Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Langas

Ar tikrai ten žolė žalesnė?

Kaimyno kieme ir žolė atrodo žalesnė. Šiuo prieškalėdiniu laikotarpiu galėtume pratęsti – ir stalas gausesnis, ir eglutė puošnesnė, ir dovanos brangesnės. Tikrovėje taip toli gražu nėra, bet sindromas vis tiek labai dažnas. Šiuo metu tokį „pas kaimyną žolė žalesnė“ etapą aktyviai stebime mokesčių reformos kontekste.
Girdime, kad itin vešli žolė želia pas tuos kaimynus, kurie užsiima individualia veikla, turi verslo liudijimus, autorių ir tūlo ūkininko kieme. Ir naujoji mokesčių reforma, be kita ko, patręš vidutines bei didesnes pajamas gaunančių kaimynų žolę. O ji ten – ir taip neva tokio vešlumo ir skonio, kokio net Baltušis savo „Parduotose vasarose“ nesugebėjoaprašyti.
O štai jums realesnis vaizdelis apie kaimynų mokesčių mokėtojų žolę. Visi žino, kad mokesčių apskaičiavimas yra sudėtingas, painus ir nuolat kinta. Ir niekam nenuostabu, kad mokesčių mokėtojai gali suklysti, skaičiuodami, mokėdami mokesčius. Ir mokesčių įstatymai leidžia mokesčių mokėtojams ištaisyti savo klaidas. Jei dėl klaidos atsiranda mokesčio permoka, ją irgi galima užskaityti, įskaityti arba net susigrąžinti. Įstatymas net penkerius metus leidžia tai daryti. Tai yra normali praktika, tačiau galioja ji – ne visiems. Štai verslo liudijimo atvejuklaidų taisyti negalima. Jei jau sumokėjai per daug gyventojų pajamų mokesčio už verslo liudijimą, o jo laikotarpis pasibaigė – viskas, klausimas uždarytas. Pats durnas, kitaip sakant. Klysti negali, pasitaisyti – irgi. Žinoma, jei suklydai savo nenaudai. Bet tik pabandyk suklysti į kitą pusę, ir kaip mat patirsi visą įstatymo rūstybę!
Lyg reikalas vyktų turguje, o ne mokesčių inspekcijoje, o verslo liudijimas būtų rauginti kopūstai, o ne gyventojų pajamų mokestis. Net ir turguje kartais pavyksta per klaidą per didelę sumokėtą sumą atgauti. O štai gyventojų pajamų mokesčio už verslo liudijimą – ne. Be to, turguje jie bent jau žino kainas. O štai, koks bus verslo liudijimas kitais metais, VMI dar nežino. O jei tiksliau – jau nebežino. Dar gruodžio 17 žinojo, o 18 – jau nežinojo. Ir nežinojo, kada žinos. Pati mokesčių inspekcija čia ne prie ko, žinoma, nėra ko ant jos visų šunų karti. Čia gi kai kas iš aukščiau žolės žalumą kaimynų kiemuose vertina bei lygius ir lygesnius skaičiuoja, ir Orvelą perrašinėja.

R.VAINIENĖ