Einu anądien Totoriškių ežero pakrante dairydamasi, kiek tų drąsuolių kepa saulėje. Pats vidurdienis, šiek tiek po 12 valandos. Žmonių paežerėje ne tiek daug: vieni šešėlyje po medžiais, kiti skėčius išsiskleidę. Kai kas atlėkęs iš darbo per pietų pertauką išsimaudyti. Kelios grupelės jaunų žmonių įsitaisę ir ant, taip Trakuose vadinamo, „liežuvio“. Ant vienos patiestos marškos gulėjo saulėje stipriai įraudusi moteris, šalia jos paauglė mergaitė ir maždaug penkerių berniukas. Pastarasis neturėjo net kepuraitės ir atrodė ganėtinai išglebęs. Neiškentusi pasakiau motinai, kad šitaip gulėti per karšta. O ji nusišypsojusi sako, kad nors kelias dieneles reikia pasidžiaugti vasaros saule ir paliepė eiti berniukui į vandenį. Tačiau vaikas buvo labai aptingęs, manau nuo karščio, ir tik pasijudino, kai atsikėlė jo sesė.
Sunku patikėti, kad žmonės nesuvoktų saulės kaitros pavojaus. Tačiau dėl įsisenėjusios mados, kad labai sveika ir gražu iki pajuodavimo įdegti - svilinasi. Bet medikai turi kitą nuomonę ir skambina pavojaus varpais dėl sparčiai daugėjančių odos susirgimų. Be to, kasdien per radiją ar televiziją girdime, kiek dėl kraujotakos ir širdies sutrikimų kasdien kreipiamasi į gydytojus, paguldoma į ligonines. Trakų ligoninės skyriaus vedėja Danuta Tučkovska sako, kad žmonės labiau turi saugotis, ypač saugoti vaikus, vyresnio amžiaus žmones. Vidurdienį kuo mažiau būti saulės kaitroje, gerti daug vandens, negerti alkoholinių gėrimų, nesimaudyti išgėrus, apriboti kavą. Gydytoja stebėjosi, kad ir per karščius močiutės ravi daržus. Tai labai pavojinga.
VŠĮ „Trakų ligoninė“ direktorius Arkadijus Goldinas sakė, kad pastarosiomis karštosiomis dienomis Trakų ligoninės priimamajame darbo padaugėjo – kreipiasi nuo vapsvų įgėlimų sunegalavę poilsiautojai. Ir tai atsitiko prie Trakų ežerų. Du žmonės buvo patekę net į reanimaciją. Tačiau daugiausiai nukenčia vaikai. Tokios gausybės tų piktųjų vabzdžių dar niekad nebuvo. Todėl žmonės, kurie yra alergiški jiems, turi ypač saugotis.
Esant tokiems karščiams užpuolė ir kita bėda – rajone jau vienas po kito kyla miškų gaisrai. Trakų urėdijos urėdas Vygantas Mierkis mums sakė, kad tokia aukšta temperatūra ir lietaus trūkumas sudaro puikias sąlygas gaisrams kilti. Paluknio girininkijos girininkas Algimantas Paliutis norėtų, kad į mišką grybautojams ar uogautojams, esant ekstremalioms sąlygoms, būtų draudžiama įvažiuoti, nes neįvežtų šiukšlių, butelių. Taip yra Lenkijoje, ten mašinos paliekamos prie miškų įrengtose aikštelėse.
Sinoptikai džiugių žinių nežada. Jie prognozuoja, kad šeštadienį – pirmadienį temperatūra gali kilti iki 36 laipsnių. Kiek tas karščio pliūpsnis truks nežinia, nuo jo ypač kenčia gamta – gresia sausra.
Joana Katinienė