GRETA GARGASIENĖ
Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė
Lapkričio 12-ąją Pasaulyje minima plaučių uždegimo diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad plaučių uždegimas (Pneumonija) yra plaučių audinio infekcinis pažeidimas, kuomet smulkiausios plaučių dalys (alveolės) – prisipildo uždegiminio skysčio ir sutrinka jų funkcija.
Apsaugo skiepai
Plaučių uždegimas – dažniausia mirties priežastis tarp vaikų visame pasaulyje. Kasmet plaučių uždegimas lemia 1,2 milijonų vaikų, jaunesnių nei 5 metai, mirtis. Tai sudaro 18 proc. visų vaikų, jaunesnių nei 5 metai, mirties atvejų visame pasaulyje.
Plaučių uždegimą gali sukelti daug sukėlėjų, įskaitant virusus, bakterijas ir grybelius. Dažniausias sukėlėjas – Streptoccocus pneumoniae (pneumokokinės infekcijos sukėlėjas), kitas dažnas sukėlėjas – Haemophilus influenzae B tipas (Hib). Trečioje vietoje respiracinis sincitinis virusas (RSV). Pneumocystis jiroveci yra pneumonijos sukėlėjas, sąlygojantis mirtis tarp ŽIV infekuotų asmenų.
Reikėtų pabrėžti, kad mirčių galima išvengti, nes nuo infekcijų, kurios sukelia pneumoniją, galima apsisaugoti skiepijantis. Sukėlėjai plinta įvairiais būdais, tačiau dažniausiai galima užsikrėsti nuo sergančio čiaudinčio ar kosinčio asmens (oro lašeliniu keliu). Priklausomai nuo sukėlėjų, skiriasi ligos klinika, gydymas ir profilaktika.
Rizikos veiksniai
Virusų ir bakterijų sukeltų plaučių uždegimų požymiai yra gana panašūs: sunkus ir dažnas kvėpavimas; kosulys; karščiavimas; drebulys; apetito stoka; švokštimas (dažnesnis esant virusinei infekcijai). Esant ūmiai ligos eigai galimas rijimo sutrikimas, kas sąlygoja hipotermiją (žemą temperatūrą), konvulsijas (traukulius), ar net sąmonės netekimą.
Paprastai sveikų asmenų organizmas kovoja su infekcija, tačiau, kuomet imuninė sistema yra nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų, žymiai padidėja tikimybė išsivystyti pneumonijai. Išskiriami tokie rizikos veiksniai: lėtinės ligos, imunosupresinė būklė, amžius (jaunesni nei 5 metų ir vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys).
Apsaugos priemonės
Plaučių uždegimo prevencija - tai ištisa strategija, kurios tikslas sumažinti vaikų mirtingumą. Skiepai nuo Haemophilus influenzae B tipo, pneumokokinės infekcijos, tymų, kokliušo yra efektyviausia profilaktikos priemonė. Svarbu neužmiršti nespecifinių apsaugos priemonių, tokių kaip: vengti kontakto su sergančiu asmeniu; kosint ir čiaudint užsidengti burną; išmesti panaudotas vienkartines nosinaites; dažnai plauti rankas. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad prevencija ir tinkamas gydymas padėtų išvengti net milijono vaikų mirčių pasaulyje kiekvienais metais.
Susirgus patariama nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nustatys tikslią diagnozę ir skirs tinkamą gydymą.