Lietuvos Valstybės šimtmetį trakiečiai pradėjo švęsti Lietuvos Respublikos Seime. Nuo Vasario 6 d. Spaudos konferencijų salėje veikia Editos dailės studijos (vad. Edita Tamulytė) kūrybinių darbų paroda „Akimirkos mene“. Vasario 8 d. Trakų kultūros rūmuose prasidėjo atvirukų kūrybinės dirbtuvės, kurių metu moksleiviai kartu su dailininke Edita Tamulyte tapė savo proginius šimtmečiui skirtus atvirukus.
Vasario 23 d. bus kuriami atvirukai ebru (piešimas ant vandens) technika. Dirbtuvių vadovė Birutė Garuckienė. Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, vasario 15 d. Trakų kultūros rūmų aikštėje vyko projekto „Žodžiai, virtę kūnu – Valstybe“ teatralizuotas mobilios parodos atidarymas – performansas. Projektą remia Lietuvos Kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Šimtojo Lietuvos gimtadienio išvakarėse žiūrovai buvo kviečiami grįžti į praeitį XIX a. pr. laikotarpį, kai tik kūrėsi mūsų Valstybė. Tam padarė didžiulę įtaką Lietuvos šviesuoliai ir laivės šaukliai - Vydūnas, Vaižgantas, Petkevičaitė-Bitė ir daugelis kitų. Renginio metu minėti praeities veikėjai, kuriuos įkūnijo Trakų karališkojo teatro aktoriai, kreipėsi į susirinkusius savo žymiais tekstais - žodžiais, kurie virto kūnu – VALSTYBE, klausdami visų mūsų – ar kas nors pasikeitė po šimto metų?..
Aikštėje skambėjusius tekstus papildė senoji muzika, Vyčio maršas, skambant senajam Lietuvos himnui buvo pakeltos Lietuvos vėliavos. Iškilminga proga video kreipimusi iš lauko ekrano visus susirinkusius trakiečius sveikino LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Šventinės nuotaikos pilni žiūrovai susipažino su mobiliosios parodos eksponatais. Tai Lietuvos dailės muziejaus kilnojamoji paroda apie XIX-XX a. Lietuvos valstybės gyvenimą. Politika, kultūra, mokslas, visuomenės elitas ir jo aplinka – viskas vienoje parodoje!
Parodoje eksponuojami teminiai stendai, kuriuose panaudotos senosios fotografijos iš 25 Lietuvos muziejų. Pateikiamos nuotraukos, faktinė informacija apie Lietuvos patriarchą Joną Basanavičių, pirmąjį Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną, kalbininkus Joną Jablonskį, Kazimierą Būgą, teisininką Mykolą Romerį, Vilniaus kultūros ir visuomenės veikėjus Mariją ir Jurgį Šlapelius, verslininką ir visuomenės veikėją Petrą Vileišį, poetus Maironį ir Antaną Baranauską. Dalis parodos stendų skirta Lietuvai svarbiems įvykiams, jubiliejams pažymėti: 1863 m. sukilimui, Žemaičių krikšto jubiliejui, Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą, lėktuvu „Lituanica“ Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės įkūrimui, Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvos tautiniam sąjūdžiui. Parodos koncepcijos ir tekstų autorė – Danutė Mukienė, kuratorės – Danutė Mukienė ir Viktorija Jonkutė, dailininkė – Loreta Uzdraitė.
Trakų kultūros rūmų fojė lankytojai aplankė dar vieną parodą - „Skaitmeninis turinys apie Lietuvos valstybės kūrimosi laikotarpį liudijantį dokumentinį paveldą – nacionaliniuose ir tarptautiniuose portaluose“.
Parodoje eksponuojama surinkta, ištyrinėta ir suskaitmeninta daugiau negu 4 tūkst. įvairių dokumentinio paveldo objektų, gautų iš šalies gyventojų, įstaigų ir organizacijų asmeniniuose ir institucijų archyvuose saugomų dar neviešintų dokumentų, nuotraukų, rankraščių, kurie iškalbingai pasakoja apie Lietuvos kelią į valstybingumą. Parodoje įamžinti ne tik tokie gerai žinomi valstybės ir visuomenės veikėjai kaip Jonas Basanavičius ar Vytautas Landsbergis, bet ir kiti garbūs Lietuvos žmonės, kurie aktyviai dalyvavo tautiniame judėjime, dėjo ir stiprino mūsų valstybės pagrindus įvairiuose šalies regionuose.
Pirmą kartą viešinamos nuotraukos, pasakojančios apie Klaipėdos krašto istoriją ir jo ryšius su buvusia Lietuvos laikinąja sostine iki 1923 m. sukilimo. Tada, per istorinį klaipėdiečių ir kauniečių susitikimą, ant Rambyno kalno skambėjo patriotinės kalbos, buvo skleidžiamos tautos vienybės idėjos, kalbas sakė Juozas Tumas-Vaižgantas, Vydūnas ir daugelis kitų renginio dalyvių. Taip pat parodoje eksponuojamos Lietuvos Atgimimo laikotarpio akimirkos. Laukiame visų apsilankant mūsų parengtose parodose, kurios veiks iki kovo 12 d.
Vasario 16 d. Trakų bazilikoje vyko iškilmingas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimas ir Kunigaikščio Vytauto Didžiojo nominacijų įteikimo ceremonija, kurios metu koncertavo Trakų meno mokyklos fanfarinis orkestras bei LMTA meno doktorantų ansamblis. Trakiečius sveikino LR seimo nariai Jaroslav Narkevič, Jonas Liesys, Trakų rajono merė Edita Rudelienė, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas.
Trakų kultūros rūmai vykdydami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirto projekto „Žodžiai, virtę kūnu – Valstybe“ veiklų metu rengs šimtmečio atvirukų kūrybinių dirbtuvių darbų parodą, kuriamas teatralizuotas šokio spektaklis, bus organizuojami susitikimai su 1991 m. Nepriklausomybės akto signatarais, su istoriku Liudu Mažyliu bei kt. Tikslus renginių laikas bus skelbiamas atskirai. Tad laukiame artėjančiuose mūsų šimtmečio renginiuose.
Nuoširdžiai dėkojame projekto „Žodžiai, virtę kūnu – Valstybe“ rėmėjams – Lietuvos Kultūros tarybai ir Trakų rajono savivaldybei, partneriams – Trakų seniūnijai, UAB „Adamos“, Trakų ir Elektrėnų krašto laikraščiui „Galvė“, Vilniaus lenkų kultūros namams, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijai, Trakų gimnazijai, Aukštadvario gimnazijai, Paluknio „Medeinos“ gimnazijai, Trakų rajono paramos šeimos ir vaikų centrui, Onuškio Donato Malinausko gimnazijai, Trakų neįgaliųjų užimtumo centrui, UAB „Nestrėvaitis“, sutikusiems aktyviai dalyvauti veiklose ir prisidėti jas organizuojant.
VIKTORIJA ŠAMATOVIČIENĖ,
Trakų kultūros rūmų renginių organizatorė