- Galvė - https://www.galve.lt -

Karaimams kalba – labai svarbi

IMGP8797 [1]

Šiandien Trakų kultūros rūmuose vyks Karaimų kalbos stovyklos uždarymas. Žadama įdomi programa. Karaimai demonstruos savo papročius, vaidins, šoks, dainuos. Tai bus visų atsisveikinimo vakaras su Trakais.

Tradicinė 12-oji vasaros tarptautinė Karaimų kalbos stovykla Trakuose šiemet vyko dvi savaites. Ją, kaip ir kasmet, rengė Lietuvos karaimų kultūros bendrija. Sustiprinti savo karaimų kalbos žinias atvyko per 80 mokinių (pavadinkime juos taip) iš visos Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos, Prancūzijos.

Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė „Galvės“ žurnalistei pasakojo, kad visi stovyklos dalyviai yra suskirstyti į tris grupes: iki 10 metų amžiaus vakai, iki 16 metų paaugliai ir suaugusieji. Visiems yra sudarytos atskiros programos. Su vaikais užsiėmimai vyksta žaidimų forma, vyresnieji mokosi taisyklingai rašyti, skaityti, kalbėti. Užsiėmimai yra teminiai, vyksta įvairiose vietose, esant geram orui – gamtoje. Mūsų susitikimo dieną Karina Firkavičiūtė suaugusiems klausytojams pamoką vedė laive.

Kalbinti stovyklos dalyviai buvo labai patenkinti tokia galimybe įtvirtinti savo karaimų kalbos žinias. Maskvietis Olegas, kurio šaknys yra Trakuose, sakė tokioje stovykloje dalyvaująs jau septintą kartą. Įgytas žinias jau galįs pritaikyti ne tik kalbėdamas, bet ir skaitydamas literatūrą karaimų kalbą. Beje, jis labai laimingas, kad Trakuose dar gyvena jo giminaičių.

Bendrijos pirmininkė pasakojo, kad karaimų kalba yra viena svarbiausių karaimų kultūros vertybių, kuri išliko gyva iki šių dienų tik Lietuvoje. Ji yra įrašyta į pasaulio nykstančiųjų kalbų sąrašą. Karaimų kalbos stovykla per dvyliką metų vystėsi, keitė savo turinį, turėjo įvairių partnerių Lietuvoje ir užsienyje, bet visą šį laiką bendruomenės ir atvykstančių svečių susidomėjimas išliko. Kasmet suvažiuoja net per 80 dalyvių. K. Firkavičiūtė sakė, kad karaimų kalbos vaikai buvo mokomi ir tarybiniais metais, tačiau tie mokymai vykdavo nesiskelbiant, atskirose šeimose ar butuose.

Sukanka nemažai įvairių karaimikos srities jubiliejų, kurie bus pažymėti ir Karaimų kalbos stovyklos dalyvių. Šiemet sukanka 110 metų, kai buvo išleista pirmoji karaimų pasaulietinės literatūros knyga – Simono Kobeckio eilėraščių rinktinė „Jyrlar“ („Eilės“), akademinės lenkų tiurkologo prof. Tadeušo Kovalskio knygos „Karaimų kalbos Trakų dialekto tekstai“ išleidimo 85-metis. Ši knyga yra vienas svarbiausių visų laikų mokslinių veikalų karaimikos srityje. Šiemet taip pat pažymima karaimų bendruomenės veiklos atgimimo 25-metis, Ta proga Trakų istorijos muziejuje atidaryta paroda „Karaimų darbai ir sukaktys 1904 – 2014“.

Šiemet Karaimų kalbos stovyklą šiek tiek remia Lietuvos kultūros ministerija, Trakų rajono savivaldybė ir komerciniai rėmėjai – Trakų restoranas „Kybinlar“ ir kavinė „Kiubėtė“.

Joana Katinienė