Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
Vilniaus apskrityje 2017 metais buvo užregistruotas 161 naujas tuberkuliozės atvejis, iš jų Trakų rajone – 16. Sergamumo rodiklis apskrityje siekė 1,9/10 tūkst. gyv., Trakų rajone – 4,5 atv./10 tūkst. gyv. Vilniaus apskrityje 2017 m. nuo tuberkuliozės mirė 22 asmenys, Trakų rajone – 5.
Kaip plinta tuberkuliozė?
Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis), perduodamos oro lašeliniu (aerozoliu) būdu – įkvėpiant. Pirmiausiai pakenkiama plaučiams, tačiau gali būti pažeistas ir bet kuris kitas organas (sąnariai, limfmazgiai, kaulai ir kt.). Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Tuberkuliozės sukėlėjas atsparus aplinkos poveikiui (dalinai pašalinamas plaunant vandeniu, valant drėgnu būdu ar siurbiant dulkių siurbliu, vėdinat), šalčiui, išdžiūvimui, rūgštims, šarmams, etilo alkoholiui. Tuberkuliozės sukėlėjas jautrus ultravioletiniams spinduliams (tiesioginis saulės spindulių poveikis turi būti ne trumpesnis kaip 2 val.), 5 % chloro junginiams, 2 % sodos tirpalams, o 100 ºC temperatūroje žūva per 5–10 min.
Simptomai gali nepasireikšti
Dauguma užsikrėtusiųjų ligos gali niekada nepastebėti, nes simptomai nepasireiškia. Kai tuberkuliozę sukeliančios bakterijos, patekusios į organizmą tarsi „užsikonservuoja“, užsikrėtusieji serga latentine tuberkuliozės forma. Ji aplinkiniams neperduodama, tačiau nusilpus imunitetui, gali išsivystyti į aktyviąją tuberkuliozę.
Aktyvioji tuberkuliozė gali pasireikšti staiga užsikrėtus arba suaktyvėjus ligos sukėlėjams, kurie anksčiau tūnojo žmogaus organizme. Aktyviai tuberkuliozės formai būdingi simptomai: dusulys, apetito stoka, karščiavimas, kosulys, skrepliavimas, atsikosėjimas krauju, skausmas krūtinės srityje, drebulys, kūno masės sumažėjimas, naktinis prakaitavimas. Tuomet ligonis tampa pavojingu aplinkiniams.
Kaip diagnozuojama tuberkuliozė?
Tuberkuliozė nustatoma atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą, tuberkulino testą bei ištiriant skreplius. Svarbu, kad profilaktiniai sveikatos patikrinimai, dirbantiems mokymo įstaigose, maisto gamybos ir tiekimo srityse, paslaugų teikimo srityse, būtų atliekami nuodugniai bei laiku.
Kokių atsargumo priemonių reikia imtis, norint išvengti šios ligos?
Svarbu, kad naujagimiai, kuriems dar nespėjo susiformuoti imunitetas, būtų paskiepyti BCG vakcina. Ši vakcina apsaugos kūdikius nuo itin sunkių ligos formų. Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, Lietuvoje kasmet valstybės lėšomis atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms.
Norint išvengti tuberkuliozės, svarbu laikytis higienos taisyklių. Kosint, čiaudint būtina prisidengti nosį ir burną, nespjaudyti ant žemės. Taip pat stengtis palaikyti stiprų imunitetą ir sveikai maitintis. Tinkamas patalpų vėdinimas yra svarbi profilaktikos priemonė.
Svarbu, kad visuomenė „nenurašytų“ šios ligos tik asocialiems žmonėms ir stebėtų savo sveikatą. Ankstyva tuberkuliozės diagnostika – viena iš pagrindinių infekcijos plitimo valdymo priemonių. Todėl pajutus tokius simptomus kaip kosulys, skausmas krūtinėje, apetito stoka, svorio kritimas, nuovargis ir silpnumas, karščiavimas ir pan., būtina nedelsiant kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
ALVYDAS MIRINAVIČIUS,
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Trakų skyriaus vedėjas