Bažnyčią lankė piligrimai
Pirmomis rugsėjo dienomis daugelis vairuotojų, pakeleivių Trakų prieigų keliuose matė piligrimines maldininkų procesijas, su giesmėmis, nešinais Trakų Dievų Motinos atvaizdais ir kryžiais, traukiančiais į Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią. Čia lankėsi Rūdiškių – Paluknio, Vaidotų – Juodšilių, Parudamino, Lentvario, Senųjų Trakų, Rykantų – Grigiškių bažnyčių tikintieji, taip pat tautiškai nusiteikę, nešini valstybine vėliava ir kryžiumi iš Vilniaus Aušros Vartų ir Šv. Teresės bažnyčios atkeliavo tikintys piligrimai. Pastarieji savo kelionę paskyrė šūkiui „Už Lietuvos atsivertimą, šeimos jaunimą ir privačią urtenciją bei taiką Ukrainoje“. Vidurdieniais Trakų bažnyčioje įvairių dekanatų kunigai aukojo šventas mišias.
Istorijoje piligrimystės tradicijos žinomos nuo XVII a., ypač iš Vilniaus Aušros Vartų į Trakus, kadangi Trakų bažnyčią garsina Dievo Motinos Lietuvos Globėjos paveikslas, bylojantis apie gilią tradiciją Lietuvą suvokti kaip Marijos užtarimo ir globos lydimą kraštą. Visą sovietmetį šios piligriminės kelionės buvo nutrauktos, uždraustos, išliko tik bažnytiniai atlaidai, bet ir tie tuometinės valdžios buvo akylai stebimi, ypač juose dalyvaujantis jaunimas.
Atlaidų iškilmės
Pagrindinė Trakų Dievo Motinos Lietuvos Globėjos atlaidų (Trakinių) diena buvo sekmadienis, rugsėjo 7-ji, sutraukusi tikinčiuosius ne tik iš Trakų, bet ir Vilniaus, ir kitų Lietuvos regionų. Malonu buvo, kad šioje šventėje dalyvavo ir LR Seimo vicepirmininkas J. Narkevič, Trakų r. savivaldybės vadovai.
Šv. Mišioms vadovavo Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, palinkėjęs visiems ramybės, šeimų santarvės ir darnos. Mišių metu susirinkusieji paraginti lankant šią Trakų šventovę kreiptis į Lietuvos Globėją prašant reikalingų malonių. Atlaiduose taip pat dalyvavo žinomas Telšių vyskupas Jonas Boruta, Trakų bažnyčios dekanas Jonas Varaneckas monsinjoras V. P. Rūkas, kunigas Rimas Kalmatavičius.
Spalvotos šypsenos
Trakų parapijinis jaunimas Šeimų dienai įprasminti surengė jau 4 kartą „Spalvotųjų šypsenų šventę“. Trakinių atlaiduose buvo surengtas koncertas, kuriame dalyvavo žinoma dainininkė Asta Pylipaitė ir choras „De Žavu“, Paluknio dainų ir šokių kolektyvas „Paluknianie“, Rūdiškių muzikos mokyklos ansamblis „Svajonėlė“, Trakų meno mokyklos fanfarinis orkestras, atlikėjai A. Vainauskas ir D. Pranckevičius, K. Kastinavičiūtė bei kiti. Veikė kūrybinės dirbtuvės, susirinkusieji vaišinosi grikių koše. Buvo galima susipažinti su parapijinio jaunimo gyvenimu.
Trakinių maldų pabaiga
Švč. M. Marijos gimimo iškilmių (Trakinių) atlaidų šventė baigėsi rugsėjo 8 d. Šv. Mišiomis. Jas aukojo kunigas iš Vilniaus Valentinas Šiūša. Šventę vainikavo valstybinis choras „Vilnius“.
Dėkojame šios šventės organizatoriams ir rėmėjams už mielas šventiškas Trakinių atlaidų akimirkas.
Rugsėjo 13 d. Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centras rengia piligriminį jaunimo žygį iš Aušros Vartų į Trakus. Žygis skirtas šeimos metų šūkiui „Kad jūsų džiaugsmui nieko netrūktų“. Piligrimai sustos Lentvaryje, o vakare Mišias švęs jau Trakuose.
Jonas Žemaitis