Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) kartu su Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru (VSB) Trakuose, Galvės ežero krantinėje, organizavo renginį „Kaip išvengti pavojų vandenyje ir prie vandens“.
Saugaus elgesio pamoka
Renginys sudomino nemažai trakiškių ir miesto svečių, taip pat ir iš užsienio. SMPLC ir Varėnos VSB visuomenės sveikatos specialistės dalijosi sveikos gyvensenos ir saugaus elgesio prie vandens žiniomis, mokė, kaip jas taikyti praktikoje, priminė pagalbos skendusiajam ar skęstančiajam, taip pat traumų prevencijos principus ir mokė, kaip gaivinti kūdikį, vaiką, suaugusįjį, dalijo SMLPC parengtus lankstinukus „Nenardykit“. VĮ Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos vadovas Gediminas Romaška ir darbuotojai demonstravo skęstančiojo gelbėjimo mokomąją situaciją.
Nenardyti
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad ilsintis prie vandens telkinių negalima vartoti alkoholio, kad būtina elgtis apdairiai ir nerizikuoti sveikata. Lietuvoje kasmet susižaloja kelios dešimtys žmonių, nardžiusių atviruose vandens telkiniuose. Jei panėrus galva atsitrenkiama į akmenį, kelmą, dugną ar kt., yra didelė tikimybė pažeisti stuburo kaklo dalies slankstelius. Maždaug du trečdaliai tokias traumas patyrusių žmonių neišvengia paralyžiaus ir neįgalumo. Nesaugaus, neblaivaus pramogavimo pasekmės itin sunkios. Jokios technologijos, jokie medicinos pasiekimai nekompensuoja sveikatos praradimų. O veiksmingiausia skendimų prevencijos priemonė yra geri plaukimo įgūdžiai.
Kaip padėti skęstančiajam?
- Gali būti, kad skęstantysis nesišaukia pagalbos, nes stengiasi nepaspringti ir iš visų jėgų išsilaikyti virš vandens. Kiekvienas panirimas atima daug jėgų ir gali būti paskutinis.
- Organizuokite pagalbą. Apsisprendę plaukti prie skęstančiojo, įvertinkite savo fizines jėgas, pasirengimą atlikti šį veiksmą. Jei neturite reikiamų įgūdžių, to nedarykite. Prisiminkite, kad krante galite padaryti daugiau nei atsidūrę šalia nukentėjusiojo, tačiau – be jėgų.
- Būdami krante garsiai kalbėkite, paaiškinkite, kad pagalba jau iškviesta. Įbriskite į vandenį iki juosmens, tai skęstančiajam teiks jėgų išlaikyti galvą virš vandens. Bandykite paduoti šaką, pripučiamą čiužinį, ratą, tuščią didelės talpos plastikinį butelį ar kt.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija