Pažvelgti į svarbiausias mūsų tautai datas, suvokti istorinius įvykius, įvertinti protėvių kovas ir aukojimąsi, būti sąmoningais Lietuvos piliečiais padeda ne tik pamokos, bet ir kitos ugdymo formos.
Jau aštuntąjį kartą mokykloje vyko tradicinė istorinė olimpiada „Lietuva - mano protėvių kraštas“. 2015-02-18 į Senuosius Trakus sugužėjo nemažas Trakų rajono jaunųjų Lietuvos istorijos žinovų būrys, prisijungė Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos komanda. Olimpiadoje mokiniai parodė ne tik savo žinias, bet ir ugdė(si) kompetencijas: mokėjimo mokytis, nes ieškojo informacijos įvairiuose šaltiniuose ir ją apibendrino, socialinę – bendravo ir bendradarbiavo, dalijosi savo patirtimi.
Kol mokiniai sprendė užduotis, vyko pradinio ugdymo mokytojų metodinio būrelio susirinkimas. Pranešimus tema ,,Pilietinis ugdymas pradinėse klasėse" skaitė šie mokytojai: Rita Astrauskienė, pradinio ugdymo mokytoja metodininkė, Senųjų Trakų Kęstučio pagr. m-kla; Filomena Grambienė, pradinio ugdymo mokytoja metodininkė, Rūdiškių gimnazija; Jolanta Dulskienė, ir Saulena Jakaitytė, pradinio ugdymo vyresniosios mokytojos iš Lentvario pradinės mokyklos.
Jaunojo žmogaus pilietinio ugdymo galimybių apstu pamokose, neformalioje aplinkoje, visoje mokyklos bendruomenėje. Tai puikiai parodė skaityti pranešimai. Mokyklose vykdomi projektai, švenčiamos tradicinės kalendorinės šventės. Tautinės tradicijos puikiai atsiskleidžia tautinėse šventėse, per kurias tarsi atkuriami istoriniai įvykiai. Organizuojami renginiai ir viktorinos, parodos, rytmečiai, eisenos. Mokiniai dalyvauja edukacinėse programose, akcijose, patys inicijuoja pilietines akcijas. Pilietiškumas yra neatskiriama aplinkosaugos dalis, todėl mokyklose rengiamai ir įgyvendinami aplinkosauginiai projektai, kuriuose aktyviai dalyvauja mokiniai ir jų tėveliai. Taigi, vykdomos veiklos mokyklose skatina vaikus būti tikrais piliečiais, smalsiais, laisvais, aktyviais ir kūrybiškais žmonėmis. Pilietinis ugdymas formuoja vertybines nuostatas, skatina didžiuotis savo šalimi, kalba, ugdo patriotizmą.
Kol komisija taisė darbus vyr. mokytoja Ieva Valiukienė olimpiados dalyvius mokė dailės meno paslapčių. Pirmiausia vaikai diskutavo, kas yra herbas, kokie būna herbai. Po to mokytoja priminė, kokios yra pagrindinės herbo dalys. Ir tada naudodamiesi guašu, kreidelėmis ir flomasteriais mokiniai savo kūrybinį sumanymą įgyvendino. Darbus pristatė mokinių bendruomenei. Ketvirtokė iš Balbieriškio savo darbą pakomentavo taip: „Herbe galima daug ką nupiešti...Ar jūs žinojote, kad yra ir šeimos herbas? Taip, jis yra. Šeimos herbas yra kaip paslaptinga auksinė skrynelė. Kai pasižiūri, atgyja prisiminimai. Šeimos herbas yra kiekvieno iš mūsų širdyse“.
Olimpiados nugalėtojais tapo: pirmoji vieta - Edvin Nedvecki, Trakų pradinė mokykla; antroji vieta - Augustė Giedrytė, Trakų pradinė mokykla. Juos paruošė mokytojos metodininkės Rasa Lietuvninkienė ir Živilė Kacelavičienė. Trečiąją vietą laimėjo du mokiniai: Lentvario pradinės mokyklos mokinė Reda Urvakytė, (mokytoja Vida Blusienė) ir Senųjų Trakų pagrindinės mokyklos mokinė Lina Varkauskaitė ( mokytoja Virginija Poškaitė).
Baigiantis renginiui visus olimpiados dalyvius pasveikino direktorės pavaduotoja ugdymui Vida Lesauskienė. Trakų Švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Ramunė Karlonaitė – Turčinavičė nugalėtojams įteikė pagyrimo raštus ir dovanėles. Visi olimpiados dalyviai ir juos paruošę mokytojai gavo padėkos raštus.
Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla nuoširdžiai dėkoja visiems olimpiados dalyviams ir svečiams. Laukiame visų, kurie neabejingi savo gimtinės istorijai, ir kitais mokslo metais.
Rita Astrauskienė Pradinių klasių mokytoja
metodininkė