
Nors metai bėga greitai/ Bet atminty gyva./ Stipri, neparklupdyta/ Laisvoji Lietuva.
Šis ketureilis nuskambėjo iš Grendavės bibliotekos vedėjos Reginos Karpičienės lūpų, sudrumsdamas nejaukią tylą Grendavės seniūnijos salėje. Į renginį paminėti itin svarbių ir tragiškų įvykių, kurie sudrebino Lietuvą prieš dvidešimt šešerius metus, susirinko Grendavės seniūnijos gyventojai ir bibliotekos lankytojai. Popietę Sausio 13-ajai atminti organizavo Trakų viešosios bibliotekos Grendavės filialas ir Trakų kultūros rūmų Grendavės padalinio kultūrinių renginių organizatorė Zofija Abeciūnienė.
Ant baltutėlės staltiesės tvarkingai išdėliotos žuvusių Laisvės gynėjų nuotraukos skelbė apie kruvinuosius 1991 m. sausio 13-osios įvykius, kurie giliai palietė kiekvieno lietuvio širdį. Tik-rąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė tų metų įvykiai, pareikalavę nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeista, 14 – žuvo. Sausio 13-osios minėjimas – tai pagarba ir didžiulė padėka žuvusiems už Lietuvos laisvę.
Renginio dalyviai, išreikšdami patriotiškumą, sugiedojo Lietuvos Respublikos himną ir tylos minute pagerbė žuvusiųjų atminimą, o Grendavės seniūnijos kieme, sniego apsupty, pražydo neužmirštuolių pievelė, kurią paruošė renginio organizatorės. Šis gležnas ir trapus žiedelis – tai pagarbos kovotojams už laisvę, simbolis.
Z. Abeciūnienė susirinkusiems minėjimo dalyviams papasakojo apie tragiškus tos nakties įvykius ir jų svarbą bei reikšmę šiandieninei Lietuvai. Buvo dalijamasi prisiminimais apie didvyriškus žygdarbius tų žmonių, kurie kovojo už mūsų šalies laisvę ir nepriklausomybę. Renginyje dalyvavo kraštietis, žemėtvarkos specialistas Antanas Sindaravičius, kuris yra gyvas Sausio 13-osios įvykių liudininkas. Jis mielai sutiko pasidalinti savo patirtais išgyvenimais ir prisiminimais.
Bibliotekos vedėja R. Karpičienė popietės dalyviams pristatė Edmundo Ganusausko knygą „Gyvoji barikada“, kuri buvo išleista 1991-ųjų Sausio 13-osios įvykių dvidešimtmečio sukakčiai. Ši knyga, tarsi bandymas praskleisti skaudžių patirčių uždangą. Autorius mėgino atsakyti į klausimą, kaip tuos du dešimtmečius nugyveno tie, kurie tą sausio naktį neteko vaikų, brolių, tėvų. Kaip sekėsi sugrįžti į gyvenimą žmonėms, kurie, gindami mūsų laisvę, patyrė sunkių sužalojimų. Rašytojas E. Ganusauskas apie šią knygą rašė: ,,Viliuosi, jog ši knyga kukliai pasitarnaus anų tragiškų ir didingų dienų bei Lietuvos Laisvės gynėjų atminimui.“
Šiemet Lietuva mini jau 26-ąsias Laisvės metines. Vertinkime tai, džiaukimės bei didžiuokimės, tuo pačiu prisimindami, koks sunkus ir duobėtas buvo kelias jos link. Visada būsime dėkingi tiems, kurių dėka mes esame laisvi, nes laisvė – tai tikrasis žmogaus ir visos tautos laimės bei gerovės šaltinis, o mūsų tikslas – užfiksuoti gyvąją atmintį, parodyti jaunajai kartai, kad žmonės, dalyvavusieji Sausio 13-osios įvykiuose, gyvena šalia mūsų – tai mūsų seneliai, tėvai, artimieji.
REGINA KARPIČIENĖ,
Trakų viešosios bibliotekos Grendavės filialo vedėja
