
2017 m. kovo – birželio mėnesiais Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centre vyko mokymai būsimiems globėjams ir įtėviams. Mokymai skirti pasiruošti priimti vaikus į savo šeimą. Paskutinę mokymų dieną dalyviai turėjo galimybę susipažinti su mergina, kuri užaugo ne su savo biologiniais tėvais, ją augino svetimas vyras ir jo mama. Miglė (vardas pakeistas) pasakojo savo istoriją – nuo tada, kai būdama maždaug 5 metukų, sužinojo, kad jos tėtis nėra biologinis tėtis, iki dabar, kai jau turėdama savo dukrytę, Miglė vienais artimiausių žmonių įvardija tėtį ir močiutę.
Mokymų metu minėjai, kad sužinojai, kad tavo tėtis yra ne biologinis, kai tau buvo maždaug 5 metai. Kaip tada jauteisi?
Pradžioje man buvo šokas, bet meilė tėčiui nepasikeitė, liko tokia pat didelė. Manau, kad vaikui, kad jis yra įvaikintas ar globojamas reikia pasakyti kuo anksčiau.
Kaip jums sekasi su tėčiu ir močiute sutarti dabar, kai esi jau suaugusi?
Savo tėčiui jaučiu labai didelį dėkingumą, ne kiek-vienas gali auginti ne savo biologinius vaikus, o jis nuo vystyklų mane su sese užaugino, pamenu, skalbdavo, darydavo valgyti.
Kokie įsimintiniausi momentai iš vaikystės?
Daug gražių prisiminimų. Pamenu, kai su tėčiu ėjom prie ežero, jis buvo nupirkęs tortuką ir pyragaičių, pamenu, kai tėtis darydavo valgyti, o aš sėdėdavau ant spintelės ir jo klausinėdavau, ką jis daro. Pamenu, kai tėtis mums su sesėmis pindavo, kirpdavo plaukus. Pamenu, kad kiekvieną dieną laukdavom tėčio grįžtant iš darbo, apsikabindavom, kartais ir pas tėtį eidavom į darbą, patikdavo būti kartu su juo, vesdavosi jis mus į kino teatrą, eidavom suptis karuselėse.
Kaip jauteisi žinodama, kad viena sesuo buvo tėčio biologinė dukra, o jūs su kita sese ne?
Visiškai nejaučiau jokio skirtumo, visomis rūpinosi vienodai. Sakyčiau iš tėčio jaučiau netgi ypatingą dėmesį, ir dabar jis rūpinasi manimi, paskambina, paklausia, kaip aš, ar pavalgiusi.
Migle, kaip manai, kodėl žmonės turėtų globoti arba įsivaikinti?
Kiekvienas vaikas turi turėti galimybę augti šeimoje. Vaikai nekalti, jei tėvai turi problemų. Esu dėkinga žmonėms, kurie svetimus vaikus užaugina kaip savo. Tokie žmonės verti didelės pagarbos.
Kaip Miglė minėjo, kiekvienas vaikas turi turėti galimybę augti šeimoje. Įtėviais ir globėjais gali tapti fiziškai ir psichiškai sveiki pilnamečiai asmenys (globėjai nuo 21 m., įtėviai nuo 18 m.). Tapus įtėviu skiriama vienkartinė išmoka vaikui ir įtėvis ar įmotė gali eiti vaiko priežiūros atostogų kol vaikui sueis treji metai. Globos išmoka yra mokama kas mėnesį – 152 eurai globėjui ir 152 eurai globojamam vaikui. Taip pat, įsivaikinus ar globojant vaikus, globėjai ir įtėviai turi galimybę nemokamai lankyti emocinės paramos grupes, papildomus mokymus, gauti socialinių darbuotojų ir psichologų konsultacijas.
Daugiau informacijos apie globą šeimoje ir įvaikinimą el. paštu a.jankauskaite@trakuseimoms.lt, telefonu +370 620 79703 arba Vaiko teisių apsaugos skyriuje, Vytauto g. 33, Trakai, telefonu.
Straipsnį rengė ir globėją kalbino AISTĖ JANKAUSKAITĖ,
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro globėjų ir įtėvių rengimo specialistė
Užs. Nr. 4203
