„Iuvenes art“: Lietuvos jaunieji menininkai yra verti būti matomi ir girdimiEVELINA KISLYCH
Pateisino lūkesčius
Spalio 26 dieną pasibaigęs koncertų ciklas „Iuvenes art“ tapo naujų iniciatyvų pradžia. Idėja rengti jaunųjų menininkų koncertus regionuose – neišsisėmė ir nesibaigė. Užutrakio dvare įvykę trys koncertai pateisino organizatorių, jaunųjų menininkų ir, svarbiausia – Trakų rajono gyventojų lūkesčius. Visų jų metu, pilnose žiūrovų salėse, jaunieji atlikėjai ne tik dalinosi savo kuriama muzika, bet ir paskatino jaunimą nebijoti interpretuoti, siekti savų tikslų. Šis koncertų ciklas nebuvo tik kultūrinė pramoga. Visų pirma - tai mažas, bet vis dėlto tramplinas į Lietuvos muzikos rinką bandantiems patekti jauniesiems kamerinės muzikos atlikėjams.
Buvo septyni
Koncertų cikle „Iuvenes art“ pasirodė septyni jaunieji menininkai, puikiai įvaldę smuiką, altą, fortepijoną ir klarnetą. Pasirodymuose dalyvavo ir jų pirmieji mokytojai, dėstytojai, koncertų metu pasidaliję prisiminimais, kai dabar profesionaliai grojantys atlikėjai šiuos muzikos instrumentus laikė pirmąkart, nedrąsiai ir neužtikrintai.
Koncertuose taip pat lankėsi per tris šimtus žiūrovų – muzikos ekspertų, mėgėjų ir visiškai su muzika nesusijusių žmonių ne tik iš Trakų rajono, bet ir iš visos Lietuvos.
Pirmas koncertas
Pirmajame „Iuvenes art“ koncerte karaliavo Lietuvoje gimęs ir užaugęs, šiuo metu Hamburge (Vokietija) studijuojantis jaunasis smuiko virtuozas Algirdas Šochas ir fortepijono meno Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) studentus mokanti Jonė Punytė.
Respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatai labiausiai nustebino savo atsipalaidavimu – žiūrovai drauge su jaunaisiais menininkais leidosi į kelionę po kamerinės muzikos pasaulį.
„Jis davė man sparnus“
Koncerte dalyvavo ir pirmoji Algirdo smuiko mokytoja, Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokytoja - ekspertė Beata Vasiliauskaitė-Šmidtienė. Mokytoja vaizdingai nupasakojo jos ir Algirdo pirmąją pažintį. Pasak jos, Algirdas buvo labai talentingas, smalsus ir užsispyręs mokinys. Jis nuolatos siekė palypėti laipteliu aukščiau – pagal savo amžių grojo išties sudėtingus kūrinius.
„Algirdas davė man sparnus. Su juo dirbti buvo vienas malonumas. Mes su Algirdu tiek smuiko, tiek gyvenimiškų subtilybių mokėmės kartu. Aš – jį, jis – mane“, – kalbėjo B. Vasiliauskaitė-Šmidtienė. Mokytoja teigė net nesuabejojusi mokinio sėkme.
Altas ir fortepijonas
Antrąjį koncertą surengė jaunos, ypatingai meniškos sielos atlikėjos – Ugnė Petrauskaitė (altas) ir Austėja Valušytė (fortepijonas). Raudonplaukės altininkės ir santūrios pianistės duetas žiūrovams padovanojo labai emocionalų pasirodymą.
Tarp kūrinių merginos pasakojo apie savo atliekamą muziką, autorius, pabrėžė momentus, kodėl pasirinktas būtent šis kūrinys.
