Trakų viešosios bibliotekos lankytojai jau kurį laiką naudojasi naujausiomis technologijomis, IT kūrybiniu paketu, tarp jų ir 3D spausdintuvu, tačiau karantino laikotarpiu, kol neaptarnaujami lankytojai, biblioteka turi galimybę spausdintuvą panaudoti kilniam tikslui – spausdinti apsaugines priemones, kurios padės apsaugoti itin svarbius ir reikalingus mūsų gydytojus, o kartu padės gelbėti ir žmonių gyvybes.
Bibliotekos darbuotojai, suprasdami situacijos rimtumą ir reaguodami į medikams reikalingų apsauginių priemonių trūkumą, entuziastingai prisidėjo prie iniciatyvos ir ėmėsi savo 3D spausdintuvu bei medžiagomis spausdinti medikams skirtus rėmelius apsauginiams skydams. Kad atspausdintume 50 rėmelių, reikia apie 1 kg medžiagos. Ant pagamintų apsauginių rėmelių bus tvirtinami skaidraus plastiko skydeliai, kurie uždengs medikų veidus (akis, nosis, burnas) ir taip sumažins galimą lašelių kontaktą su šia bene greičiausiai pažeidžiama kūno dalimi. Kai kuriems medikams, deja, bet tai gali būti vos ne vienintelė apsauginė priemonė nuo lašeliniu būdu plintančio viruso.
Išsiskiria idėjų išskirtinumu
Retai susimąstome, kad visos viešosios gerybės, kurios yra prieinamos Trakų bibliotekoje, yra sukurtos būtent dėl darbuotojų aktyvumo ir iniciatyvų. Bibliotekininkės nuolat dalyvauja įvairiose projektinėse veiklose ir joms pavyksta stiprinti ir plėsti savo tradicinę veiklą. „Nuo knygos iki meno“ – jau ne vienerius metus Lentvario padalinio vykdomas projektas, skirtas Nacionalinei bibliotekų savaitei. Jo metu, pasitelkiant knygą, populiarinamos įvairios meno šakos ar meninės išraiškos priemonės. „Pažink pasakų (knygų) pasaulį su Lėle“. Tai dar vienas tradicinis bibliotekos projektas, kurį vykdo vaikų literatūros skyrius. Kurdami bei vaidindami vaikai lavina vaizduotę, tobulina asmeninius gebėjimus, lavina komunikavimo įgūdžius. Projektas orientuotas į socialinės atskirties mažinimą. „Ateik ir tu: naujos galimybės vaikams bibliotekoje”. Šis projektas leido Trakų viešojoje bibliotekoje įkurti vaikų dienos centrą bei meno studiją. Moksleivių popamokinį laiką užpildė įdomi, netradicinė edukacinė veikla. „Gimtasis kraštas istorijos vingiuose“. Tiltų padalinio inicijuoto, ilgalaikio projekto tikslas – tirti ir išsaugoti nematerialų krašto kultūros paveldą. Projekto įgyvendinimo metu sukaupta ypač vertinga medžiaga apie išnykusius ar nykstančius pietryčių Lietuvos kaimus.
Dar šiek tiek apie knygas
Vykusios akcijos „Knygų Kalėdos“ metu „Galvė“ kalbino Trakų viešosios bibliotekos direktorę Danguolę Banevičienė. Dalinamės šiuo trumpu interviu ir visada raginame Trakų rajono gyventojus tapti mūsų bibliotekos tinklo rėmėju ar net mecenatu.
Viešinote pageidaujamų/ trūkstamų knygų sąrašus – ar visas pavyko gauti dovanų? –Paprastai neviešiname jokių sąrašų, tačiau 2019 m. tik Lentvario padalinys socialiniame tinkle Facebook paskelbė norimų knygų pavadinimus.
Kiek iš viso sulaukėte dovanojamų knygų? – 731 egz.
Kurios rajono bibliotekos sulaukė daugiausiai dovanų? – Trakų viešoji biblioteka,Lentvario ir Rūdiškių padaliniai.
Kokia padovanota knyga nustebino ar pradžiugino labiausiai? – K. Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“, Š. Jasiukevičiaus „Černobylis“, George R. R. Martin „Sostų karų“ serija.
Turite ir nuolatinių mecenatų? Kokias knygas jie dovanoja dažniausiai? – Nuolatinių mecenatų turime, jie dažniausiai dovanoja populiariausias knygas.
Kokių knygų dar trūksta? – Suaugusiems: R. Šepetys „Kuždesių fontanas“, L. Lavaste „Rytojaus niekada nebus“, A. Frank „Dienoraštis“, J. Nesbo „Peilis“, V. Šekspyras „Hamletas“, N. Narmontaitė „Aktoriai, aprengėjos ir scenos darbininkai“, D. Kennedy „Besivejant laimę“, S. Valevičienė „Motinystės kelias“, K. Hannah „Sugrįžimas į Aliaską“, A. Olafsdottir „Randai“, P. Bamm „Nematoma vėliava. Vokiečių chirurgas Rytų fronte“, A. Venclova „Lietuvos istorija visiems“, D. Pancerovas „Kabinetas 339“, R. Sharmos knygų. Taip pat šiuolaikinių knygų rusų kalba, psichologinės ir ezoterinės literatūros. Vaikams: E. Daciūtė „Laimė yra lapė“, R. Scotton: „Katinėlis juodis. Nedorėlis lietutis“, „Katinėlis juodis nori ledų“, „Katinėlis juodis. Kai nesiseka dainuoti“; A. Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, J. Wieslander „Mamulė Mū skaito“ ir „Mamulė Mū laipioja po medžius“.
Kiek lėšų per metus gauna Trakų rajono bibliotekos leidiniams įsigyti? Nuo ko priklauso ši suma? – 2019 m. Kultūros ministerija skyrė 27 527 eurų knygoms. Ši suma priklauso nuo gyventojų skaičiaus rajone. Periodikos įsigijimas finansuojamas iš savivaldybės biudžeto, 2019 m. skirta 9 300 eurų.
Kiek apytikriai leidinių pavyksta įsigyti už šią sumą? – 2019 m. nupirktos 3 434 knygos ir 140 pavadinimų periodinių leidinių.
Kiek skaitytojų turi Trakų rajono bibliotekos? – 2019 m. – 8 984 vartotojai, kurie bibliotekose lankėsi 160 849 kartus.
Kas, jūsų manymu, paskatintų gyventojus dažniau užsukti į biblioteką, dovanoti bibliotekai knygų? – Geros patalpos ir mikroklimatas, malonus bendravimas, kokybiškos paslaugos, glaudus bendradarbiavimas su soc. partneriais ir bendruomene, įdomūs renginiai ir įvairios akcijos.
Prašytume parašyti populiariausių knygų rajone penketuką. – Suaugusiųjų: K. Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“, Y. Noah Harari „Homo deus“, O. Tokarczuk „Bėgūnai“, H. Morris „Aušvico tatuiruotojas“, Y. Noah Harari „Sapiens“. Vaikų: E. Daciūtė „Laimė yra lapė“, A. Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, R. Scotton „Katinėlis juodis“, J. Wieslander „Mamulė Mū“, S. Nėris „Senelės pasaka“.
Nedidelę krūvelę knygų bibliotekai įteikė ir „Galvė“.