Taip pavadintas Trakų krašto moterų veiklos centro projektas, pradėtas įgyvendinti 2014 m. lapkričio 25 d. Šis projektas – Tarptautinės akcijos „16 dienų be smurto“ Lietuvoje dalis. Projektą iš dalies finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Projekto tikslas – supažindinti visuomenę su smurto artimoje aplikoje identifikavimo būdais, teisinėmis pasekmėmis bei atsakomybe, suteikti informaciją apie pagalbą smurto aukoms ir smurtaujantiems asmenims teikiančias įstaigas bei organizacijas, kartu su projekto partneriais numatyti galimybes tolesnėms veikloms, ugdant nepakantumą smurtiniam elgesiui bei teikiant pagalbą rajono gyventojams, patyrusiems smurtą.
Smurtas artimoje aplinkoje yra viena didžiausių socialinių problemų. Smurto aukomis tampa ir suaugę, ir vaikai.
Šeimoje patiriamas smurtas turi didžiulį, kartais nebepataisomą poveikį suaugusiojo asmenybei, deformuoja vidines psichines struktūras, ir paskui visą gyvenimą žmogus jaučiasi ir elgiasi neadekvačiai. Alkoholio vartojimas, pavojingas vairavimas, grubumas bendraujant su kitais, įstatymų pažeidinėjimas yra tik maža tų pasekmių dalelė. Tačiau dar didesnį poveikį smurtas daro vaikams. Vaikui, tarsi spąstuose įstrigusiam smurtaujančių suaugusiųjų aplinkoje, iškyla sunkus uždavinys rasti būdą, kaip prisitaikyti, kaip išsaugoti ir išlaikyti pasitikėjimą suaugusiais žmonėmis, kaip rasti bent kruopelę saugumo grėsmingose situacijose, kaip įgyti jėgų, kai jautiesi bejėgis. Jei suaugusieji žinotų, kaip viduje jaučiasi smurtinėje aplinkoje augantis vaikas, jeigu jie nujaustų bent tūkstantąją dalį tų baisių, visą gyvenimą atsiliepiančių pasekmių, jie bent jau smarkiai susimąstytų.
Smurto artimoje aplikoje problema yra labai aktuali ir Trakų rajone. Trakų rajono policijos komisariato duomenimis 2013 m. Trakų rajone pradėti 65, 2014 m. – 57 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje. Trakų rajone yra 140 registruotų socialinės rizikos šeimų, jose auga 310 vaikų. Tai trumpa oficiali statistika. Tačiau joje atsispindi tik skaudžiausi ir ryškiausi smurto artimoje aplinkoje atvejai. Smurtas būna ne tik fizinis, kurį sunku nuslėpti, bet ir psichologinis, seksualinis, ekonominis bei nepriežiūra. Smurto aukos dažnai neprašo pagalbos, nes nežino, kad galima jos ieškoti, mano, kad joms niekas nepadės, bijo būti pažemintos, išgyvena gėdą, baimę, o dėl smurto protrūkio dažnai pačios jaučiasi kaltos. Dažnai moterys nedrįsta kreiptis pagalbos bijodamos sutuoktinių ar partnerių keršto, neturėdamos kur eiti ir iš ko išlaikyti save ir savo vaikus. Ekonominė bei psichologinė priklausomybe atima galimybę moterims keisti savo gyvenimus.
Viena Trakų krašto moterų veiklos centro veiklos krypčių – pagalba smurtą artimoje aplinkoje patiriančioms ar su kitomis problemomis susiduriančioms moterims bei vaikams. Centras, savo veiklą pradėjęs 2009 metais, jau įgyvendino nemaža projektų, skirtų moterų psichinės sveikatos gerinimui per meninę veiklą bei vaikų, ypač augančių socialinės rizikos šeimose, užimtumo didinimui bei meniniam, kūrybiniam lavinimui.
Dalyvaudamas akcijoje „16 dienų be smurto“ Trakų krašto moterų veiklos centras, bendradarbiaudamas su projekto partneriais Trakų rajono policijos komisariatu, Trakų psichikos sveikatos centru, Trakų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriumi, Trakų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriumi siekia supažindinti Trakų rajono gyventojus su smurto artimoje aplikoje identifikavimo būdais, teisinėmis pasekmėmis bei atsakomybe už smurtinės veikos vykdymą, suteikti kuo išsamesnę informaciją apie pagalbą smurto aukoms ir smurtaujantiems asmenims teikiančias įstaigas bei organizacijas ne tik Trakų rajone, bet ir Lietuvoje. Visose 8 Trakų rajono seniūnijose vyks informaciniai seminarai, kuriuose bus kviečiami dalyvauti Trakų rajono savivaldybės seniūnijų seniūnai, seniūnaičiai, socialiniai darbuotojai, socialinės rizikos šeimų nariai, seniūnijų bendruomenių nariai, visi įvairių sričių specialistai bei gyventojai, besidomintys šia problema. Seminarų metu paskaitas skaitys lektorius iš Mykolo Romerio universiteto, socialiniai darbuotojai, teisininkai, psichologai, savanoriai projekto partnerių specialistai konsultuos seminarų dalyvius, dalyvaus diskusijose aptariant aktualias smurto artimoje aplinkoje ir pagalbos jo aukoms problemas.
Projektas buvo pristatytas Trakų rajono policijos komisariate, kur dalyvavo projekto partnerių, Jungtinės kaimų bendruomenės „Bražuoliečiai“ atstovai ir kiti aktyvūs asmenys.
Seminarai vyks:
Trakų seniūnijoje - 2014-12-02, 18 val. Bražuolės kaime;
Lentvario seniūnijoje - 2014-12-03, 17 val. Lentvario seniūnijos salėje;
Rūdiškių seniūnijoje - 2014-12-03, 19 val. Rūdiškių seniūnijos salėje;
Senųjų Trakų seniūnijoje - 2014-12-04, 17.30 val. Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinėje mokykloje;
Paluknio seniūnijoje - 2014-12-04, 19.00 val. Paluknio seniūnijos salėje;
Aukštadvario seniūnijoje - 2014-12-09, 15.00 val. Aukštadvario žemės ūkio mokyklos skaitykloje;
Onuškio seniūnijoje - 2014-12-09, 17.00 val. Onuškio kultūros namų salėje;
Grendavės seniūnijoje - 2014-12-09, 19.00 val. Grendavės seniūnijos salėje.
Parengė Virginija Vainauskaitė