Antai, Trakų apskrityje, kuri dėl jos dalies okupacijos ir pasienio specifikos buvo sunkesnėje padėtyje, nuo pat pirmųjų šio laikotarpio 1918-ųjų lyg grybai po lietaus kaimuose ir miesteliuose šviesuoliai steigė pradžios mokyklas. Švietimo ministerija į šį itin nuniokotą kraštą siuntė geriausius mokytojus, tokius, kaip Stefaniją Paulavičiūtę, Oną Smalskaitę, Oną Lisauskaitę, Joną Jurkūną, Andrių Serbentą, įgijusius patirties mokant vaikus dar slaptose lietuvių mokyklose. Paskui šiam darbui pasiryžusį jaunimą rengė Aukštadvario dvejų metų pedagoginiai kursai.
Nusirito mirtį sėjęs karas, nutolo okupacijų košmaras. Prabėgę dešimtmečiai užmaršties dulkėmis užklojo ir nemarų talentingų pedagogų šviesų indėlį, ir jų negyjančias nuoskaudas. Šiandieninė karta jau neatmena jų tėviškėje dešimtmečius mokslo žinias ir kultūros šviesą skleidusių mokytojų ir mokyklų, kurios tarsi tirpo: uždarinėtos dėl demografinių pokyčių, dabar – ekonominiais sumetimais. Į užmarštį sminga mokytojų šviesuolių kūrybinis palikimas. Ne tik Trakų, daugelio šalies rajonų moksleiviai nežino tarpukariu jų mokykloje dirbusių mokytojų indėlio ir neretai tragiško likimo, nes arba tesukauptos vien paviršutiniškos savosios mokyklos istorinės žinios, o neretai mokykla visai neturi savo parašytos istorijos. Geriausiu atveju pasirūpinama išleisti reprezentacinius mokyklos leidinėlius, kuriuose puikuojamasi dabartiniais mokinių ir mokytojų bendruomenės laimėjimais.
Tėvynės pažinimo draugija nuo 1998 m. įgyvendina ilgalaikį tiriamojo pobūdžio projektą „Lietuvos pedagogų kultūros paveldas". Telkia savanorius, kurie ekspedicijų būdu ir pavieniui kaupia žinias apie išnykusias mokyklas. Daugelį metų šių tyrinėtojų atradimus skelbė GIMTINĖS laikraštyje, o nuo 2011 m. – tęstiniame prenumeruojamame leidinyje „Tautotyros metraštis" bei išleisdama darbščiausių tyrinėtojų knygas.
Būtent tokiu tikslu 2010–2012 m. vyko ekspedicija, kaupiant žinias apie Aukštadvario seniūnijos Čižiūnų mokyklos praeitį. Galiausiai šeštadienį, 2012 11 24, Čižiūnų socialinių paslaugų centre Tėvynės pažinimo draugija kartu su šio centro vadovybe ir GIMTINĖS leidykla rengia trejus metus trukusios ekspedicijos pabaigtuvių krivūlę. Čižiūniečiams bus pristatyta 1060 archyvinių dokumentų kopijų, 190 lapų atsiminimų ir 140 vietos mokyklos istoriją įamžinančių nuotraukų.
Dr. Kazys Račkauskas