Kiekvienas nuosavame name gyvenantis arba apie tokį svajojantis asmuo, neabejotinai pagalvoja ir gana daug dėmesio skiria ne pačio namo, bet kiemo estetikai ir išvaizdai. Iš esmės, tai namo kiemas yra viena svarbiausių jo dalių (vizualiai) mat nuo jos priklauso ar gera bus išeiti į lauką ir ar malonu bus ten pasikviesti kitus žmones. Tam reikia ganėtinai nemažai investicijų (ne tik pinigine prasme) bei nuolatinės priežiūros. Tačiau gražus eksterjeras ir gražus kiemas vilioja daugumą nuosavų namų savininkų. Pasižiūrėkime, ko labiausiai reikia ir ką galima daryti, kad jūsų kiemas būtų idealus.
Tvarkinga veja – pirmas žingsnis
Nors daug kas jums sakys, kad pradėti reikėtų nuo projektavimo ir idėjų, iš tiesų tai visa esmė glūdi vejoje. Jeigu veja bus tvarkinga – šalia namo daugiau gali nebūti nieko ir namo teritorija vis tiek atrodys įspūdingai. Deja, natūraliai ir patiems veją užsėti ir palaikyti tvarkingai yra pernelyg daug darbo reikalaujantis procesas. Jeigu esate dirbantys žmonės, tai tam paprasčiausiai neturėsite laiko. Dėl to yra samdomi apželdintojai, įsirengiama automatizuota laistymo sistema, galbūt net įsigyjamas žolės pjovėjas – robotas. Taip, tai yra didelė investicija, tačiau ji atsiperka. Galite ant negražios vejos pastatyti, kad ir Mikelandželo „Dovydą“, aplinka nuo to graži nepasidarys.
Kokie jūsų norai, kokia vizija?
Na, o po to, kai išspręsti klausimai su veja, galima dėlioti projektą. Aišku, tai galima daryti ir anksčiau, tačiau galima ir vėliau, dėl to šį niuansą minime kaip antrą veiksmą, pagal eiliškumą.
Dėliodami norus arba vizijas, neapsieisite be brėžinių, skaičiavimų ir planavimų. Labai tikėtina, kad neturite tokių dalykų patirties. Tokiu atveju teks samdyti landšafto dizainerius arba bent jau planuotojus, kad jie padėtų realizuoti viską. Aišku, įmanoma tiesiog pasižiūrėti į kiemą ir „susistatyti“ viziją savo mintyse. Galima iš karto nuspręsti, kur stovės žaidimų aikštelė, kur pakabinsite hamaką, kur pasodinsite augalus ir panašiai.
Tačiau turėkite omenyje tai, kad tokiu atveju, vargu ar kiemo vaizdas bus „idealus“. Taip, viskas bus praktiška, smagu ir gera, tačiau to tikrai įspūdingo pojūčio, tikriausiai nepavyks pasiekti.
Suskirstykite kiemo erdvę į zonas
Jeigu visgi norite kažko įspūdingo ir išskirtinio, daug landšafto specialistų pataria lauko erdvę sekcijuoti ir suskirstyti į zonas. Įsivaizduokite, kad planuojate kiemo erdvę, kaip miestelį: 6 zonos augalams, 3 rekreacinės, poilsio zonos ir nepanaudotos zonos ar panašiai.
Svarbu suskirstyti erdvę taip, kad praktiškumas derėtų su natūraliomis jos savybėmis. Tad nereikėtų pavėsinių statyti toli nuo namo arba žaidimų aikštelę pastatyti prie pat gėlyno ir panašiai. Dažniausiai šie dalykai aptariami planavimo metu ir viskas išdėstoma pagal teritorijos plano savybes.
Bene svarbiausias lauko akcentas – pavėsinės. Jų būna visokių (https://www.varle.lt/lauko-pavesines/), tačiau svarbu suprasti, kad ir jos turi gausybę alternatyvų, kurios, galbūt labiau tinka jūsų kiemui. Vieni svajoja apie baseiną, tačiau logiškiausia vieta jam galbūt eliminuotų didžiąją dalį kiemo erdvės ir jis nebebūtų praktiškas. Kiti gi svarsto apie krepšinio aikštelę, tačiau nėra lygaus paviršiaus. Treti nori fontano ar panašiai. Ne visos erdvės yra tinkamos jūsų išsvajotiems sprendimams. Tačiau kai kada galima atlikti tam tikrus pakeitimus landšafte (tiesa, jie labai brangūs) ir paversti kiemą gerokai funkcionalesne erdve. Kitu atveju vertėtų galvoti apie kompromisinius sprendimus.
Augalų turi būti, tačiau jie neturėtų karaliauti
Jau minėjome tai, kad ne visi prabangūs ar gražūs pirkiniai „įsipaišo“ į kiemo vaizdą. Nepaisant to, kaip smarkiai jų norite, jeigu nesiekiate bet kokių rezultatų ir norite geriausio, tai verta to paties nedaryti ir su augalais. Jeigu vieni žmonės perspaudžia su dekoracijomis ar įranga, tai kita dalis labai jau mėgsta pompastiką su augalais. Tikrai neverta aplink namą sodinti daugybės krūmų, gėlynų, pastatyti šiltnamių ir taip toliau. Nebus laiko viskuo rūpintis...
Aišku, jeigu yra noro ir finansinių išteklių samdyti sodininkus, tada viskas tvarkoje, tačiau ir apskritai, nereikėtų skirti daugiau nei 20 procentų savo kiemo augalams. Taip erdvė taps perpildyta ir nebebus praktiška.
Nugenėkite medžių šakas, jeigu jos trukdo
Neretai sklype yra medžių. Ne bet kokių, o nemažų. Jeigu sklypas šalia miško arba kur nors atvirame lauke, aukštas medis tikrai anokia staigmena. Visgi, nepaisant poetiško ir lyrinio grožio saulei besileidžiant, didelis medis kieme nėra pernelyg geras dalykas, jeigu jis neprižiūrėtas. Senam medžiui kyla rizika susirgti ir supūti. Medžiai meta lapus, dėl ko teks daug daugiau prižiūrėti teritoriją rudens sezonu, ką jau kalbėti apie gyvąją gamtą, kuri, ne paslaptis gali kai kada patrukdyti ryte ilgiau pasnausti. Ar norite medžių, ar visiškai juos kirsite – tik jūsų pasirinkimas. Tačiau reikėtų nugenėti bent jau dideles arba svyrančias šakas. Tam jums prireiks grandininio pjūklo. Tokį galite įsigyti čia.