
Džiugi žinia apie sėkmingai įgyvendinto iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo lėšų finansuoto projekto „Lentvario vaikų globos namų renovavimas‘‘(sutartis Nr. S-VP3-3.4-ŪM-03-V-01-088) pabaigtuves apskriejo mūsų kraštą dar 2012 metų pradžioje. Projektas buvo vykdomas pagal Lietuvos 2007 – 2013 m. sanglaudos skatinimo veiksmų programos 3 prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę VP3-3.4- ŪM-03-V „Viešosios paskirties pastatų renovavimas nacionaliniu lygiu“. Projekto įgyvendinimui buvo skirta 1 762 084 Lt.
Šiandien į minėto projekto naudą žvelgiame per dvejų metų prizmę ir džiaugiamės, kad bendrai Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotas projektas užtikrino galimybę tėvų globos netekusiems vaikams jaukiai gyventi šiltuose namuose.
Šiandien
Jau trečius metus Trakų rajono savivaldybės Lentvario vaikų globos namų auklėtiniai ir juos globojantys darbuotojai gyvena atnaujintuose namuose ir džiaugiasi, kad projekto „Lentvario vaikų globos namų renovavimas“ dėka jau dvi žiemas išgyveno jaukioje namų šilumoje.
„Šio projekto pagrindinis tikslas buvo padidinti pastato energetinį efektyvumą ir sumažinti įstaigos suvartojamos energijos sąnaudas, pagerinant pastato techninę – eksploatacinę bei higieninę būklę. Pagerinti vaikų gyvenimo ir darbuotojų darbo sąlygų kokybę, - teigia projekto vadovė, Lentvario globos namų direktorės pavaduotoja Onutė Juškauskienė. - Anksčiau, paspaudus žiemos šaltukui, mūsų vaikams tekdavo šildytis įsisukus į antklodes ir su šlepetėmis buvo šalta. Darbuotojams taip pat dažnai tekdavo gintis nuo šalčio nenusirengus kailinių ar paltų. Po renovacijos turime tikrai šiltus namus, kuriuose smagu ir vaikams, ir darbuotojams. Vaikai dažnai laisvalaikį namuose leidžia apsirėdę vasariniais marškinėliais, trumpomis rankovėmis, avi lengvą avalynę, o vaikų namų darbuotojos žiemą lepinasi galimybe dėvėti lengvus batelius“.
O šiltuoju metų sezonu vaikų globos namų gyventojų ir Lentvario miestelėnų akis džiugina projekto įgyvendinimo metu atnaujintas vaikų globos namų pastato fasadas, savo spalva harmoningai įsiliejantis į Klevų alėjos gatvėje gamtos ir žmonių sukurtą žavų augmenijos žaluma padabintą kampelį.
„Vaikai juk mėgsta varžytis ir pirmauti, todėl globos namų renovacija neliko be jų dėmesio, - sako Onutė Juškauskienė. – Jie džiaugiasi ne tik išgauta šiluma žiemos metu, bet ir visus metus didžiuojasi atnaujintų namų išore. Sako, kad dabar mūsų namai gražiausi mieste“.
Nuo ko prasidėjo
Lentvario vaikų globos namai glaudžiasi praėjusiame amžiuje (1977 metais) statytame trijų aukštų pastate. Per daugelį metų dėl nuolatinės oro kaitos pastato sienos daugelyje vietų buvo sudrėkusios, aptrupėjusios. Nors 2007 metais iš kito investicinio projekto lėšų, seną, rulonine danga dengtą plokščią stogą pavyko pakeisti šlaitiniu, tačiau silikatinių plytų sienos išorėje liko neapšiltintos ir netinkuotos. Net pakeitus stogą sienų šiluminė varža siekė apie 10 m²K/W.
Be to, dėl ilgą laiką po senuoju stogu mirkusio pastato trečio aukšto vidaus patalpų sienų kampuose jau kaupėsi tinko pelėsiai. O montuojant šlaitinį stogą, vietose, kur buvo statomos atramos, buvo iškirsta sena danga, o laiptinėje ir kitose trečio aukšto vietose atsirado skylės, įtrūkimai sienose ir lubose. Trečio aukšto gyvenamosiose patalpose žiemą oro temperatūra siekė vos – 16-17 C, o duše –vos 13 C. Patalpų santykinė drėgmė (vietoj reikalaujamų pagal normą 40-60%) vaikų kambariuose siekė 70%, prausykloje, tualete - 70%, duše - 75%, administracijos ir buitinėse patalpose -65%. Atvėsus orams, padidėdavo drėgnuose ir šaltuose kambariuose gyvenusių vaikų sergamumas.
