pasinaudoję tėvystės atostogomis, išsiugdo naujų įgūdžių – atsakingumo, lankstumo, prioritetų nustatymo. Švedijoje tapimas tėvais, besirūpinančia bendrove, iš esmės yra vadovavimo klausimas, tuo pačiu susijęs su požiūrio keitimu – motinystė ir tėvystė laikomi vertybe, o ne našta karjerai. Kalbama apie tėvystę kaip vieną iš pagrindinių ir labiausiai vertinamų vertybių. Švedijos tėčiai išnaudoja daugiausiai tėvystės atostogų pasaulyje ir yra teigiama, kad Švedijos sistema suteikia galimybę tam tikrą laikotarpį būti tėčiu „visu etatu“. Pasakojama, kad kuriamos tėčių grupės, kuriose galima pasikalbėti apie tėvystę su kitais tėčiais. Dažnai tėčiai prie tokių grupių prisijungia vaikui dar negimus, o tėvystės atostogų metu, tėčiai dalyvauja grupės susitikimuose kartu jau su savo vaikais.
Jau ne kartą mūsų visuomenėje buvo keltos diskusijos apie laimę, gyvenimą ir idealias šeimas. Galima teigti, kad ši tema buvo ir yra aktuali visais laikais. Vaikai, tėvai, darbas, namai, pajamos ir lygios galimybės: tai sudėtinės dalys, kurios Švedijoje vadinamos gyvenimo dėlione. Manome, kad apsilankę šioje parodoje pasipildysite laimės gabalėliu, atrasite savo gyvenimo dėlionės dalis, turėsite galimybę apsvarstyti ir savo šeimos modelį. Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia Jus pamatyti ne tik parodoje eksponuojamą fotonuotraukų kolekciją, bet ir susipažinti su Švedijos šeimos ir laimės modeliu.
Paroda vyks iki spalio 11 dienos.
Meida Vitovičiūtė
Trakų viešosios bibliotekos
vyr. metodininkė