Didžiausią įspūdį paliko dueto muzikinės interpretacijos – dvi ištraukos iš Džordžo Geršvino operos „Porgis ir Besė“. Koncerte dalyvavęs Ugnės dėstytojas, LMTA profesorius Petras Radzevičius teigė, jog jo auklėtinė yra labai charizmatiška, užsispyrusi atlikėja. Scenoje ji jaučiasi puikiai – kaip žuvis vandenyje. Su ja dirbti yra labai malonu. Ši smulkaus kūno sudėjimo mergina mokosi labai daug – rezultatai akivaizdūs.
Gera idėja
Kalbėdamas apie koncertų ciklo „Iuvenes art“ idėją, profesorius pateikė puikų palyginimą: „Šiems jauniesiems menininkams tokių pasirodymų reikia lygiai taip pat, kaip jums, Trakų rajono gyventojams, ežerų ir gamtos“, – kalbėjo jis. Todėl idėja išties nuostabi, labai reikalinga. „Ar bent įsivaizduojate, kiek kainuoja stygos? Ar bent nutuokiate, kiek investicijų reikia į jauną žmogų, kad jis galėtų groti ir tapti profesionaliu muziku? Būtent todėl šie koncertai yra puiki erdvė jų talentui ir įdėtam darbui parodyti – pasidalinti su kitais“, – su žiūrovais bendravo profesorius.
Ciklo desertui – trio
Paskutinysis pasirodymas atiteko ansambliui „Claviola“. Šie trys jauni, tačiau labai skirtingi atlikėjai žiūrovams padovanojo kažką, ko šie negalėjo suprasti. Tai nebuvo tik koncertas. Ugnės Antanavičiūtės (fortepijonas), Vytauto Giedraičio (klarnetas) ir Jurgio Juozapaičio (altas) septynerius metus gyvuojantis trio „Claviola“ yra išskirtinai vertinamas – kito tokio jaunimo ansamblio, kuriame yra grojama tiek styginiais, tiek pučiamaisiais instrumentais, Lietuvoje tiesiog nėra.
Emocijos, kurias skleidė atlikėjai, yra neperduodamos – tokio mini spektaklio žiūrovai seniai nebuvo matę. Koncerte dalyvavo ir jų dėstytojas, LMTA profesorius Julius Andrejevas. Profesorius teigė, jog su atlikėjais dirbti pradėjęs nuo pat pirmų užsiėmimų ir ši pradžia nebuvo sudėtinga, nes šie muzikantai – motyvuoti it talentingi.
Į sceną – kaip į šventę
Projekto vadovė Ieva Tijūnėlienė sakė: „Pasibaigus jaunųjų menininkų kūrybą pristatančiam koncertų ciklui „Iuvenes art“ bei atlėgus projektinių darbų naštai, norisi tiesiog pasidžiaugti bei su skaitytojais pasidalinti mintimis ir atradimais. Bendravimas su itin kūrybingais bei talentingais jaunais žmonėmis padėjo man aiškiau nei bet kada suvokti, jog jauni žmonės ir jauni menininkai yra verti būti matomi ir girdimi net tik akademinėje visuomenėje, bet ir plačiojoje auditorijoje. Verti dėl jų didžiulio darbo, įdėto siekiant profesinio meistriškumo, dėl jaučiamos atsakomybės prieš klausytojus, dėstytojus, šeimos narius, dėl drąsos rizikuoti interpretuojant ir atliekant muziką savitai, kitaip, dėl gyvo jausmo, kad kiekvienas pasirodymas scenoje – šventė, o ne darbas dvelkiantis rutina. Šis suvokimas, tikiu, bus pagrindinis variklis, vedantis kitų metų projekto link“.
Dėkoja
Renginių ciklą „Iuvenes art“ rengusi Trakų krašto vietos veiklos grupė dėkoja:
Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijai, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos komandai, Trakų rajono laikraščių „Trakų žemė“, Klevų alėja“, „Galvė“ ir Lietuvos nacionalinio istorijos laikraščio „Voruta“ redakcijoms, UAB „Vilsida“, UAB „AJ šokoladas“, Trakų seniūnijos seniūnui Kęstučiui Vilkauskui.