Lentvario globos namų vadovybei nerimą kėlė ir daugybė kitų problemų, ne tik nutręšusios ir apipelijusios sienos ir supuvusi grindų danga. Dėl netinkamos termoreguliacijos iškrypo durų staktos ir iš DVP plokštės gamintos durys, dėl pasenusio vidaus kanalizacijos vamzdyno dušų patalpose nuo lubų varvėdavo vanduo.
Nors 2006 metais Lentvario vaikų globos namuose buvo pakeistas šilumos mazgas, šiluminis vamzdynas liko senas, eksploatuojamas jau kelis dešimtmečius (nuo 1977 m.). Dešimtmečiais kaupęsi nešvarumai ir dažų sluoksniai ženkliai sumažino radiatorių pralaidumą. Be to, vis dažniau tekdavo keisti atskiras prakiurusių radiatorių sekcijas. Šios aplinkybės trikdydavo patalpų šildymą žiemą, kambariai atvėsdavo.
Siekiai
Įgyvendindami ES lėšomis finansuotą projektą „Lentvario vaikų globos namų renovavimas“ Lentvario vaikų globos namai dalyvavo ir Nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinime. „Norėjome, kad pastatas būtų ekonomiškas, išvaizdus ir tinkamas gyvenimui, - sako projekto vadovė Onutė Juškauskienė. – Siekėme, kad pastatas atitiktų visus šiuolaikinius reikalavimus. Numatėme, kad svarbiausia apšiltinti globos namų pastato fasadą ir šlaitinį stogą. Ne mažiau svarbu buvo ir atnaujinti šilumos ūkį, sutvarkyti šiluminius vamzdynus. Numatėme, kad tokiu būdu sumažės šilumos ir energijos išlaidos, padidės energijos naudojimo efektyvumas. Savaime suprantama, pagerės ugdytinių ir visos vaikų globos namų bendruomenės gyvenimo ir darbo sąlygos, o Lentvario vaikų globos namų gyvenamosios patalpos atitiks visas vaikų globos namams nustatytas sanitarines-higienines normas“.
Projekto paraiškoje rengėjai nurodė, kad apšiltinus pastato sienas, pagerėtų jų šilumos varža, sumažėtų išlaidos šildymui. Tai padėtų sutaupyti apie 29471 kWh per metus.
Žingsnis po žingsnio
Vertėtų pastebėti, kad pasiryžę dalyvauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo konkurse, lentvariečiai turėjo atlikti daugybę paruošiamųjų darbų, kurie atėmė laiko, bet liko projekto užkulisiuose. Teko tvarkyti Lentvario vaikų globos namų pastato pasenusią inventorizacinę namo knygą, sutvarkyti techninės pastato būklės bylą, atlikti energetinį auditą.
Būtent energetinio audito keliu buvo užfiksuotos skaudžiausios pastato „žaizdos“. Ekspertai nurodė, kad pastato, kurio plotas 2.703,08 kv. metrai, sienos, mediniai langai ir durys yra prastos kokybės, pasenusi ir susidėvėjusi karšto ir cirkuliacinio vandentiekio bei šilumos tiekimo sistemos. Stogo ir sienų šiluminė varža neatitinka galiojančių statybos ir higieninių reikalavimų. Dėl šių priežasčių, sąnaudos globos namų patalpų šildymui didelės. Nepakankama temperatūra patalpose atsiliepia darbuotojų ir vaikų sveikatai. Audito išvadose buvo nurodyta, kad be pastato modernizavimo padidinti temperatūrą globos namų patalpų viduje, kad ji atitiktų normas, neįmanoma.
Trakų rajono Lentvario vaikų globos namų techninį projektą parengė UAB „Projektų rengimo centras”. Didžiąją dalį pastato šiltinimo darbų atliko UAB „Kaminta“, jos nebaigtus darbus pratęsė UAB „Rekostata“.
