23 mokyklų ir vaikų darželių vadovai bei 2 atstovai iš Trakų rajono savivaldybės ankstų spalio 20 -osios rytą išvyko Kybartų link. Važiavo vienos iš Prūsijos genčių nadruvių teritorija. Tolminkiemyje aplankė lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio memorialinį muziejų bažnyčioje, taip pat užsuko į Lietuviškojo žodžio Meistro tėviškę Lazdynėlius, pabuvojo prie 1992 metais lietuvių pastatyto paminklinio akmens.
Seminaras „Lietuviško žodžio takais“ vyko Černiachovsko (Įsruties) 1-ojoje vidurinėje mokykloje. Trakų rajono švietimo įstaigų vadovai ypač domėjosi Rusijos Federacijos švietimo sistema ir ugdymo įstaigose dėstoma lietuvių kalba. Direktorė Anučina Liudmila Ivanovna skaitė pranešimą apie Rusijos Federacijos švietimo sistemą, papasakojo apie jų mokykloje diegiamas naujoves, dalyvavimą tarptautiniuose projektuose kartu su Lietuvos ir Lenkijos švietimo įstaigomis. Seminare dalyvavo Černiachovsko rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus viršininkė Dušakevič Irina Petrovna ir siūlė Trakų rajono bei Černiachovsko rajono švietimo įstaigoms draugauti, kurti bendrus projektus ir bendradarbiauti pagal mainų programas.
Kitą dieną Trakų rajono delegacija lankėsi Kaliningrado (Karaliaučiaus) mieste, save garsinančiu tuo, kad jis, kaip ir Roma, stovi ant 7 kalvų. Lietuviškojo žodžio puoselėtojas, Kaliningrado srities Lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas, suorganizavo Trakų rajono delegacijai susitikimą su Lietuvos Respublikos Generalinio konsulato Kaliningrade darbuotojais. Vadovai turėjo progą išsamiau sužinoti apie konsulato darbuotojų veiklą Kaliningrado krašte ir Lietuvos įvaizdžio formavimą jame. Norisi padėkoti konsulato darbuotojams už nuolatinį rūpinimąsi Karaliaučiaus krašto piliečiais, o ypač jame gyvenančiais lietuviais, už svetingą priėmimą ir nuoširdaus bendravimo kultūrą.
Kaliningrado (Karaliaučiaus) 35-ajame licėjuje Trakų švietimiečius su duona ir druska, lietuviškomis dainomis ir eilėmis apie Lietuvą. sutiko mokiniai ir jų lietuvių kalbos ir muzikos mokytojas Algirdas Karmilavičius. Trakų savivaldybės mokyklų vadovai stebėjo lietuvių kalbos kabinete vykstančią muzikos pamoką. Į akis krito kabineto sienas puošianti Lietuvos Respublikos atributika, ir daugybė apdovanojimų, diplomų, padėkos raštų gautų iš Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos įvairių institucijų.
Licėjaus direktorius Koberis Vladimiras Grigorjevičius seminaro dalyviams pristatė savitą licėjaus programą. Aiškiai išdėstė savo poziciją apie Rusijos Federacijos švietimo sistemą, pasidalijo patirtimi rašant dalykų programas bei aptarė mokinių, baigusiųjų licėjų, tolesnio tobulinimosi rezultatus. Kadangi ši ugdymo įstaiga yra pasirašiusi sutartis su daugeliu Rusijos Federacijos universitetų ir programos rengiamos bei baigiamieji egzaminai organizuojami kartu su universitetų atstovais, tai licėjaus tikslas – šimtaprocentinis abiturientų įstojimas į universitetines studijas. Mokytojas Algirdas Karmilavičius pasidalijo savo patirtimi dėstant lietuvių kalbą mokiniams iš mišrių šeimų. Nustebino tai, kad yra mokinių iš rusakalbių šeimų norinčių išmokti lietuvių kalbos. Energingas mokytojas pristatė lietuviškus vadovėlius iš kurių mokomi mokiniai. Seminaro metu Aleksas Bartnikas pasidžiaugė Lietuvių kalbos mokytojų asociacijos veikla Kaliningrado srityje, supažindino su atliktais darbais, organizuotais projektais, konkursais.
Penktadienį seminaras tęsėsi Sovetsko (Tilžės) 10-ajame vaikų darželyje „Rodnyčiok“. Šioje įstaigoje atstovai iš Lietuvos buvo ypatingai nuoširdžiai laukiami ir priimti. Direktorė Jaroc Tatjana Nikolajevna skaitė pranešimą apie ikimokyklinį vaikų ugdymą Rusijos Federacijoje. Skambėjo darželio auklėtojų ir ugdytinių lietuviškos dainos, šokiai. Vadovai apžiūrėjo puikiai įrengtą įstaigą, aplankė grupę, kurioje bendraujama lietuvių kalba ir pastebėjo, kad visi grupės vaikučiai supranta lietuviškai, tačiau kalbėti išdrįsta tik keletas. Gražia ir taisyklinga kalba bendravo keturmetė Eglutė, vaikučių grupėje vadinama Jolačka.
Kaliningrado srities ugdymo įstaigų vadovai yra svetingi, atviri, draugiški žmonės. Jie noriai siūlėsi bendradarbiauti su Trakų rajono švietimo įstaigomis.
Neatsitiktinai į pažintinę kelionę – seminarą vyko ilgametis LR Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie LRV buvęs Rytų Lietuvos programos poskyrio vedėjas, kuravęs Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių judėjimą Alfonsas Kairys. Jis sukauptą informaciją apie šio krašto praeitį, kultūrinį paveldą įtaigiai perteikė kelionės dalyviams.
Kaimyninėje šalyje Trakų rajono švietimo įstaigų vadovų delegaciją tris dienas globojo Kaliningrado srities Lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas ir lietuvių kalbos bei muzikos mokytojas Algirdas Karmilavičius. Norisi padėkoti šiems veikliems žmonėms už tarptautinio seminaro „Lietuviško žodžio takais“ organizavimą, lietuviško žodžio puoselėjimą bei sklaidą Karaliaučiaus krašte. Džiugu, kad šių ir kitų žmonių dėka yra gyvas lietuviškas žodis Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje.
Trakų rajono švietimo įstaigų vadovų asociacijos vardu Ona Ramanauskienė, Lentvario pradinės mokyklos direktorė{jcomments on}