Dar vienas Trakų valdininkų akibrokštas? Aiškinamasi, ar nebuvo pažeistos medžių kirtimo ir genėjimo projektų derinimo procedūros.
Kaip vakar informavo Aplinkos apsaugos departamentas (AAD), patikrinus savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus išduotą leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimui aplinkosaugininkams kilo įtarimų, kad šis išduotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.
AAD vadovė Olga Vėbrienė papildomai pakomentavo, kad Trakų rajono savivaldybės administracijai buvo duotas privalomasis nurodymas stabdyti kirtimus ir genėti Trakų senamiesčio medžius (Lukos, Galvės ež. Pakrantėje, Karvinės ir Bažnytėlės salose, Vytauto ir Karaimų g.). AAD kilo abejonių dėl numatytų kirsti ir genėti daugiau kaip 400 medžių, iš kurių pagal projektą, kuriam pritarė Trakų rajono savivaldybės administracija, daugiau kaip 100 yra saugotini. Pasak Olgos Vėbrienės, šiuo metu yra aiškinamasi, ar Trakų rajono savivaldybės administracija galimai nepažeidė procedūrų: 2019 m. derinant/tvirtinant Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdynų kūrimo ir tvarkymo supaprastinto techninio darbo projektą bei 2021 m. išduodant saugotinų medžių ir krūmų kirtimui ar kitokiam pašalinimui, genėjimui, persodinimui ar kitiems želdynų ir želdinių tvarkymo darbams leidimą.
„Galvės“ žiniomis, 2021 m. vasario mėnesį Trakų rajono savivaldybės administracija su bendrove „Losrita“ pasirašė daugiau kaip 340 tūkst. eurų sutartį dėl Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdynų kūrimo ir tvarkymo darbų sutartį. Pačiame susitarime numatyta, kad šie darbai bus vykdomi pagal UAB „Daugėla“ 2019 m. parengtą supaprastintą techninį projektą. Tačiau Trakų visuomenininkai, kurie savo iniciatyva ir kreipėsi į aplinką saugančias institucijas, teigia, kad jie neatsimena, kad toks projektas būtų buvęs derintas su visuomene.
Trakų skvere prie Šv. Jono Nepamuko jau dabar galima pastebėti, kad UAB „Losrita“ ruošiasi rimties darbams, o iš patvirtintos sąmatos, kurią pavyko gauti „Galvei“, matyti, kad visų pamėgtoje erdvėje tikrai ketinama likviduoti medžius. Pavyzdžiui, ketinama išgenėti keturis storesnius nei 32 cm. pločio medžius. Medžių iki 16 cm. storio kirtimas (3 vnt.), medžių storesnių kaip 24 cm. pločio kirtimas (2 vnt.), medžių storesnių nei 32 cm. pločio kirtimas (4 vnt.).
Įspūdingesnis darbai numatyti Galvės ir Lukos ežerų pakrantėse ir Karaimų bei Vytauto gatvėse, kur iš viso pagal sąmatą ruošiamasi iškirsti apie 330 medžių. Galvės ežere esančiose Bažnytėlės ir Karvinės salose užsimota iš viso iškirsti dar iki 110 įvairaus storio medžių.
Kaip minėjo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičiaus, dalis kirstinų, genėtinų medžių patenka į Trakų salos ir pusiasalio pilių, kultūrinio rezervato teritoriją, kurioje privalo būti užtikrinta kontrolė dėl jų likimo.
„Trakai yra ypatingi. Visa veikla, kuri vyksta šioje saugomoje istorinėje teritorijoje, turi būti griežtai pamatuota, neišvengiamai būtina ir, žinoma, preciziškai laikantis procedūrų. Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad mūsų visų interesas išsaugoti Trakus, jų istorinio kultūros paveldo autentiškumą ir gamtos, kraštovaizdžio unikalumą“, - aiškino AAD vadovė Olga Vėbrienė.
Prie 2019 m. Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdynų kūrimo ir tvarkymo supaprastinto techninio darbo projekto derinimo/tvirtinimo prisidėjo ir Aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius, kuris tuo metu Trakų savivaldybės administracijoje ėjo direktoriaus pareigas.





