Birželį Trakų gyventojus pasieks mokestiniai pranešimai apie padidėjusius įkainius už šiukšlių tvarkymą ir išvežimą. Ši paslauga pabrango visame Vilniaus regione, mat nuo balandžio mėnesio buvo pakeltas sąvartyno mokestis, dar žinomas kaip „vartų“ mokestis, už atliekų šalinimą Vilniaus apskrities regioniniame sąvartyne.
Skaičiuojama, kad jei anksčiau Trakų rajono gyventojas šiukšlių išvežimui vidutiniškai skirdavo 5 litus, dabar teks pridėti dar vieną. Nuo birželio paslaugos kaina asmeniui brangs vidutiniškai 88 cnt. (arba maždaug litu, skaičiuojant su PVM). Matuojant kubiniais metrais, už vieno šiukšlių kubo išvežimą dar reiks atseikėti 39,53 Lt (be PVM mokesčio).
Tiesa, Trakų gyventojai gali guostis tuo, kad ūgtelėjusios kainos juos pasivijo 2 mėnesiais vėliau nei kitus regiono gyventojus.
„Vartų“ mokestis – mažiausias ES
Ekspertai aiškina, kad sąvartyno mokesčio augimas ir to nulemtas šiukšlių išvežimo įkainių pabrangimas buvo neišvengiamas. Lyginant su kitomis ES šalimis, Lietuvoje sąvartyno mokestis yra vienas mažiausių. Iki šiol jis pas mus siekė vidutiniškai 75 Lt/t, kai kitose ES šalyse (Austrija, Prancūzija, Vokietija) sudaro apie 75-90 eur/t.
Dėl to ne kartą sulaukta priekaištų iš ES institucijų. Atliekų pašalinimas sąvartynuose yra pigiausias ir nenuostabu, kad populiariausias atliekų tvarkymo būdas Lietuvoje. Jas gerokai paprasčiau ir pigiau yra pašalinti tokiu būdu, nei išrūšiuoti bei atiduoti perdirbimui.
„Kai sąvartynas be galo pigus, niekas negalvoja apie alternatyvų atliekų tvarkymą. Sąvartyno „vartų“ mokesčio branginimas yra valstybinės politikos dalis. Taip siekiama gyventojus paskatinti rūšiuoti, nes kuo daugiau išrūšiuosi – tuo mažiau šiukšlių pateks į sąvartyną, tuo mažiau teks mokėti už jų tvarkymą“, – aiškina Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktoriaus pavaduotojas gamybai Osvaldo Markevičius.
Siekdami surinkti „vartų“ mokestį, atliekų vežėjai teigia buvę priversti branginti paslaugų įkainius.
Kelia daugiausiai, moka mažiausiai
Naujas „vartų“ mokestis Trakų rajone patvirtintas nuo šių metų balandžio 1 dienos. Šiukšlių šalinimą atliekų vežėjams čia nustatytas didesnis nei kitur „vartų“ mokestis – 128,69 be PVM. Tai aiškinama solidarumo principo laikymusi, kadangi Trakai yra įsikūrę arčiausiai Vilniaus apskrities regioninio sąvartyno.
Su tuo nesutinka „Komunalinių įmonių kombinato“ generalinis direktorius Andrejus Barinovas.
Pasak jo, toks sprendimas yra iš esmės ydingas: „Juk Elektrėnai yra įsikūrę dar arčiau sąvartyno, tačiau jiems taikomas vidutinis vartų mokėstis – 107 Lt/t. Vadinasi, jiems padaryta tam tikra išimtis. Jei daromos išimtys, kokia kalba gali eiti apie solidarumą?“. Su tuo nesutinka ir Trakų rajono savivaldybės administracija. Jos darbuotojai deda pastangas, kad „vartų“ mokestis būtų apskaičiuotas sąžiningai, įvertinus faktinius visų Vilniaus regione esančių savivaldybių atstumus iki sąvartyno.
Kita vertus, Trakų rajono gyventojai gali džiaugtis, kad laikytis „solidarumo“ jiems neteks. Nepaisant to, kad Tarkų rajonui taikomas didžiausias „vartų“ mokestis visoje šalyse, šiukšlių išvežimo kaina čia išlieka mažiausia.
Pasak A. Barinovo, Trakų rajono gyventojai aktyviau rūšiuoja atliekas, todėl ir šiukšlių išvežimo paslauga jiems teikiama pigiau. Ypač svarbu atskirti sunkiai sveriančias žaliąsias atliekas bei stiklo, metalo, popieriaus atliekas.
Rūšiavimo maišus keis konteineriais
Šiuo metu dauguma atliekas rūšiuojančių Trakų rajono gyventojų tam naudoja nemokamai išdalintus rūšiavimo maišus, mat rūšiavimui skirtų konteinerių trūksta. Tokia atliekų rūšiavimo priemonė toli gražu patogi ir priimtina ne visiems. Atliekų rūšiavimui skirtų maišų nepaliksi lauke, juos gali nupusti vėjas. Svarbu pasirūpinti ir specialiais stovais siekiant juos pritvirtinti.
Kad maišai ne pati populiariausia atliekų rūšiavimo priemonė patvirtina ir statistika. Užsienio šalių bei kitų Lietuvos miestų praktika rodo, kad aprūpinus gyventojus rūšiavimui skirtais konteineriais rūšiuoja net apie 90 proc. gyventojų. Tuo metu šiukšlių maišais naudojasi tik apie penktadalis.
Tai patvirtino ir prieš 2 metus „Komunalinių įmonių kombinato“ atliktas eksperimentas. Atliekų rūšiavimo maišai buvo išdalinti 2,5 tūkst. privačių valdų savininkų, tačiau rūšiuoti apsiėmė tik kas penktas vartotojas.
Tačiau artimiausiu metu atliekų rūšiavimo situacija Trakų rajone turėtų keistis iš esmės. Rajono gyventojus aptarnaujantis „Komunalinių atliekų kombinatas“ šiuo metu derasi su pakuočių tvarkymo organizacijomis dėl papildomų atliekų rūšiavimo konteinerių.
Dar šiais metais Trakų ir jų apylinkių gyventojus turėtų pasiekti apie 10 tūkst. naujų atliekų rūšiavimo konteinerių. Pusė jų – plastikui bei popieriui rūšiuoti, kita pusė – stiklui.
A.Barinovas viliasi, kad gyventojai juos saugos ir naudos pagal paskirtį. Mat pastaruoju metu Trakų rajone pasitaikė ne vienas atvejis, kai varpelio formos konteineriai buvo padegti ar tyčia apgadinti. Pašnekovas kviečia nelikti abejingais ir pastebėjus įtartinus asmenis ar beįsiplieskiančią ugnį iškviesti atitinkamas tarnybas.
UAB „Komunalinių paslaugų kombinato“ informacija