Evelina Kislych
Trakų rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė
Vasario 25 dieną Trakuose įvyko pirmas toks planuotas laisvo pobūdžio susitikimas-diskusija su mokiniais ir mokyklų direktoriais. Į susitikimą atskubėjo keturi gimnazijų ir mokyklų direktoriai bei šešiolika jaunuolių. Visi siekė bendro tikslo – pokalbio apie tai, kokia yra situacija mokyklos savivaldoje mokinių ir direktorių akimis bei kokie galimi pokyčiai kylantiems nesutarimams, trikdžiams spręsti.
Diskusija yra viena iš VšĮ „Nectarus“, Trakų rajono bei Elektrėnų savivaldybių dviejų metų projekto „Savivaldus jaunimas“ dalių (diskusiją vedė mokymų vadovas Nerijus Miginis). Į projektą įtraukta ir yra dirbama su Trakų rajono ir Elektrėnų savivaldybių moksleiviais, jaunais žmonėmis, kuriems rūpi ir yra aktualus savivaldos gyvenimas bei teisingas dalyvavimas joje. Kadangi projekto metu didžioji dalis veiklų nukreiptos į jaunimą, kurie diskutuoja jiems aktualiais klausimais, nutarta įtraukti ir direktorius – išgirsti jų nuomonę bei požiūrį.
Diskusijoje dalyvavo Trakų vidurinės mokyklos direktorius Marian Kuzborski, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos direktorius Jonas Kietavičius, Rūdiškių gimnazijos direktorė Jolanta Martyncevienė bei Onuškio Donato Malinausko vidurinės mokyklos direktorė Rima Blikertienė. Tuo tarpu jaunimas atskubėjo iš Aukštadvario, Onuškio, Rūdiškių, Lentvario, Trakų, Elektrėnų mokyklų. Diskusijoje taip pat dalyvavo Trakų rajono savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos narės Evelina Kislych bei Audronė Virganavičiūtė. Įdomus ir naudingas susitikimas pasirodė ir neformaliai su mokinių tarybomis dirbantiems Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos specialiesiems pedagogams Simonai Artimavičiūtei bei Andriui Šatevičiui.
Susitikimo metu, susėdę vieni prieš kitus, moksleiviai ir direktoriai išgrynino esamą situaciją, problemas ir teikė siūlymus kaip jas spręsti. Viso susitikimo metu buvo kalbama – ar mokinių tarybos pagrindinė funkcija renginių, švenčių organizavimas, ar mokinių atstovavimas rajono, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu? Kertinis taškas taip pat buvo tas, jog mokinių tarybos norėtų turėti savo atributiką, pažyminčią juos kaip mokinių atstovus, į kuriuos jie gali kreiptis visais klausimais.
Bendru sutarimu nuspręsta, kad atributika yra reikalinga (marškinėliai, ženkliukas ir pan.), kadangi mokiniams tai labai svarbu, direktoriai žadėjo apsvarstyti šį klausimą. Visi iki vieno direktoriai kalbėjo, kad mokiniai išties yra laukiami – durys jiems niekada nėra uždarytos. Tuo tarpu patys moksleiviai teigė bijantys eiti pas direktorius. Patikinta, jog vadovai išties nori bendradarbiauti su mokiniais.
Dar vienas mokinių išreikštas noras yra turėti savo biudžetą – vesti vadinamąjį „namų ūkį“. „Mes norim turėti bent porą šimtų litų tam, kad galėtume mokytis planuoti savo finansus, teisingai juos paskirstyti. Ši praktika yra labai reikalinga ateičiai“, – kalbėjo viena iš moksleivių. Bendru sutarimu nuspręsta stebėti mokinių iniciatyvą pritraukiant lėšas iš kitų šaltinių (fondų). Tuo tarpu direktoriai savo ruožtu, matydami jų pastangas, neatmeta minties inicijuoti ir mokyklos taryboje išnagrinėti klausimą dėl prisidėjimo prie jų biudžeto formavimo.
Diskusija sulaukė labai daug teigiamų emocijų. Jaunimas iškart po susitikimo ėmė diskutuoti, ką po ko reikia toliau daryti, gerinant esamą situaciją. Visų svarbiausia, jie buvo užtikrinti, kad mokyklos direktoriai visada palaiko jų iniciatyvas ir bendradarbiavimas tarp jų (ne tik dėl švenčių ir kitų renginių) yra ne tik galimas, bet ir būtinas.