Jau nuo kovo 1 d. iki kovo 30 d. ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys juridiniai asmenys kviečiami teikti paramos paraiškas Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ paramai gauti. Investicijoms įgyvendinti skiriama 30 mln. eurų paramos lėšų.
2018 m. prioritetiniai sektoriai lieka tokie patys, kaip ir anksčiau – gyvulininkystė, sodininkystė, daržininkystė ir uogininkystė. Išlieka ir analogiški paramos intensyvumo dydžiai pagal sektorius, t. y. gyvulininkystė, sodininkystė, daržininkystė ir uogininkystės sektoriuose finansuojama 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų vertės, augalininkystės – 40 proc. Paramos intensyvumas prioritetiniuose sektoriuose padidinamas 20 proc. punktų pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, įgyvendinantiems kolektyvines investicijas.
Kas gali kreiptis paramos
Dėl paramos pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį ūkį“ veiklos sritį „Investicijos į žemės ūkio valdas“ gali kreiptis fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla. Fiziniai asmenys turi būti savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, tuo tarpu juridiniai asmenys turi būti savo vardu įregistravę valdą. Paraiškos, pateiktos su projekto partneriu, nepriimamos.
Pareiškėjo ūkis priskiriamas prie specializuoto ūkio, kai pareiškėjo praėjusiais ataskaitiniais arba ataskaitiniais metais gautos pajamos iš kurio nors konkretaus specializuoto žemės ūkio sektoriaus veiklos sudaro ne mažiau kaip 45 proc. visų ūkio veiklos pajamų.
Paramos galės kreiptis ne mažiau kaip 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo žemės ūkio veiklą vykdantys subjektai, kurių valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte yra didesnis kaip 8 000 Eur. Tiesa, šis reikalavimas netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja. Be to, pareiškėjo pajamos iš žemės ūkio veiklos per praėjusius ataskaitinius metus ir ataskaitinius metus iki paraiškos pateikimo kasmet turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų. Taip pat pareiškėjas turės atitikti ir kitas veiklos srities įgyvendinimo taisyklėse nustatytas sąlygas ir reikalavimus paramai gauti. Numatoma, kad paramos dydis pareiškėjo projektui negalės viršyti 200 tūkst. Eur, kai projekte numatyta įsigyti tik gamybinių pastatų funkcionavimui užtikrinti būtiną įrangą.
Siekiantiems paramos ūkininkams keliama ir daugiau reikalavimų, su kuriais išsamiau galima susipažinti veiklos srities įgyvendinimo taisyklėse.
Projektų atrankos kriterijai
Veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse numatyti 8 paraiškų atrankos kriterijai, o už atitiktį kiekvienam iš jų suteikiamas tam tikras balų skaičius. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius yra 35 privalomi balai. Jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko privalomojo mažiausio 35 balų skaičiaus, paraiška atmetama. Tuo tarpu didžiausia galima balų suma – 100 balų. Paraiškų atrankos kriterijai išdėstyti įgyvendinimo taisyklėse, taip pat su jomis galima susipažinti kvietime teikti paraiškas.
Tuo atveju, jei paraiškoms, surinkusioms vienodą balų skaičių, nepakaktų skirtos paramos sumos, reikėtų atlikti šių paraiškų papildomą vertinimą. Papildomas paraiškų vertinimas atliekamas reitinguojant pareiškėjus pagal tai, ar jie yra negavę Europos Sąjungos investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai bei pagal prašomą mažiausią paramos sumą.
Mokėjimo prašymų teikimas
Paramos gavėjas gali pateikti iki 4 mokėjimo prašymų. Jei projekte numatyta įgyvendinti naujų pastatų ir (arba) statinių statybą, esamų pastatų rekonstravimo, kapitalinio remonto darbai, jis gali pateikti iki 6 mokėjimo prašymų. Tuo tarpu, jei projektą numatoma įgyvendinti laikotarpiu iki 60 mėn. ir paramos paraiškoje nurodoma įsigyjamą turtą (visą įrangą ir įrengimus) įgyti finansinės nuomos (lizingo) būdu, pateikti galima iki 10 mokėjimo prašymų.
Paraiškos priimamos Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teritoriniuose paramos administravimo skyriuose.
Parengta pagal Zum.lt