Svarbu tikslumas
„Igyvendinant ES parama finansuojamus projektus svarbu gerai paskaičiuoti numatomus darbus, nes reikalaujama tikslumo ir konkretumo, improvizacijos netinka, - teigia projekto vadovė Onutė Juškauskienė. – Projekto rengimo stadijoje ir jau jam įsibėgėjus ne kartą teko kreiptis dėl konsultacijų į LVPA (Lietuvos verslo plėtros agentūra). Nuolat tikslinomės kokie darbai ir jų apimtys gali būti finansuojami iš ES. Tai užtikrino ES lėšų panaudojimo skaidrumą. Jei projekto metu susidurdavome su nenumatytomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, teko keisti statybos darbų vykdytoją, turėjome rašyti naują prašymą, nurodyti naujam vykdytojui numatomus patikėti darbus ir tik gavę leidimą skelbėme viešuosius pirkimus paslaugų pirkimui“.
Tai užėmė laiko, tačiau leido taupiai, apdairiai ir skaidriai naudoti projekto paramai skirtas lėšas.
Rado bendrą kalbą
Kaip parodė projekto „Lentvario vaikų globos renovavimas“ patirtis, sėkmingam projekto įgyvendinimui didelę reikšmę turi ir vykdytojų žmogiškasis faktorius. Lentvario vaikų globos namų kolektyvo darnus komandinis darbas suteikė optimizmo.
„Labai džiaugiuosi, kad mums užteko ryžto imtis šio projekto. Labai gerai, kad sugebėjome su vaikų globos namų direktore Vilma Ramanauskiene viena kitą palaikyti ir padrąsinti, - šypsosi projekto vadovė. - Abi gilinomės į statybų vingrybes, skaičiavome, nuolat orgnizuodavome susirinkimus su statybininkais, tardavomės, svarstydavome taupiausius sprendimus“. Susikalbėjimą su paslaugų teikėjais palengvino ir tai, kad projekto vadovė Onutė Juškauskienė turi inžinerinį išsilavinimą. „Esu baigusi Kauno technologijos universitetą, turiu inžinieriaus specialybę, - patikslino projekto vadovė. - Pati esu kadaise projektavus verpimo cechą Lentvario kilimų fabrikui. Inžinerinės ir techninės sąvokos man suvokiamos, moku „skaityti“ techninius planus, žinau kaip žymimos plane durys ir panašiai. Tai labai palengvino bendradarbavimą su statybininkais.
Pasiekti pliusai
Baigus trejus metus trukusio projekto „Lentvario vaikų globos namų renovavimas“ įgyvendinimo darbus, Trakų rajono savivaldybės Lentvario vaikų globos namuose, apšiltinta: stogas (505 kv.m.; 235 179 Lt.), sienos ir cokolis (1707 kv.m.; 526 968 Lt.), pirmo aukšto grindys (673,20 kv.m.; 136 942 Lt.). Rekonstruota šildymo sistema (393 00 Lt.), pakeisti langai (23, 63 kv.m.; 13 500 Lt.) ir durys (16,92 kv.m.; 18 400 Lt.), baigti pastato išorės rekonstravimo bei karšto vandentiekio sistemos (188 000 Lt.) rekonstravimo darbai.
Įgyvendinus projektą pagerėjo vaikų gyvenimo ir ugdymo bei darbuotojų darbo sąlygos, sumažėjo įstaigos suvartojamos energijos sąnaudos. Tačiau ne tik jaukia šiluma gali džiaugtis Lentvario vaikų globos namų bendruomenė. Kasmet teikiamose ataskaitose apie projekto dėka pasiektą renovacijos efektą liudija renovacijos efektyvumą iliustruojantys rodikliai. Kasmet sutaupoma 0, 25 -0, 29 GWh energijos šildymui. Tuo pačiu taupomos ir valstybinės lėšos, skirtos vaikų globos namų išlaikymui. Efektyvesnis energijos išteklių ir energijos naudojimas leidžia ne tik sutaupyti ir jaukiau gyventi vaikų globos namų auklėtiniams, tačiau ir sumažinti oro taršą, o tai užtikrina neigiamo poveikio mažinimą žmonių sveikatai ir aplinkai. Be to, šio projekto dėka padidėjo regiono socialinė bei ekonominė integracija ir patrauklumas.
Projekto metu iš viso sėkmingai panaudota 1.160 300,00 Lt.