Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Pilies menėje – „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“

Š. m. birželio 12 d. visuomenei pristatė tautodailininko Edmundo Gaubo medžio horeljefą „Žalgiris. Lietuviai sugrįžo“. Darbas bus eksponuojamas pilyje iki rugpjūčio 31 d.

Horeljefe – 63 raiteliai
„Ir profesionalūs menininkai, ir liaudies meistrai aktyviai dalyvauja siekiant įamžinti šią itin svarbią pergalę ne tik Lietuvos, bet ir Viduramžių Europos istorijoje“, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. „Džiaugiamės galėdami muziejaus lankytojams pristatyti šį savitą kūrėją, panorusį įprasminti lietuvių karių narsą ir sumanumą kovose su kryžiuočiais.“
Penkerius metus kurtame įspūdingo dydžio horeljefe išskaptuotos 63 raitelių ir 82 pėstininkų figūros. Dviejų dalių skulptūros ilgis – 3,4 m, aukštis – 1 m. Darbe, eksponuotame Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo proga, pavaizduotas Vytauto Didžiojo vadovaujamos kariuomenės puolimas po gerai apgalvoto ir suplanuoto atsitraukimo manevro.

Svarbiausia tema – istorija
„Istorinė tematika – bene svarbiausia mano kūryboje“, – teigia E. Gaubas. „Studijuodamas literatūrą Žalgirio mūšio tema pastebėjau, kad kai kurie autoriai sąmoningai bandė sumenkinti Vytauto Didžiojo ir jo kariuomenės vaidmenį pasiekiant šią istorinę pergalę, todėl ir gimė šis darbas“ .
Radviliškiečio tautodailininko teigimu, jis neretai pastudijuoja kalendorių ir atkreipia dėmesį į atmintinas istorines datas bei istorines asmenybes. Savo kūriniais jis siekia ugdyti tautinį sąmoningumą. Tarp jo darbų – Karaliaus Mindaugo, didžiųjų kunigaikščių Gedimino, Kęstučio, Vytenio, Vytauto ir kitų istorinių asmenybių bei įvykių bareljefai, taip pat „Trakų štai garbinga pilis“. Už ąžuolinį bareljefą „Lietuvos kariuomenė puola bermontininkus“ (1999 m.) autorius pelnė apdovanojimą „Už meistrišką reljefo kūrimą“. Po Nepriklausomybės atkūrimo E. Gaubas dalyvavo 25 parodose.

Gegužę Trakų istorijos muziejuje atidaryta paroda „Lietuvos istorijos atspindžiai Giedriaus Kazimierėno tapyboje“ bei Trakų istorijos muziejaus restauratorių Kazimiero Barišausko ir Virginijaus Stančiko autorinių darbų paroda.

Dėl papildomos informacijos kreiptis: Irena Senulienė, Trakų istorijos muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja, el. p. i.senuliene@trakaimuziejus.lt, mob. tel. +370 6 8253417.{jcomments on}