
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centras 2016 m. rugsėjo – gruodžio mėn. įgyvendino LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuotą projektą, kurio metu buvo teikiamos globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems teikimo paslaugos.
Paramos šeimai ir vaikams centre, Aukštadvario, Lentvario, Rūdiškių ir Senųjų Trakų seniūnijose psichologė Renata Grudzinskienė vedė pozityvios tėvystės konsultavimo grupes. Mokymų tikslas - formuoti pozityvios tėvystės nuostatas, suteikti tėvams bazinių žinių apie vaiko poreikius, empatiškumo jausmo ugdymą, pagrindines vaikų elgesio formavimosi ištakas ir problemas, ribas ir taisykles auklėjant vaikus, savęs supratimą ir pasitikėjimo jausmo vaikuose ugdymą, suvokimą kaip spręsti problemines vaiko ugdymo situacijas. Mokymų rezultatas - tėvai suprato, kaip stiprinti jų bendravimo su vaikais įgūdžius, formuoti stiprų, patikimą, kupiną besąlyginės meilės ryšį tarp tėvų ir vaiko, kuris leis kurti vaikui saugią aplinką, augti emociškai stabiliam ir skatinti jį reikšti tinkamus elgesio būdus.
Psichologės Kristina Leščinskaitė, Eglė Griešnovienė ir Sigita Dirgėlienė vedė du mokymų ciklus globėjams, įtėviams, tėvams ir jų vaikams. Pirmuosiuose mokymuose dalyvavo tėvai, auginantys paauglius bei patys paaugliai. Mokymų tikslas – tėvams daugiau sužinoti apie paauglystės ypatumus, vaikams - sustiprinti pasitikėjimą savimi bei ugdyti emocinį intelektą. Antruosiuose mokymuose dalyvavo globėjai, įtėviai ir tėvai su vaikais, kurių amžius 6 – 10 m. Trijų dienų seminaro metu tėvai su lektorėmis analizavo vaikų adaptacijos mokykloje problemas, aptarė, kaip padėti vaikams integruojantis į naują socialinę aplinką. Taip pat aiškinosi, kaip nustatyti vaikui elgesio ribas ir koks elgesys yra jų amžiuje normalus, o koks turėtų kelti susirūpinimą. Tuo pat metu vaikai mokėsi kaip įveikti bendravimo sunkumus mokykloje, įvardino emocijas ir mokėsi jas išreikšti tinkamai. Lektorės padėjo vaikams atrasti ir suprasti, kas padėtų jiems adaptuotis ir gerai jaustis mokykloje, sužinoti, kuo skiriasi konfliktas nuo patyčių ir kur kreiptis pagalbos. Vaikams buvo įdomu mokytis atpažinti savo ir kitų jausmus, atrasti savo stipriąsias puses. Lektorės mielai atsakinėjo į tėvams ir vaikams rūpimus klausimus bei dalinosi savo patirtimi.
Globėjų ir įtėvių rengimo specialistės Ramunė Birgiolienė ir Aistė Jankauskaitė vedė pirmuosius būsimųjų globėjų ir įtėvių rengimo mokymus. Būsimieji globėjai ir įtėviai jų metu mokėsi, kaip atpažinti vaiko poreikius, kaip užtikrinti saugią aplinką, didinti įvaikinto ar globojamo vaiko savivertę bei kaip patiems pasiruošti pokyčiams, kai į šeimą „atkeliauja” vaikas. Šiuo metu dvi šeimos laukia išvados apie tinkamą pasirengimą globoti ar įvaikinti tėvų globos netekusius vaikus.
Mokymus vedusios lektorės teigė, jog buvo smagu matyti tiek motyvuotų dalyvių, mokymų metu tėvai ir paaugliai nuoširdžiai susibendravo tarpusavyje ir padėjo vieni kitiems spręsti problemas. Dalyviai džiaugėsi šilta ir jaukia, pasitikėjimą keliančia mokymų atmosfera, temų aktualumu, mokymusi per konkrečius pavyzdžius. Mama Viktorija teigė: „Šie mokymai man ne tik davė atsakymų apie man aktualias auklėjimo situacijas, bet ir suteikė pasitikėjimo savimi. Nuo šiol aš žymiai drąsiau priimu sprendimus savo gyvenime“.
Ateinančiais metais planuojame tęsti mokymus vaikus auginančioms šeimoms. Rinksime pozityvios tėvystės konsultavimo grupes centre, seniūnijose, bendruomenėse. Tėvus, globėjus ir įtėvius pakviesime į emocinės paramos grupes.
Norinčius įgyti žinių, pasidalinti patirtimi, aptarti individualius atvejus, gauti emocinę paramą, psichologinę, socialinę pagalbą, kviečiame kreiptis į Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centrą: Aukštadvario g. 33, Mikniškių k., Trakų r. sav., tel. +370 620 79703, +370 617 97674, el. p. a.jankauskaite@trakuseimoms.lt, r. birgioliene@trakuseimoms.lt
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro globėjų ir įtėvių rengimo specialistės
AISTĖ JANKAUSKAITĖ ir RAMUNĖ BIRGIOLIENĖ, psichologė RENATA GRUDZINSKIENĖ

