Kartais net sunku patikėti į kokias pinkles įkliūva žmogus. Ir nei jis pats pastebi, nei aplinkiniai. Priklausomybė nuo žalingų įpročių atsiranda pamažu. Ir nesvarbu nei amžius, nei lytis, nei užimamos pareigos. Psichologai teigia, kad ar vaikui, ar suaugusiajam dažniausiai trūksta dėmesio, nuoširdžios draugystės, meilės, įvertinimo. Argi gali vaikas būti laimingas, jaustis saugus, kai tėvai dėl nuolatinio skubėjimo ir užimtumo bendravimui su savo atžala skiria tik kelias minutes. Vaikas negali tėvams pasipasakoti, kaip sekasi mokykloje, su kuo draugauja, artimieji nepagiria už laimėjimus, neišklauso, nepataria užklupus sunkumams. Jei paauglys yra tylenis, jis dar labiau užsisklendžia ir „nebeišlipa“ iš kompiuterio. O čia tyko kelios bėdos. Viena iš jų – anksčiau ar vėliau pradeda blogėti regėjimas. Toliau priklausomai nuo to, kuo vaikas domisi, pastebimas jo nesveikas reagavimas į daugelį dalykų, reiškinių.
Neretai viršų pradeda imti pyktis, įžulumas, cinizmas, polinkis į seksualinius iškrypimus. Juk internetas prikimštas visko. Dažnai paaugliai kuo greičiau nori pasirodyti esą tikri vyrai ir griebiasi cigarečių, alkoholinių gėrimų, narkotikų. Ir liūdniausia, kad neretai į vieną ar kitą liūną įtraukia suaugusieji. Jie mielai nuperka gėrimų, cigarečių, o narkotikai pardavinėjami net mokyklų kiemuose. Ir baisu, kad mirtį nešantys žmonės žudo niekuo dėtus vaikus.
Užsienio firmos visam pasauliui bruka savo produkciją, neatsakydamos už jos poveikį. Taip Lietuvoje pasirodė energetiniai gėrimai. Jais puolė gaivintis „sergantys“ pagiriomis arba norėdami pasipuikuoti esą „krūti“. Deja, tie energetiniai gėrimai pasirodė nesą nekalti. Ir jaunam organizmui daro didžiulę žalą. Reikia tik pasidžiaugti, kad mūsų Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Įstatymą, draudžiantį energetinius gėrimus pardavinėti jaunuoliams iki 18 metų. Įstatymas įsigaliojo nuo šių metų lapkričio 1 dienos. Tačiau kas vakarą rodomos televizijos laidos mums pateikia kitokį vaizdą – daugelį Vilniaus miesto parduotuvių šį draudimą ignoruoja. Gal pažeidėjus sustabdys solidžios baudos.
Negaliu pamiršti prieš keletą metų vienos moters pagalbos šauksmo spaudoje. Moterį, beje, kaip ir daugelį vyresnio amžiaus žmonių, kankino nemiga. Gydytoja ilgą laiką jai išrašinėjo nuo nemigos. Pasirodo, kad tie vaistai moterį jau „pririšo“, tačiau jie jau kenkia viskam, bet nepadeda nemigai.
Girdėjome mes apie priklausomybę nuo kazino, nuo žvejybos ir dar daugiau. Tai neatsiranda savaime ir staiga. Dažniausiai tai atsitinka, kai žmogui trūksta žmogaus. Kai šalia esančiam žmogui trūksta meilės arba net dėmesio.
Joana Katinienė