Kovo 11-ąją iš pat ryto Aukštadvario miestelis pasipuošė ir pakiliai suplazdėjo trispalvėmis. Parapijiečiai ir svečiai rikosi į Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčią, kur buvo aukojamos šv. Mišios už Lietuvos laisvę.
Šv. Mišias aukojęs klebonas monsinjoras Vytautas Kazys Sudavičius per pamokslą sakė, kad turime padėkoti Dievui, jog galime džiaugtis laisve, galime didžiuotis savo nepriklausomybe. Šv. Mišiose dalyvavo Trakų vicemerė Marija Puč ir tarybos narė Nijolė Romaškienė.
Po mišių miestelio gyventojai skubėjo į Aukštadvario žemės ūkio mokyklos aktų salę, kur vyko Etnografinių regionų metams skirtos parodos „Aukštadvario krašto istorija močiutės raštuos“ atidarymas bei Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25- mečiui skirtas šventinis koncertas.
Trakų kultūros rūmų Aukštadvario padalinio organizuotas Kovo 11-osios iškilmingas minėjimas skyrėsi nuo daug kartų mums matytų ir girdėtų valstybinėms šventėms skirtų renginių. Nebuvo ilgų, kartais ir nuobodžių pranešimų, kalbų.
Renginį eilėmis Lietuvai pradėjo šventės vedėjai, Aukštadvario vidurinės mokyklos vyresnių klasių mokiniai Živilė Kacilauskaitė ir Skirmantas Marcinkevičius. Pakiliai buvo sugiedota Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“ – Lietuvos valstybinis himnas.
Su Lietuvai brangia švente susirinkusius sveikino Aukštadvario seniūnė Jadvyga Dzencevičienė: „Sveikinu Jus visus su nepriklausomos Lietuvos Valstybės atkūrimo 25- uoju gimtadieniu. Tai labai brangi kiekvienam iš mūsų diena, kurios ilgus dešimtmečius ilgėjomės ir laukėme. Kovo 11-oji mums suteikė galimybę būti laisviems, turėti demokratinėmis vertybėmis grindžiamą Lietuvos valstybę. Mūsų tauta pakilo naujiems žygiams ir darbams. Pasaulio akivaizdoje Kovo 11-oji bus visada reikšmingiausia lietuvių tautos istorijoje, nes tai mūsų atkurtos nepriklausomos valstybės pergalės diena.“
Sveikinimą palydėjo Aukštadvario poetės Lionginos Šovienės šiai iškiliai progai sukurtos eilės:
Daug aukų sudėta
Ant laisvės aukuro tautos,
Upeliai ašarų išlieta
Vardan Tėvynės Lietuvos.
Visus sujaudino aukštadvariečio atsargos pulkininko, lietuvių kalbos mokytojo Dainiaus Kazlausko atlikta savo kūrybos daina „Tėvynei Lietuvai“.
,,Lietuva. Ji sutelpa į mažą jūros bangų išplautą gintarėlį ar žemės saują, kruopščiai suvyniotą į popieriaus skiautę, kai būni toli nuo Lietuvos...“ – šiais žodžiais vedėjai tęsė šventinį koncertą ir pakvietė pasirodyti Trakų rajono Lentvario miesto jaunimo šokių grupę „Jaunimėlis“ (vadovė Rimutė Blikertienė). Šokėjai smagiai sukosi erdvioje scenoje. Lentvariečiams atsipūsti leido Aukštadvario vidurinės mokyklos vokalinio ansamblio atliekama Kipro Mašanausko daina „Lietuva“ (vadovė Aldona Stankevičienė). Koncertą vainikavo Elektrėnų kultūros centro folkloro kapela „Runga“ (vadovas Juozas Stabingis). Muzikantų pasirodymą papuošė Aukštadvario liaudies šokių grupės ,, Nava“ šokėjos, atlikusios šokį „Muštukinė“.
Šiuo renginiu buvo įprasminta Nepriklausomybės reikšmė Lietuvai. Kovo 11-oji primena mūsų protėvių kilnius darbus, stiprią lietuvių dvasią, duobėtą , bet prakilnų mūsų tautos kelią, atvedusį į nepriklausomą ir savą valstybę. Didžiuojamės savo krašto žmonėmis. Neatsitiktinai šią Lietuvai svarbią dieną buvo pristatyta paroda, skirta Etnografinių regionų metams ,, Aukštadvario krašto istorija močiutės raštuos“. Vedėjai šventės lankytojus kvietė pamatyti, pajausti, kokį etninį paveldą esame išsaugoję. Iš senolių skrynių iškelti audimo raštai susipina su vaikų ir jaunimo kūryba. Aukštadvariečiai didžiuojasi tiek jaunąja, tiek vyresniąja kartomis, kuriančiomis, puoselėjančiomis ir saugančiomis kultūrinį palikimą.
Aukštadvario seniūnė J.Dzencevičienė įteikė padėkas parodos ,, Aukštadvario krašto istorija močiutės raštuos“ pateikėjams: Aukštadvario vidurinės mokyklos technologijų mokytojai metodininkei Onai Lemežienei, mokytojai Rasai Žuklienei, Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus mokytojai Nijolei Mečkovskajai, Aukštadvario m/d ,, Gandriukas“ direktorei Vilei Lauruševičienei, Aukštadvario senjorams Veronikai ir Raimundui Pilipavičiams bei Michalinai Vasiliauskienei, respublikinių parodų ,,Aukso vainikas“ dalyviams – Aleksandrui Vasiliauskui ir Galinai Mindžiulienei, Ubiškių kaimo gyventojai Stasei Ignatavičienei.
Jau kitą dieną aukštadvarietė V. Pilipavičienė vedė edukacines pamokas 6 ir 8 klasių mokiniams ir išsamiai supažindino su parodos eksponatais. Susidomėję mokinukai klausė įtaigaus pasakojimo apie Aukštadvario tautodailininkus, senolių palikimą ir pačios Veronikos šeimos relikvijas, išsaugotas daugiau kaip šimtą metų.
Šventė baigėsi, tęsiasi Etnografinių regionų metai. Bus daug renginių. Norėtųsi tikėti, kad kiekvienas renginys palies ir suvirpins mūsų širdis, o kasdieniniai darbai, kantrybė, supratingumas, pavasario šypsenos ir geresnio gyvenimo viltys papuoš miestelį ir būsime verti taip ilgai lauktos ir pagaliau turimos laisvės.
Lina Teresė Mikutavičienė
Trakų kultūros rūmų Aukštadvario padalinio administratorė
www.trakai.lt