Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Kiek rajono savivaldybė išleidžia pagyroms, galima tik spėlioti

Įvairaus pobūdžio korupciją tiriančiai nevyriausybinei organizacijai „Transparency international“ Trakų rajono savivaldybė pateiktoje informacijoje nutylėjo beveik 25 tūkst. eurų vertės sutartis, pasirašytas su viešųjų ryšių konsultantais, kurie įsipareigojo rengti savivaldybei palankią informaciją.

Lietuvos savivaldybės kasmet pakloja milijonus eurų pagyroms viešojoje erdvėje arba po kilimu suderintiems susitarimams, kad tik žiniasklaidos priemonėse neliktų kritikos savivaldybei. Trakų rajono savivaldybės administracija – ne išimtis.

„Transparency international“ Lietuvos skyriui paprašius, Trakų rajono savivaldybės atstovai deklaravo, kad per ketverius metus paklojo per 80 tūkst. eurų informacijos viešinimui apie savo veiklas. Tačiau aiškėja, kad savivaldybė pateikė ne visą informaciją. „Transparency international“ projektų vadovė Rugilė Trumpytė patvirtino, kad tarp pateiktų duomenų nėra pažymėta, kad, pavyzdžiui, vien praėjusiais metais savivaldybė sudarė porą sutarčių su ryšių su visuomene konsultavimo paslaugas teikiančia bendrove „Orijanos Mašalės konsultacijos“ už maždaug dar 25 tūkst. eurų. O kiek dar tokių sutarčių gali būti nutylėta – atsakyti sunku.

Vietos politikai bendrauti su rinkėjais mokomi už rinkėjų pinigus

„Savivaldybė siekia, kad kuo daugiau rajono gyventojų būtų aktyviai įsitraukę į rajone vykstančias veiklas, todėl matydama poreikį geresniam visuomenės informavimui apie savivaldybės veiklą, 2017 metais paskelbė viešuosius konkursus įsigyti ryšių su visuomene paslaugas. Konkursuose dalyvavo 3 įmonės, juos laimėjo mažiausią kainą pasiūliusi MB „Orijanos Mašalės konsultacijos“, – situaciją aiškina savivaldybės viešųjų ryšių specialistė Sigita Nemeikaitė. Tačiau sutartyse nurodytos kainos glumina. Trakų rajono savivaldybė paklojo beveik 12 tūkst. eurų už komunikacijos strategiją ir planus, atsižvelgiant į savivaldybės veiklos prioritetus. Savivaldybė aiškina, kad įmonės konsultantai taip pat teikė siūlymus dėl įvairių bendravimo su rajono gyventojais priemonių. Tikėtina, kad seniūnijose organizuojami susitikimai yra ne pačių politikų iniciatyva, o už pinigus samdytų konsultantų patarimas, kaip pagerinti savo įvaizdį.

Prieš rinkimus nusipirko ir ataskaitą

Be kita ko, paaiškėjo, kad ši įmonė parengė ir savivaldybės ketverių metų veiklos ataskaitą, kuria prieš rinkimus itin didžiuojasi valdžios atstovai. „Turbūt ne vienas sutiksite, kad politinėje kultūroje norėtųsi daugiau atsakomybės ir skaidrumo. Todėl pastaruosius ketverius metus Trakų r. savivaldybė ir aš pati asmeniškai labai daug dėmesio skyrėme jūsų informavimui apie tai, kas vyksta mūsų rajone. Tam buvo skirti straipsniai žiniasklaidoje, socialiniai tinklai, savivaldybės ir kitų įstaigų interneto svetainės. Kai peržiūri naujienų archyvą, akivaizdu, kad veiksmo mūsų rajone netrūko. Tikiu, kad mes, politikai, ir viešojo sektoriaus darbuotojai turėdami savo žmonių pasitikėjimą privalome nuolat kalbėti apie tai, kaip naudojame mokesčių mokėtojų pinigus, kokias idėjas norime realizuoti. Tad šiemet pirmą kartą išleidome ir visiškai kitokio tipo veiklos ataskaitą – ne biurokratinę, pilną sunkiai perskaitomų „burtažodžių“, bet maksimaliai paprastą ir aiškią. Kalbame apie tai, kas mūsų rajone buvo atlikta 2015–2018 metais, ir kokius svarbiausius ateities darbus matome. Tikimės, kad ši premjera jums patiks ir toks atsiskaitymas rajono žmonėms taps mūsų savivaldybės tradicija. 2015- 2018 m. kadencijos Savivaldybės tarybos veiklos ataskaita“ – taip savo socialinio tinklo paskyroje gyrėsi rajono merė Edita Rudelienė, tačiau nutylėjo, kiek šis pagyrų rinkinys kainavo mokesčių mokėtojams.

Ignoruoja nepatogius klausimus

Beje, savivaldybė klojo tūkstančius eurų ir už tai, kad būtų atliekamas nacionalinės žiniasklaidos monitoringas, kurio raktiniai žodžiai Trakai, Trakų rajonas ir Edita Rudelienė. „Galvė“ klausė savivaldybės atstovų, kodėl tarp raktinių žodžių yra minima tik Editos Rudelienės pavardė ir kodėl nėra kitų svarbių rajono valdžios atstovų pavardžių, tačiau atsakymo nesulaukėme. Savivaldybė taip pat nesiteikė pasidalinti ataskaitomis darbų, kuriuos už 24 tūkst. eurų atliko viešųjų ryšių konsultantai.

Tūkstantis eurų už vieną pranešimą?

Be kita ko, savivaldybė paklojo maždaug 12 tūkst. eurų tai pačiai bendrovei, kuri įsipareigojo per metus parašyti 12 pranešimų spaudai ir 60 naujienų interneto svetainei. Nesunku suskaičiuoti, kad per mėnesį už vieną pagyrų prisotintą straipsnį ir 4 naujienas savivaldybės interneto svetainei ryšių su visuomene konsultavimo paslaugas teikianti bendrovė iš savivaldybės gaudavo tūkstantį eurų. Klausimą, ar ne per brangios savivaldybei tokios paslaugos, tiek savivaldybės atstovė S. Nemeikaitė, tiek administracijos direktorius Darius Kvedaravičius, ignoravo.

Specialistas Facebook paskyrai administruoti

Be kita ko, skaitant tokias sutartis „Galvės“ žurnalistams kilo klausimas, kuo užsiima Trakų rajono savivaldybėje dirbantis viešųjų ryšių specialistas, kuriam, pavyzdžiui, praėjusiais metais išmokėta dar beveik 8 tūkst. eurų. „Viešųjų ryšių specialistas nuolat fotografuoja renginius, susitikimus, juos aprašo ir iliustruoja, administruoja savivaldybės „Facebook“ paskyrą, kurioje kasdien įdedama po 3–5 naujienas su nuotraukomis, kas savaitę parengia viešinimo medžiagą rajono laikraščiams bei kitai žiniasklaidai“, – aiškina S. Nemeikaitė.

 

Viltė RAMOŠKAITĖ