Šiais metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) iškėlė šūkį „Vienykime pastangas kovai su TB”.
Nijolė Reinatienė
gydytoja fiziatrė pulmonologė
Pavojus aplinkiniams
Tuberkuliozė yra viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių infekcinių ligų. Kasmet ja suserga apie 8,8 mln. planetos gyventojų, o miršta apie 2 mln. Tuberkuliozė žaloja įvairius organus, bet labiausiai ir dažniausiai – plaučius. Ligos sukėlėjai yra tuberkuliozės mikobakterijos. Ši liga plinta oro lašeliniu būdu. Infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis atvira tuberkuliozės forma. Kalbant, kosint, čiaudint, su oro lašeliais mikobakterijos patenka į aplinką ir sveikas žmogus jų įkvėpęs gali susirgti.
Patekę ant drabužių, baldų, grindų nevėdinamose drėgnose patalpose, mikrobai ilgai išsilaiko gyvybingi ir su dulkėmis gali būti įkvėpti. Tuberkuliozės mikobakterijos yra labai atsparios. Ankštose, drėgnose, saulės nepasiekiamose patalpose, gali išsilaikyti ilgus mėnesius. Tuberkulioze užikrėsti galima visur: viešajame transporte, sporto salėje, teatre, kavinėje, mokykloje ir pan. Nuo šios ligos niekas nėra apsaugotas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, gali susirgti. Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, lėtinės vidaus organų ligos, cukrinis diabetas, AIDS, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat – prasta asmens ir aplinkos higiena.
Ligos simptomai
Kvėpavimo organų tuberkuliozės simptomai nėra specifiniai. Liga gali pasireikšti prakaitavimu, silpnumu, sumažėjusiu apetitu, svorio kritimu, kosuliu, skrepliavimu, atsikosėjimu krauju, karščiavimu. Tuberkuliozę galima įtarti, kai kosulys trunka ilgiau nei 3 savaites. Esant šiems nusiskundimams, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, atlikęs reikiamus tyrimus, paskirs gydytojo ftiziatro-pulmonologo konsultaciją.Tuberkuliozės patikra taip pat turėtų būti vykdoma ir kontaktavusiems su šia liga sergančiais asmenimis.
Profilaktinės priemonės
Visi sveiki naujagimai 2-3 gyvenimo parą dar gimdymo skyriuje yra skiepijami nuo tuberkuliozės BCG vakcina. Septynerių metų vaikams atliekamas tuberkulino mėginys. Esant teigiamai reakcijai, vaikai siunčiami tyrimams į tuberkuliozės kabinetą. Nuolat tikrinamos rizikos grupės – asocialių šeimų vaikai, dažnai sergantys kvėpavimo takų ir įvairiomis lėtinėmis ligomis. Jiems atliekamas Mantu mėginys.
Statistika
Trakų rajone epidemiologinė situacija yra sudėtinga. Sergamumas tuberkulioze yra didelis. Nauji atvejai ir recidyvai: 2011 m. – 46 atvejai, 2012 m. – 42 atvejai, 2013 m. – 42 atvejai (iš jų 2 vaikai). Kai kuriose rajono seniūnijose serga visos šeimos, bet gydosi nereguliariai, nutraukę gydymą užkrečia kitus šeimos narius ar aplinkinius. Ankstyvas plaučių tuberkuliozės išaiškinimas ir gydymas – geriausia tuberkuliozės profilaktika. Patartina kartą metuose išsitirti rentgenologiškai. Tai ypač svarbu žmonėms, turintiems sveikatos sutrikimų.