Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

„Kino pavasaris“ ir vėl aplenkė Trakus – būsimąją kultūros sostinę 2020

Didžiausias Lietuvoje kino festivalis „Kino pavasaris“ šiemet vyks net 19-oje miestų – deja, Trakų sąraše nėra. Festivalį atidarys pripažinto režisieriaus Kirilo Serebrenikovo muzikinė odisėja „Vasara“ (rus. „Leto“) apie legendinį Viktorą Cojų ir grupę „Kino“.

„Kokybišku kinu siekiame pradžiuginti kuo daugiau Lietuvos žiūrovų. Pernai festivalis vyko 11 miestų, šiemet prisijungia dar 8. Tai įrodo, kad auga įdomaus ir prasmingo turinio filmų poreikis.  Nuo kovo 21 iki balandžio 4 dienos visus kviesime sulėtinti tempą ir, atėjus į kino salę, pabudinti savo vaizduotę“, – ruoštis festivaliui kviečia „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius Algirdas Ramaška. Kovo 21 d. festivalis prasidėjo Vilniuje ir Kaune, kovo 22 d. – Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Jonavoje, Utenoje, Gargžduose, Druskininkuose, Anykščiuose, Birštone ir Varėnoje. Nuo kovo 23 d. festivalis atvyks į Mažeikius, Visaginą, Telšius ir Tauragę, o kovo 24 d. į Šakius.

Trakams savo „Kino pavasario“ dar teks palaukti

 Apie kino festivalio organizavimo perspektyvas Trakuose kalbamės su „Kino pavasario“ vykdomuoju direktoriumi A. Ramaška.

 Ar ateityje planuojate į miestų sąrašą įtraukti ir Trakus?

Į festivalio planus kol kas ne, tačiau šiais metais Trakų bibliotekoje bus galimybė pamatyti geriausius šių metų festivalio filmus.

O gal Trakai turėtų būti aktyvesni, kad prisikviestų „Kino pavasarį“ pas save?

Be jokios abejonės! Tam, kad festivalis įvyktų tam tikrame mieste, reikia ne tik techninių galimybių, bet ir vietos bendruomenių, valdžios institucijų įsitraukimo ir noro bendradarbiauti. Mes esame labai lankstūs, o mūsų tikslas yra parodyti kokybišką, niekur kitur šalyje nerodomą kiną, kuo platesnei Lietuvos auditorijai.  Kol kas Trakų gyventojus kviečiu atvykti ir žiūrėti filmus Vilniuje. Tačiau labai tikimės, kad greitai festivalis atvyks ir pas jus.

Kaip paaiškino vykdomasis direktorius, „Kino pavasaris“ regionus lanko ne tik festivalio metu. Vienas sėkmingiausių projektų „Kino karavanas“, kurio metu į miestus ir miestelius atvežamas pripažintas autorinis kinas ten, kur žmonės neturi galimybės jo pamatyti. Praėjusiais metais, gegužės – rugsėjo mėnesiais, buvo surengta net 41 nemokamas „Kino pavasario“ žiūrovų pamėgtų filmų seansas, kuris vyksta ir po atviru dangumi, jei leidžia oro sąlygos.

Trakų kultūros rūmai atsiriboja nuo kino meno

VšĮ „Trakų kultūros rūmai“ pateikus klausimą, kodėl „Kino pavasaris“ negalėtų būti pristatomas šios įstaigos patalpose, kur galėtų susirinkti žymiai gausesnis kinomanų būrys, direktorius Edvard Keizik teisinosi, kad toks dalykas nėra įmanomas, nes ateityje yra numatyti remonto darbai: „Bus keičiama apšvietimo įranga, įgarsinimo įranga, remontuojamos žiūrovų salės sienos, grindys, salėse esančios  senos kėdės bus keičiamos į naujas, modernias kėdes“, – teisinosi E. Keizik. Tačiau, ar šie darbai bus vykdomi būtent per „Kino pavasario“ laikotarpį – neužsiminė. VšĮ „Trakų kultūros rūmai“ vadovas akcentavo, kad šiuo klausimu geriausia kreiptis į Trakų biblioteką, kuri rodo didesnį suinteresuotumą šia tematika.

Trakų biblioteka – puikių iniciatyvų pavyzdys

Susisiekus su Trakų viešosios bibliotekos atstove ryšiams su visuomene Akvile Narbutiene, gavome patvirtinimą, kad ši įstaiga deda visas pastangas, kad ir vietiniai gyventojai, kurie neturi galimybų nuvykti į sostinę, neatitoltų nuo kino šedevrų: „Kino vakarų projektą Trakų viešoji biblioteka pirmą kartą vykdė 2016 m., tuomet teikėme paraišką Lietuvos kultūros tarybai. Tai – tęstinis projektas. Praeitų metų pabaigoje paraišką dėl profesionalaus kino sklaidos pateikėme Lietuvos kino centrui ir šių metų vasario pabaigoje sužinojome, jog konkursą laimėjome ir finansavimą gausime. Projekto esmė – profesionalaus kino sklaida, tad pasirinkome rodyti „Kino pavasario“ filmus dėl kokybiško filmų turinio ir gvildenamų rimtų problemų, moralinių ir estetinių principų. Bendradarbiauti „Kino pavasaris“ mielai sutiko“, – pasakojo bibliotekos atstovė.

