Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Meningokokinė infekcija baisi, nemokamas skiepas nevilioja

Lietuvos gyventojai baiminasi meningokokinės infekcijos, tačiau nuo jos skiepyti savo mažylių neskuba, nors nuo praėjusių metų sudarytos galimybės naujagimius skiepyti nemokamai.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra gana didelis, liga – išties sunki, nusinešanti gyvybes, o vaikai turi didžiausią riziką ja susirgti.

Nuo praėjusių metų liepos vaikus galima paskiepyti nemokamai. Teigiama, kad vakcinos yra nupirkta pakankamai. Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė tvirtina, kad per metus Lietuvoje gimsta apie 30 tūkst. naujagimių. „Tad pernai liepą VLK nupirko 45 tūkst. vakcinos nuo B tipo meningokokinės infekcijos dozių, kad būtų padengtas visas galimas vakcinų poreikis naujagimiams. Naujausiais duomenimis, šiuo metu vakcinos yra sunaudota apie 9 800 dozių, kuria buvo paskiepyta beveik 8 300 naujagimių. Taigi tėvai savo vaikus skiepija mažesnėmis apimtimis, nei buvo planuota, nors tam yra suteiktos visos galimybės“, – pabrėžė VLK atstovė L. Reinartienė. Jos teigimu, meningokokinės vakcinos įsigijimui išleista keli milijonai eurų PSDF biudžeto lėšų.

Sunkiausios meningokokinės infekcijos formos – žaibinis sepsis bei galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas. Liga plinta lašiniu būdu per orą, ankstyvieji jos simptomai panašūs į peršalimo ligų – atsiranda šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas. Ligai būdingas sprando raumenų sustingimas, vėliau atsiranda odos bėrimas bei sąmonės sutrikimas. Mirtimi baigiasi apie 5-15 proc. ligos atvejų. Tačiau apie 15 proc.  išgyvenusiųjų lieka ilgalaikiai liekamieji požymiai, pavyzdžiui, kurtumas, paralyžiai, psichikos sutrikimai, gali tekti amputuoti galūnes.

Mėgindami išsiaiškinti, kodėl tėvai taip vangiai apsisprendžia skiepyti savo mažylius, kalbiname „Tavo Klinika” šeimos gydytoją Rūtą MACIULEVIČIENĘ.

– Menigokokinė infekcija – kas tai tai per infekcija? Kodėl ji pavojinga?

– Meningokokinė infekcija – tai pavojinga, potencialiai mirtina infekcija. Meningokokas – vienas labiausiai paplitusių sukėlėjų. Nuo 5 iki 10 proc. suaugusių yra besimptomiai meningokokų nešiotojai. Jis gyvena pas žmogų nosiaryklėje, nesukeldamas jokių ligos požymių. Tačiau susirgus virusine infekcija, pavyzdžiui gripu, padidėja rizika susirgti meningitu, nes imuninė sistema nusilpsta ir ant viruso pažeistų gleivinių meningokokas pradeda nevaldomai daugintis. Dar blogiau yra tai, kad susirgęs virusine infekcija nešiotojas čiaudėdamas ir kosėdamas išplatina ir skleidžia meningokokus į aplinką, ir gali užkrėsti aplinkinius. Jei aplinkiniai neatsparūs šiai infekcijai, jie gali susirgti. Todėl meningokokinės infekcijos pakilimai eina lygiagrečiai su gripo infekcijos protūkiais ar epidemijomis.

Meningokokinės infekcijos sunkumas gali varijuoti nuo paprasto nosiaryklės uždegimo iki  meningito (smegenų dangalų uždegimo) ir, sunkiausiu atveju, žaibinio meningokokinio sepsio.

Susirgus meningitu, mirtingumas yra apie 5-10 proc. o susirgus meningokokiniu sepsiu –  mirtingumas siekia net iki 40 proc.

Persirgus meningokokine infekcija 10-20 proc. pasveikusiųjų lieka negrįžtamos neurologinės pasekmės.

– Ar skiepai šimtu procentų apsaugo nuo šios infekcijos?

– 100 procentų medicinoje apskritai nėra. Skiepai absoliučia dauguma atvejų apsaugo nuo susirgimo, o susirgusius apsaugo nuo itin sunkių, gyvybei pavojingų ligos formų. Stabilūs apsauginiai titrai išlieka, manoma, iki 10 metų, po to reikėtų skiepytis pakartotinai, ypač tiems žmonėms, kurie priklauso didelės rizikos grupėms.

Apie skiepų efektyvumą byloja jau sukaupta daugiamilijoninėse valstybėse patirtis bei statistika. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, kur nuo 2013 metų skiepijami visi gimę vaikai per pirmuosius gyvenimo metus, praktiškai jau nebūna kūdikių mirčių nuo meningokokinės infekcijos. Britai paskaičiavo, kad, nepaisant to, jog vakcina yra brangi, kiekviena jos dozė duoda 8 svarų ekonominį efektą, nes tie vaikai nesuserga, jų nereikia gydyti ir jie nemiršta.

– Kokie šalutiniai šio skiepo poveikiai?

– Kaip ir bet kuri vakcina Bexsero gali turėti šalutinį poveikį. Dažniausias šalutinis poveikis – tai paraudimas ir patinimas bei skausmingumas injekcijos vietoje. Tai yra vietinė reakcija. Neretai vaikai karščiuoja, kartais iki dviejų parų. Itin retais atvejais reakcijos gali būti sunkios, tačiau ne dažniau negu vartojant bet kurią kitą vakciną. Tačiau pabrėžtina, kad vakcina yra „negyva“, joje nėra meningokokų ir nuo jos susirgti meningitu neįmanoma.

– Kada nuo meningokoko skiepytis nepatartina?

– Nepatartina skiepyti sergančių ar nepilnai pasveikusių nuo kitos ligos vaikų, nes gali nesusidaryti apsauginiai antikūnių prieš meningokoką titrai, tai yra, gali nesusiformuoti pakankama apsauga. Absoliučiai nepatartina skiepyti antra vakcinos doze, jeigu pirmoji sukėlė sunkią anafilaksinę ar anafilaktoidinę reakciją, taip pat sunkią nealerginę reakciją.

Jūsų nuomone, kodėl net dabar, kai šis skiepas naujagimiams siūlomas nemokamai, tik nedaugelis tėvų pasiryžta skiepyti savo mažylius?

– Mano nuomone, tėvai tiesiog nematė, kaip atrodo nuo šios infekcijos mirštantis vaikas, (kaip taisyklė, visiškai sveikas, anksčiau niekuo nesirgęs), todėl jiems vakcinavimas atrodo baisesnis už ligą.

– Gal visgi reikėtų subalansuoti informaciją viešojoje erdvėje skleidžiant paniką apie ištinkančias mirtis ir racionaliau aiškinti skiepų poveikį organizmui?

– Panikos nereikia skleisti, tačiau tėvai turi žinoti apie potencialiai mirtinas ligas, kurių galima išvengti skiepų pagalba. Jei negirdėtume apie tas mirtis per TV ar kitas viešo informavimo priemones, gali pradėti atrodyti, kad nuo infekcinių ligų mirštama tik kur nors Siera Leonėje.

Vakcinavimas yra didžiausias žmonijos pasiekimas medicinoje per visą jos egzistavimo laikotarpį, nes jis padeda paskiepytiems žmonėms išvengti mirtinų ligų ir nesusirgus įgyti atsparumą joms.

Kalbėjosi Henrikas UŽDAVINYS