Apie tinkamus atliekų tvarkymo įpročius kalbama ir rašoma daug, jau visi girdėjo, kaip svarbu atliekas rūšiuoti, kad antriniam perdirbimui tinkama žaliava nepatektų į bendrą šiukšlių konteinerį, o neišnaudojant papildomų gamtinių išteklių būtų panaudota dar kartą. Šį kartą norime atkreipti dėmesį į pakuotes.
Lengva ranka švaisto
Apsilankius parduotuvėje, neišvengiamai į mūsų buitį patenka ir produktų, supakuotų plastikinėje ar stiklinėje pakuotėje. Apie tai, kur turėtų patekti šios rūšies pakuotės kalbama jau seniai, tačiau akį traukiantys žali (stiklui) ir geltoni (plastikui) atliekų konteineriai vilioja ne visus. Vis dar pasitaiko žmonių, kurie dėl tinginystės ar neapdairumo, lengva ranka meta stiklą ar plastiką į bendrą šiukšlių konteinerį. Nė kiek nesusimąstydami kokią žalą daro gamtai, sau ir pasauliui. Juk aplinkoje (gamtoje ar sąvartyne) stiklas irsta apie 900 metų,o plastikas - 200-500 metų.
Taigi verta įsiminti, kad stiklas niekada nesusidėvi ir gali būti perdirbamas tūkstančius kartų. O kiekvienos tonos stiklo atliekų perdirbimas sutaupys 1.2 tonos pirminių žaliavų ir apie 35 % energijos. Be to, tonos stiklo atliekų perdirbimas leidžia išvengti 315 kg anglies dioksido (CO2) išmetimo į atmosferą. O jei stiklinis butelis patenka antriniam perdirbimui, sutaupoma tiek energijos, kad jos pakaks100 vatų elektros lemputei šviesti apie valandą arba kompiuteriui veikti 20 minučių. Tiek energijos reikia spalvoto televizoriaus 15 minučių veikimui arba 10 minučių skalbimo mašinos darbui.
Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į plastikinių pakuočių šalinimą. Labiausiai perdirbimui tinka PET buteliai. O perdirbus vieną PET butelį, sutaupoma tiek energijos, kad 60 W lemputė galėtų šviesti net 3 valandas. Gaminant polietileninius pirkimo maišelius iš atliekų, energijos suvartojimas sumažėja dviem trečdaliais, vandens – 90 proc., o anglies dioksido (CO2) patekimas į atmosferą – 2,5 karto. Be to, įsidėmėtina, kad plastikų gamybai suvartojama apie 8 proc. pasaulyje išgaunamos naftos.
Sudrausmins užstatas
Neatsakingą atliekų tvarkymą sudrausmins, tikimasi, taikų gamtai vartojimą skatinančios priemonės. Pavyzdžiui, už stiklines ir plastikines pakuotes mokamas užstatas.
Aplinkos ministerija jau parengė pakuočių atliekų tvarkymo užduočių projektą, pagal kurį, nuo 2016 metų vasario mėnesio daugkartinių pakuočių pardavėjai privalės priimti daugkartines pakuotes, už kurias nustatytas užstatas, ir grąžinti užstatą, išskyrus pakuočių pardavėjus, prekiaujančius smulkiose parduotuvėse, kurių bendrasis plotas neviršija 90 kv. m (neskaitant kaimo parduotuvių), ir prekyvietėse, kioskuose, degalinėse, viešojo maitinimo įstaigose.
Užstatas bus taikomas ir vienkartinėms pakuotėms. Vienkartinių pakuočių pardavėjai privalės priimti vienkartinių pakuočių, už kurias nustatytas užstatas, atliekas ir grąžinti užstatą, išskyrus pakuočių pardavėjus, prekiaujančius parduotuvėse, kurių prekybos plotas neviršija 300 kv. m (neskaitant kaimo parduotuvių), ir prekyvietėse, kioskuose, degalinėse, viešojo maitinimo įstaigose.
Gamintojai ir importuotojai, tiekiantys šalies vidaus rinkai alų, alaus kokteilius, sidrą, kriaušių sidrą, vaisių vyną, vaisių vyno kokteilius, vaisių vyno gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus (gaiviuosius gėrimus, stalo vandenį, girą), natūralų mineralinį vandenį, šaltinio vandenį, fasuotą geriamąjį vandenį, sultis, nektarą, supakuotus į stiklinę, plastikinę ar metalinę prekinę vienkartinę pakuotę, kurios talpa didesnė negu viena dešimtoji litro, bet mažesnė negu trys litrai, privalės imti užstatą iš pakuočių platintojų ar pardavėjų ir jį grąžinti, kai pardavėjai grąžins pakuočių atliekas,.
Užstatas nebus taikomas nurodytais gaminiais prekiaujantiems oro, vandens, kelių, geležinkelių transporto priemonių, priklausančių Lietuvos Respublikos jurisdikcijai ir vežančių keleivius tarptautiniais maršrutais, valdytojams ar naudotojams, jei šie gėrimai bus skirti parduoti ir (arba) vartoti nurodytų transporto priemonių keleiviams.
Paženklintos
Tinkamos pakuotės pasirinkimą palengvins specialus ženklinimas. Prieš mėnesį LR aplinkos ministro įsakymu patvirtinta Užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymą nurodančio ženklo formos ir daugkartinių gėrimų pakuočių ženklinimo šiuo ženklu tvarka, pagal kurią privalomai bus paženklintos šalies vidaus rinkai tiekiamos daugkartinės gėrimų pakuotės, už kurias, Vyriausybės nurodymu, privaloma imti užstatą.
Užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymą nurodantis ženklas – stačiakampio formos rėmelyje pavaizduotas vertikalus iš dviejų rodyklių suformuoto apskritimo centre esantis butelio ženklas, po kuriuo pateiktas užrašas „DEPOZITAS“. Ženklas turi būti 30–50 procentų didesnis už kitus simbolius ar ženklus, pavaizduotus ant daugkartinės gėrimų pakuotės. Rekomenduojama Ženklo vieta ant etiketės – šalia brūkšninio kodo. Depozito sistemoje dalyvaujančios pakuotės ženklinamos, kad vartotojas jas lengvai atskirtų nuo neužstatinių pakuočių. Butelis neparduodamas – perduodama tik teisė juo naudotis. Vartotojas už gaminio pakuotę palieka užstatą, kuris atiduodamas 100%, kai tuščia, nepažeista, ir neužteršta pakuotė sugrąžinama atgal.
P.S.
Numatyta, kad nuo 2016 m. kasmet bus siekiama surinkti ir perdirbti 70 proc. įvairių pakuočių atliekų: stiklinių, plastikinių, pagamintų iš polietilentereftalato (PET) bei metalinių. Nuo 2020 m. bus siekiama perdirbti 90 proc. šių pakuočių atliekų. Tokiu keliu bus skatinama pakuočių atliekų surinkimo infrastruktūros plėtra, mažinama aplinkos tarša ir tirps atliekų, patenkančių į sąvartynus, kiekiai.
Parengė Gražina Noreikienė