14 filmų visuose miestuose

 Tuo tarpu nekantriausius kino meno gerbėjus kviečiame susipažinti su bene geriausių filmų apybraižomis:

Festivalį visuose miestuose atidarys filmas „Vasara“ – romantiška ir maištinga kelionė į 9-ojo dešimtmečio Leningradą (dabartinį Sankt Peterburgą), kur griaudi roko muzika, o jaunimo širdys plaka laisvės troškimu. Ten susitinka 19-metis, vėliau grupės „Kino“ lyderiu tapsiantis V. Cojus, jo tuometinis įkvėpėjas Maikas Naumenka iš grupės „Zoopark“ ir jo gražuolė žmona Natalija Naumenka. Filme skamba „The Beatles“, Bobas Dylanas, Davidas Bowie, „The Doors“.

Į hipių kultūros ir marihuanos prisodrintą 8-ąjį dešimtmetį nukels režisierių duetas iš Kolumbijos – Ciro Guerra ir Cristina Gallego. „Gyvatės apkabinimo“ autoriai naujausiame filme „Vasaros paukščiai“ („The Birds of Passage“) nustebina magiškais vaizdais ir filmų apie gangsterius akcentais.

Į prasmingą ir žavią romantinę komediją „Netikėta meilė“ („Unexpected love“) pakvies argentinietis Juanas Vera. Po 25 metų santuokos Markosas ir Ana ima kelti klausimus apie meilę, aistros prigimtį bei ištikimybę ir priima sprendimą, kuris iš esmės pakeis jų gyvenimą.

Žinomus prancūzų aktorius Vincentą Casselį, Karimą Leklou, Isabelle Adjani žiūrovai sutiks madingoje Romaino Gavraso komedijoje „Pasaulis priklauso tau“ („The World Belongs to You“). Čia susilieja prancūzų populiarioji ir gatvės kultūra, skamba muzika, pagal kurią norėsis šokti.

Būsimaisiais antonio banderasais vadinami ispanų aktoriai Lorenzo Ferro ir Chino Darínas pasirodys trileryje „Angelas“ („The Angel“). Pedro ir Agustino Almodovarų prodiusuotame filme itin tikroviškai perteikiami 45 metus kalinčio nusikaltėlio gyvenimo vingiai.

Žavingoji Juliette Binoche šypsosis naujausioje Oliviero Assayaso paryžietiškoje komedijoje „Dvilypiai gyvenimai“ („Non-ficion“), kur netrūks intelektualių ir juokingų pokalbių apie skaitmeninių technologijų dominavimą pasaulyje. Ištikimų režisieriaus gerbėjų ratą užaugino filmai „Zils Marijos debesys“ ir „Karlosas Šakalas“, prieš kelerius metus rodytas „Kino pavasaryje“.

Subtilusis japonas Hirokazu Kore-eda filme „Vagiliautojai“ („Shoplifters“) užduos sunkų klausimą: kas yra šeima? Itin meistriškai sudėliota istorija nepaliko abejingos Kanų kino festivalio žiuri – režisierius įvertintas „Auksine palmės šakele“.

Į emocijų vandenyną nuplukdys režisierė Nadine Labaki Kanų didžiuoju žiuri prizu įvertintame filme „Kafernaumas“ („Capernaum“). Teisėjas klausia 12-mečio Zaino: „Kuo kaltini savo tėvus?“ – „Tuo, kad suteikė man gyvybę“, – atsako šis. Vėliau siužete bus atkurti visi įvykiai, atvedę prie šios situacijos. Filmas primins „Lūšnynų milijonierių“ ir „Floridos projektą“.

Festivalio uždarymui pasirinktas talentingos lietuvių režisierės Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis trileris „Rūgštus miškas“, kuris ovacijomis sutiktas Lokarno kino festivalyje. Žiūrovui prieš akis atsiveria miręs Kuršių Nerijos miškas ir tūkstančiai jį naikinančių kormoranų.

Laikraštis „Galvė“ ragina visus aktyviai dalyvauti šioje dvi savaites truksiančioje filmų odisėjoje ir dalintis savo įspūdžiais su redakcija. Juk filmai padeda ne tik įdomiai praleisti laisvalaikį – intelektualus, kitoks ir nekomercinis filmas augins jūsų sielą, o po seanso išeisite pasisėmę ne tik naujų minčių, bet ir kitokių filosofijų rytojaus dienai. Gal pats laikas kartu su festivaliu „Kino pavasaris“ pradėti auginti sielą? Ir gal kitais metais nebereikės važiuoti į sostinę, nes festivalis atkeliaus ir pas mus!

 

Elzė Jelenauskaitė