Garbinga specialybė
Atidaromąjį varžybų žodį tarė vienas pagrindinių šventės organizatorių Lietuvos Žemės Ūkio konsultavimo tarnybos Trakų rajono konsultavimo biuro vadovas Albertas Malašauskas sakydamas, jog artojo darbas yra labai svarbus ir kuriuo būtina didžiuotis. Prie sveikinimo žodžių prisidėjo ir Rūdiškių seniūnas Tadeaušas Pavlovskis bei juokaudamas pridūrė, kad tokį puikų orą užsakė pas kunigą. Artojams dar kartą buvo paaiškintos varžybų taisyklės, o laikrodžiui išmušus lygiai 10 val., į dangų pakilo žalia vėliavėlė, simbolizuojanti varžybų startą, suburzgė traktorių motorai ir tvarkingai, vienas po kito, artojai pradėjo arti jiems skirtą žemės plotą.
Darbas iš peties
Pirmajai vagai išarti buvo skirta 20 minučių. Prabėgus sutartam laikui ir pakilus raudonai vėliavėlei į dirvą pasipuošę ryškiai raudonomis kepurėmis nuskubėjo varžybų teisėjai: dr. Audrius Stoškus, Linas Lazauskas bei Albertas Malašauskas. Po atsakingo vertinimo lentoje buvo surašyti pirmieji rezultatai, kurie vieniems dalyviams buvo džiugūs, kitiems – akstinas labiau pasistengti. Visai likusiai lauko daliai suarti teisėjai skyrė 2 val. 40 min., o kol artojai stengėsi kuo gražiau ir taisyklingiau paruošti žemę, ūkininkų, rėmusių šventę, gaspadinės dengė skanų vaišių stalą bei būsimiems nugalėtojams pynė ąžuolo lapų vainikus.
Šventė sau
Kol traktorių tempiami plūgai raižė žemę, virš galvų ratus suko gandrai, šalia pievose čirpė žiogai. O kai laukas jau buvo pusiau išartas, gandrai nebijodami galingų traktorių vienas paskui kitą leidosi ieškoti „skanėstų“. Stebėdami varžybų dalyvius ir jų iš dangaus nusileidusius „padėjėjus“, kalbėjomės su A. Malašausku, kuris pasakojo, jog praėjusį pirmadienį visiems artojams per kelias valandas buvo išdėstyta teorija, o vėliau vyko trumpa treniruotė prieš savaitgalio varžybas. Taip kad ruoštasi rimtai ir atsakingai. „Mes darome šventę sau su tikslu išmokti arti taip, kaip priklauso. Kartu su ūkininkais surinkome 900 litų biudžetą, o štai šiandien jau rengiame varžybas“, - džiaugdamasis kalbėjo A. Malašauskas.
Lemiami kriterijai
Išsekus arimui skirtam laikui, visi varžybų dalyviai (artojai iš Rūdiškių, Senųjų Trakų, Grendavės ir Trakų) dar kartą buvo vertinami pagal šiuos arimo elementus ariant tradiciniais plūgais: paruošiamosios vagos sumestinei; paruošiamosios vagos tiesumas, sumestinė (liekanų ir piktžolių aparimas); sumestinė (riekių forma, aukštis, plotis); riekių tiesumas sumestinėje; piktžolių naikinmas (užarimas); piktžolių naikinmas (tarpai); sėklos guolis (riekių gylis); sėklos guolis (riekių forma); riekių tiesumas pagrindiniame arime; plūgo įleidimas ir iškėlimas; išmestinė; tuščiavagė (vagos gylis ir plotis); tuščiavagės tiesumas; bendras arimo vaizdas.
Kvietimas nugalėtojui
Iš lauko grįžus suplukusiems artojams ir su smagiais ginčais teisėjams skaičiuojant finalinius balus, pamažu kilo įtampa. Galų gale iškilmingai buvo paskelbti varžybų nugalėtojai. Geriausiais 2011 m. Trakų r. artojais tapo: trečioji vieta – Darius Stralkus, antroji vieta – Stanislov Markevič, 99 iš 150 galimų balų surinko ir pirmąją vietą užėmė Algius Matusevičius. Visi artojai (J. Kasparavičius, J. Šidlauskas, A. Budrevičius, M. Špakovskij, J. Auksorius), ne tik prizinių vietų nugalėtojai, buvo apdovanoti raštais ir rėmėjų įsteigtais prizais, kuriuos vyrams įteikė šventėje apsilankiusi Lietuvos Žemės Ūkio Konsultavimo Tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Butkienė, kuri varžybų nugalėtoją pakvietė ir į visos Lietuvos artojų varžybas, vyksiančias liepos 15 d. Kėdainių rajone.
Rūta Girdzijauskaitė{jcomments on}