Pokalbis su laikinai einančia Trakų kultūros rūmų direktorės pareigas Vilija Babarskiene - apie rajono kultūros reorganizacijos ypatumus
ROBERTAS ČUTA
Neliko įstaigos
Trakų rajono kultūros rūmai nuo šių metų pradžios neegzituoja. Rajono valdžios sprendimu, VšĮ Trakų rajono kultūros rūmai skaidymo būdu reorganizuoti į dvi įstaigas – Trakų kultūros rūmus ir Lentvario kultūros rūmus. Kadangi šiam reorganizavimui ir naujos kultūros įstaigos Lentvaryje kūrimuisi valdžia nebuvo numačiusi nė cento, skaidymo procesas pasireiškė tiek rajono kultūros rūmų turto, tiek darbuotojų etatų skaidymu dviems įstaigoms. Atrodytų, kad dėl sumažėjusių resursų Trakų kultūros rūmai dabar negalės vykdyti visavertės kultūrinės veiklos. Atrodytų, kad ir naujai įkurti Lentvario kultūros rūmai su menkais, iš dalybų atitekusiais resursais yra pliki basi bei taip pat nebus pajėgūs ką nors nuveikti. Atrodytų, kad dėl „iš viršaus nuleisto“ sprendimo buvusi viena funkcionali įstaiga suskaidyta į dvi impotentiškas.
Tačiau laikinai einanti Trakų kultūros rūmų direktorės pareigas Vilija Babarskienė optimizmo nepraranda. Pokalbis su V. Babarskiene – apie rūmų reorganizacijos ypatumus.
- Kam išvis tokio rūmų skaidymo reikėjo ir kam nuo to bus geriau? Ar tai ne sprendimas „nuleistas iš viršaus“?
- Daugiau kaip dešimt tūkstančių gyventojų turintis Lentvario miestas privalo turėti ir kultūros centrą, ir profesionaliai dirbančius kultūros specialistus. Šia prasme sprendimas dėl kultūros paslaugų gerinimo Lentvaryje labai pagirtinas, sveikintinas ir palankus miesto gyventojams. Neužmirškime ir fakto, kad tikrai jau nebe už kalnų ir senojo kino teatro rekonstrukcijos darbai Lentvaryje. Meno mėgėjų kolektyvų Lentvaryje apstu, yra aktyvios mokyklų bendruomenės, tebegyva senoji kultūros klestėjimo meto atmintis - viskas tik į tą pačią galimybių kraitę.
- Yra nuomonių, kad tampantys Lentvario kultūros rūmų darbuotojais išeina iš Trakų „pliki basi“, Lentvaryje nėra nei pritaikytų patalpų, nei materialinės bazės, viską reikės pradėti nuo nulio, todėl kyla klausimas – ar galės jie ten ką nuveikti ir kokį renginį surengti?
- Tai ne visai tiesa - patalpos Lentvaryje (Bažnyčios g. 3) šviesios,švarios ir puikiai suremontuotos, kėdės ir stalai - įgyjamas dalykas. Be to, pasidalinome baldais, kompiuteriais, garso tecnika, automobiliais ir kitkuo.Taip kad meterialinė bazė - ne plikas nulis. O su laiku ir ji padidės. Pavyzdžiui, Rūdiškės ilgus metus laukė pritaikytų kambarių repeticijoms, kabinetų, salės - vasarai įsibėgėjus ir miesteliui švenčiant 240 -metį greičiausiai bus įkurtuvių iškilmės. Na, o geriems renginiams reikia gerų idėjų, gerų žmonių ir geros valios.
- Pagal reorganizacijos sąlygas, „Reorganizuojamos viešosios įstaigos darbuotojų darbo santykiai tęsiasi po reorganizavimo veiklą tęsiančiose viešosiose įstaigose: Trakų kultūros rūmuose ir Lentvario kultūros rūmuose pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatas“. Kaip reorganizavimas palietė darbuotojus? Ar visų darbuotojų darbo santykiai tęsiasi? Ar buvo tokių, kurie išvis neteko darbo?
- Besikeičiančios aplinkybės paprastai palieka pėdsakus kiekvienos įstaigos veikloje - mes taip pat ne išimtis. Teks pasispausti, nes lėšų nebus daugiau. Šiandien atleistų darbuotojų dar nėra, kelių darbo santykiai tęsiami Lentvaryje. Taip pat yra žmonių, kurie, dirbdami ,,antraeilininkais“, prisiduria prie atlyginimo. Stengsimės padaryti taip, kad būtų daugiau kultūros ir mažiau atsainumo bei aistrų.
- Savivaldybė nėra skyrusi papildomo finansavimo darbuotojų etatams Lentvaryje. Kokią įtaką sumažėjęs Trakų kultūros rūmų darbuotojų, etatų skaičius turės rūmų darbui? Kokios galimybės sumažės? Iš vis apibendrinant: kokios esminės problemos laukia Trakų kultūros rūmų po reorganizavimo?
- Kai šeimoje gimsta vaikas, po to antras, trečias šeimos pajamos nepadidėja, o rūpesčių ir išlaidų - su kaupu, bet visi gyvena ir išgyvena. Ir veikia, ir užtenka viskam: ir knygoms, ir atostogoms, ir apdarams... Taip, manau, ir mes - nepražūsim. Problemos nesikeičia, kokios buvo iki sausio antrosios, tokios ir lieka. O atviras ir iš visų pusių apsižiūrėjimas ir savivertės nusistatymas tik dar labiau visus sutelks nuoširdesniam veikimui - teks geriau ir kokybiškiau dirbti. Lentvaryje suburta komanda pasirinks, manau, savo puikiam miestui įdomią, naudingą ir priimtiną kultūrinės veiklos kryptį.
- Kiek rajone buvo Trakų rajono kultūros rūmų filialų?
- Trakų rajono kultūros rūmai veikė su 9 padaliniais - Aukštadvaryje, Bijūnuose, Onuškyje, Dusmenyse, Grendavėje, Rūdiškėse, Paluknyje, Lentvaryje ir SenuosiuoseTrakuose. Įvyko, galima sakyti, mainai - prieš pusmetį gyventojų ir bendruomenės prašymu buvo įkurtas padalinys Bijūnuose, tad dabar, stiprėjant ir savarankiškai dirbti žengiant Lentvariui, liekame tokie, kaip ir buvome - svarbūs visam rajonui. Trakų kultūros rūmai bet kokiu atveju lieka pagrindinė rajono kultūros tvirtovė, vadinčiau netgi piliečių namais - kur puoselėjama tautos kultūra ir tradicijos, kuriamos naujos iniciatyvos.
- Gal Trakų kultūros rūmų laukia skaidymas dar į kelias biudžetines įstaigas? Ar kuo daugiau savarankiškų kultūros centrų rajone – tuo daugiau kultūros?
- Kultūros slėpiniai glūdi kiekviename iš mūsų. Tai nepriklauso nuo centrų skaičiaus. Gauname ne tiek, kiek mus ,,prifarširuoja“ kultūra, bet tiek, kiek ir kokios kultūros norime įsileisti į savo gyvenimą. Visada turime pasirinkimą - kultūra iš televizoriaus ar kultūra salėje, aikštėje, kieme: juk dainuoja ir savamokslis vestuvių muzikantas ir Merūnas...