Naujieji metai švenčiami beveik visame pasaulyje gruodžio 31 d. vakarą, tačiau kiekvienoje šalyje yra saviti Naujųjų sutiko ritualai, tradicijos, papročiai. Pavyzdžiui, italams per Naujuosius būtinai reikia raudonų apatinių, ispanams reikia valgyti vynuoges, o rusams - švęsti dešimt dienų.
Naujieji Italijoje
Čia raudoni apatiniai per Naujųjų metų naktį yra tiesiog privalomas dalykas. Kas nori, kad kitais metais jam sektųsi, būtinai turi „įšokti“ į kitus metus su raudonais apatiniais. Parduotuvėse ir specializuotose parduotuvėse vėliausiai iškart po Kalėdų apatinių drabužių asortimentas pertvarkomas, kad viskas raudonuotų. Nesvarbu, ar apatiniai trikampio formos, ar lyg boksininko šortai, svarbu – raudoni.
Vienas tradicinių patiekalų – kiaulienos karka su lęšiais. Šis patiekalas esą atneša laimę ir pinigų.
Prancūzijoje
Jei žadate sutikti Naujuosius Prancūzijoje, nesitikėkite siautuligos šventės ar spalvingų fejerverkų. Daugumoje šalies regionų Naujųjų metų naktis sutinkamai palyginti ramiai. Dauguma prancūzų tiesiog susirenka su draugais ir giminaičiais vakarienei. Naujieji čia dažniau sutinkami ne su sprogimais ir raketomis, bet kulinariškai – su šampanu, menkės kepenėlėmis ar austrėmis.
Pavyzdžiui, Paryžiuje yra netgi uždraustas bet koks fejerverkų šaudymas. Šiame mieste sutikti Naujųjų daugiausia žmonių susirenka į Elieziejaus laukus, kur linki vieni kitiems „Bonne année“ (gerų metų).
Ispanijoje
Ispanijoje neišvengiamas Naujųjų metų nakties atributas yra vynuogės, esą atnešančios laimę. Vidurnaktį dauguma ispanų su kiekvienu laikrodžio dūžiu deda į burną po vynuogę. Kas suklysta skaičiuodamas, tą kitais metais kankins ligos. Parduotuvės Naujiesiems siūlo specialias skardinėles su dvylika vynuogių. Prieš pat mušant Naujųjų laikrodžiui, lupikautojai gatvėse siūlo paketėlius su 12 vynuogių – žinoma, lupikavimo kainomis.
Čekijoje
Čia daugelis šeimų lydo šviną, kad nuspėtų ateitį. Dar senesnis paprotys – perpjauti obuolį pusiau ir pažiūrėti, kaip atrodo sėklyčių luobelė. Jei kryžiaus formos – laukia nesėkmės, jei žvaigždutės formos – laimė.
Finansinę sėkmę turi užtikrinti valgiai su lęšiais, kurie simbolizuoja pinigus.
Čekijos sostinė Praha rengia didelį fejerverką, kurio pasižiūrėti suplaukia dešimtys tūkstančių žiūrovų.
Didžiojoje Britanijoje
Per Naujuosius čia nedaug kas uždega fejerverką. Jei jų pageidaujate, verčiau važiuokit čia lapkričio 5 dieną, tuomet ten iš tiesų tiesiog visur užuosite dūmų kvapą – tądien britai leidžia fejerverkus, minėdami nepavykusį sąmokslą susprogdinti karalių Jokūbą I.
Per Naujuosius didesnis oficialus fejerverkas būna prie Londono apžvalgos rato „London Eye“, jis transliuojamas ir per televiziją.
Graikijoje
Per Naujuosius čia lošiama. Azartiškai sėdama prie kortų ar kauliukų stalo namie arba kazino jau gruodžio 31 d. vakare, o pakylama nuo stalo dažniausiai jau saulei patekėjus sausio 1 d. Kas būna išlošęs, tam visi metai bus laimingi. Kas pralošė, tas gali tikėtis bent jau sėkmės meilės reikaluose.
Bulgarijoje
Svarbiausias ritualas yra plakimas per nugarą sedulos šakele, kuri, ta proga margai papuošta, tampa per Naujuosius „survačka“. Per Naujųjų naktį ir sausio 1 d. vaikai eina nuo vieno namo prie kito ir plaka „survačka“ gyventojams per nugaras, kartu linkėdami laimingų, vaisingų ir turtingų metų. Už tai jie gauna saldainių, sausainių, vaisių ar smulkių pinigų.
Naujieji JAV
Bent jau JAV pietuose per Naujuosius įprasta valgyti lęšius ar lęšių sriubą. Kadangi lęšiai savo forma šiek tiek primena monetas, tai turi užtikrinti laimę ir finansinę sėkmę kitais metais.
Kita tradicija: „Nothig Goes Out“: nieko iš namų per Naujuosius ir sausio 1 d. Negalima išnešti nei kokių nors daiktų, nei maisto, net šiukšlių iš namų, kitaip visi metai bus nelaimingi.
Argentinoje
Čia, Pietų pusrutulyje, Naujieji būna vasarą. Dauguma argentiniečių susitinka su draugais jau ankstų rytą, kartu gamina, valgo ir šnekučiuojasi iki vidurnakčio. Vidurnaktį dangų nutvieskia kvapą gniaužiantys fejerverkai. Tūkstančiai gyventojų lipa ant stogų, kad geriau matytų fejerverkų šou, geria putojantį vyną ir linki „Feliz Año Nuevo!“ (laimingų Naujųjų metų). Kas nori, po to eina į barus ar klubus, atsidarančius apie 2 val. nakties. Blogai tik tai, kad jau 8 valandą ryto saulė negailestingai kaitina išvargusias galvas.
Rusijoje
Šventiškų siautulingų vakarėlių metas Rusijoje prasideda paskutinę besibaigiančių metų dieną ir tęsiasi dešimt dienų. Naujųjų naktį dovanas nešioja Senis Šaltis ir jo palydovė Snieguolė. Kitaip nei Vakaruose, rusų stačiatikių bažnyčia vadovaujasi ne Grigaliaus kalendoriumi, bet Julijaus, todėl po vienerių Naujųjų šventimo (gruodžio 31 d.) ir Kalėdų šventimo sausio 7 d., Naujieji metai dar kartą švenčiami sausio 13 d.
Kinijoje
Kinijoje vakarietiški Naujieji sutinkami gan ramiai, vakarieniaujant su šeima ir draugais. Jokių fejerverkų. Užtat fejerverkų būna begalė per kinų Naujuosius metus pagal tradicinį Mėnulio kalendorių, tuomet fejerverkai nesiliauja visą vakarą. Šįkart kinai jais sutiks Arklio metus.