Jos metu vyko įdomūs, itin didelio mokinių susidomėjimo sulaukę renginiai - paskaitos, tyrimai, ekspedicijos į gamtą, žaidimas ir susitikimai, kuriuos organizavo biologijos mokytojos Sigita Zalitienė ir Loreta Krinickienė.
Pamokos „gyvai“
Ekspedicijų į gamtą metu mokiniai turėjo galimybę „gyvai“ stebėti gamtos įvairovę ir joje vykstantį gyvenimą. Į ekspedicijas mokinius lydėjo ir gamtos paslapčių skrynią mokiniams atvėrė VPU Zoologijos katedros lektorė, Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorė Renata Kiserauskaitė. Mokiniai išmoko naudotis specialiu ornitologiniu teleskopu, susipažino su daugiau nei 15 skirtingų paukščių rūšių, pamatė remezos (Remiz Pendulinus) lizdą, unikalų tuo, kad yra uždaras, su žemyn nukreipta įlindimo anga, kabinamas ant liaunų svyrančių šakelių ir nuolat judinamas vėjo.
Trakų istorinio nacionalinio parko kultūros paveldo, aplinkos apsaugos ir biologinės įvairovės skyriaus vadovė Andžela Kriaučiūnienė lydėjo mokinius į Varnikų zoologinio – botaninio draustinio pažintinį taką. Čia mokiniai išmoko surasti pasislėpusius lapijoje, kukliai nuraudusius mėlynių žiedus, suprato, kodėl pelkinio pelėžirnio (Lathyrus palustris) žiedai keičia spalvą, mokėsi apskaičiuoti spygliuočių medžių amžių ir dar kartą įsitikino kiek daug įdomių dalykų slepiasi čia pat - gamtoje. Daugelis ekspedicijos dalyvių pirmą kartą pamatė vabzdžiaėdį pelkių augalą – apskritalapę saulašarę (Drosera rotundifolia) ir tikrai nustebo sužinoję, jog pelkėje augančių pušų amžius – daugiau nei 100 metų, nors jų aukštis siekia vos apie 2 metrus.
Mokiniai – mokiniams
Daug įdomios informacijos mokiniams suteikė ir gimnazijos mokinės. 7 c klasės mokinė Sigita Kazlauskaitė parengė pranešimą „Žirgo priežiūra“, ji dalinosi savo patirtimi ir įgūdžiais, kuriuos įvaldė lankydama žirgyną. 3c klasės mokinė Gabrielė Mateikaitė, garsinanti mūsų kraštą jojikė, pranešime „Plačiau apie arklius“, apžvelgė Lietuvoje veisiamas žirgų veisles, spalvas, apibūdino jojimo sporto šakas.
Abiturientės Karolina Stanevič ir Patricija Stankaitytė parengė pranešimą apie žiaurų elgesį su gyvūnais. Merginos paaiškino, koks žmogaus elgesys su gyvūnais laikomas žiauriu ir ką reikia daryti tokį pastebėjus. Mokiniai sužinojo daugiau apie zoologijos sodų, delfinariumų, cirkų gyvūnų gyvenimo sąlygas, medžioklės, kailių, mėsos ir medicinos pramonės negatyvų elgesį su gyvūnais.
Protmūšis
Dešimtų klasių moksleiviai turėjo galimybę kiek kitokiu kampu pažinti biologiją — jie dalyvavo intelektualiame žaidime „Protmūšis“. Tai neeilinis žinių ir kūrybinio mąstymo išbandymas, kuriame dešimtokų komandoms teko atsakinėti į įdomius, negirdėtus klausimus, reikalaujančius loginio mąstymo.
Tyrė ir eksperimentavo
Biologija – gamtos mokslas, tai kaipgi be tyrimų, bandymų ir eksperimentų? Pirmadienį buvo pradėtas visą savaitę trukęs eksperimentas „Mielių populiacijos augimo tyrimas skirtingose mitybinėse terpėse“. Antradienį mokiniai atliko „Fotosintezės priklausomybės nuo apšvietimo intensyvumo tyrimą“. Ypatingo susidomėjimo sulaukė mikrobiologinis tyrimas, kurį atiliko 9 - 11 klasių mokiniai. Labai smalsu buvo imti bakteriologinius pasėlius iš įvairių gimnazijos patalpų, nuo skirtingų paviršių: durų rankenų, stalų, šaukštų, turėklų, taip pat pasėliai paimti nuo neplautų rankų, panagių, dantų ir veido odos. Gimnazistai, paimtus mėginius pasėjo į sterilias Petri lėkšteles ir lauks kol jos užaugs, o šio tyrimo rezultatus įvertins tikra ekspertė – mikrobiologė, sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro skyriaus vedėja Valentina Naktinienė.
Biochemijos bakalaurė Simona Gliebutė vadovavo tyrimui „Augalų pigmentų išskyrimas“, kurio metu mokiniai išgavo iš įvairių spalvų augalų spalvotus pigmentus, pirmą kartą pamatė mažučius biochemikų mėgintuvėlius ir kaip suvenyrą galėjo juose namo parsinešti po kelis mililitrus išgauto pigmento.
Susitiko su studijuojančiais
Penktadienį vyresniųjų klasių moksleiviai, besidomintys biologija turėjo puikią progą pasidomėti specialybių, susijusių su biologija perspektyvomis, betarpiškai pabendrauti su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto veterinarinės medicinos ir farmacijos specialybių, VU medicinos, biologijos, biochemijos, biofizikos specialybių studentais. Jie dalinosi savo studijų patirtimi, tolimesnio mokymosi, įsidarbinimo perspektyvomis, negailėjo gimnazistams patarimų.
Nauja ir graži idėja – lektorių ir mokinių apdovanojimas – keturlapio dobilo lapo sagės, kurias savo rankomis sukūrė biologijos mokytojos. Tikimės, kad „Biologijos savaitė“ taps gražia kasmetine Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos pavasarine tradicija.
Greta Kastė Noreikaitė, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 3D kl. mokinė{jcomments on}