Šių metų pradžioje Trakų rajono policijos komisariatui ėmė vadovauti Sigitas Šemis. Jis į šį postą paskirtas penkeriems metams. 2017 metais Sigitui Šemiui yra tekę kelis mėnesius laikinai pavaduoti tuometinį policijos komisariato viršininką, tad pradėjęs dirbti naujame darbe jau buvo susipažinęs su rajono speciafika. Su Sigitu Šemiu susitikome pakalbėti apie rajono kriminogeninę situaciją.
Daiva Ausėnaitė
Prabėgo metai naujame poste, ar esate patenkintas darboviete? Darbu Trakuose?
Taip, esu patenkintas nauju darbu Trakų komisariate. Prieš tai 20 metų dirbau kriminalinėje policijoje Vilniaus mieste, specializuotam padalinyje. Tai buvo nusikaltimų nuosavybei tyrimų valdyba, aš vadovavau skyriui, jame dirbo 50 pareigūnų. Mes ten tyrėme sunkius nusikaltimus: vagystės, plėšimai, turto prievartavimai, sukčiavimai stambiu mastu.
Darbas Trakuose visai kitoks. Čia galima daug dirbti nusikaltimų prevencijos srityje, galima efektyviau prižiūrėti rizikingesnius asmenis, džiugina ir kai kurių nusikaltimų nebuvimas, pavyzdžiui, plėšimai gatvėje. Tokie nusikaltimai yra labai emociškai sunkūs žmonėms. Dabar vadovauju labai panašaus dydžio komisariatui kaip ir dirbant Vilniuje, Trakų rajono policijos komisariate dirbuojasi 60 pareigūnų.
Ar nebuvo policijoje pertvarkų, kurios pavertė kiekvieną policininką tokiu lyg ir „universaliu kariu“?
Jau porą metų veikia vadinamasis naujas veiklos modelis. Pagal naują veiklos modelį, mūsų rajono komisariatas susideda iš dviejų skyrių: veiklos ir reagavimo. Reagavimo skyriaus pagrindinė užduotis reaguoti į pranešimus, įvykius, surinkti pirminę medžiagą. Šiame skyriuje dirba ne tik patruliai, yra ir taip vadinamos operatyvinės grupės – tyrėjai, kurie dirba įvykio vietoje. Grįžote į sodo namelį, matote, kad buvo įsilaužta. Atvažiuoja mūsų reagavimo skyriaus pareigūnai su naujuoju transporteriu, kuriame yra įrengta pareigūnui reikalinga darbo vieta. Automobilyje yra prisijungimas prie duomenų bazės, yra priemonės, reikalingos paimti mėginius, pirštų atspaudus. Automobilyje yra įrengta vieta sulaikytiems asmenims nuvežti į areštinę.
Reagavimo skyriaus pareigūnai atvykę į įvykio vietą padaro viską, kaip jūs sakėte, dėl to galima juos vadinti „universaliais kariais“. Tačiau jeigu būna sudėtingesnė įvykio vieta, tada mes dažniausiai iš Vilniaus kviečiamės kriminalistinių tyrimų ekspertus. Ir jie atvažiuoja atlikti nuodugnesnę įvykio vietos apžiūrą. Bet jeigu, pavyzdžiui, reikia tik laužymo pėdsakus užfiksuoti, paliktus pirštų pėdsakus, tai mūsų pareigūnai viską padaro patys.

Ką veikia veiklos skyrius?
Reagavimo skyrius surinktą medžiagą atiduoda tolimesniam tyrimui į veiklos skyrių. Veiklos skyrius daro apklausas, priima nutarimus pradėti ar atsisakyti ikiteisminio tyrimo, diferencijuoja administracinės teisės pažeidimus, kurių atliekama nemažai.
Veiklos skyriuje dirba ikiteismininkų grupė, jiems tyrimas perduodamas, kai yra jau nustatytas iš anksto žinomas ar vėliau nustatomas įtariamasis. Jie kuruoja visą procesą iki teisminio nagrinėjimo. Kai jau byla ruošiama perdavimui į teismą, su įtariamaisiais ima darbuotis specializuota ikiteismininkų grupė. Jie įteikia įtarimus, parenka kardomąsias priemones – dirba su prokurorais.
Pagal naują veiklos modelį numatyta, kad veiklos skyriaus pareigūnai turi ne mažiau kaip 50 proc. darbo laiko dirbti gatvėje: reaguoti į įvykius, užtikrinti viešąją tvarką. Paskambinus gyventojui, gali atvažiuoti ne tik reagavimo skyriaus pareigūnai, bet ir veiklos, kurie tuo metu dirba pajėgose gatvėje. Trakų policijos komisariate pusė specialistų dirba veiklos, pusė reagavimo skyriuose. Trakuose yra trys Veiklos skyriaus grupės. Viena grupė aptarnauja Lentvario seniūniją, kita – Trakų ir senųjų Trakų seniūnijas, trečia grupė aptarnauja visą kitą teritoriją – Aukštadvaris, Rudiškis, Onuškis, Paluknys. Jos buvo suformuotos pagal daug metų stebimą, susiformavusią kriminogeninę situaciją.
Žinom, kad Trakų rajone problematiškiausias yra Lentvaris. Ten daugiausia nusikaltimų, daugiausia teisės pažeidimų. Todėl ten nuolat dirba viena grupė, nors proporciškai tai nėra didelis miestas. Pagal visą kriminalinį vyksmą antroje vietoje yra Trakai.
Kaip, bendrai, apibūdintumėte kriminogeninę situaciją Trakų rajone?
Bendrai, visoje šalyje keičiasi kriminogeninė situacija – nusikalstamų veikų mažėja. Praeitais metais per 9 pirmus metų mėnesius Trakų rajone buvo įvykdytos 424 nusikalstamos veiklos, šiemet per tą patį laikotarpį – 361. Nusikalstamumas Trakų rajone sumažėjo 15 proc.
Šiemet nebuvo įvykdytas nei vienas plėšimas gatvėje, pernai tokių buvo 3. Buvo fiksuota 11 sukčiavimų.
Ar įmanoma kažką padaryti, kad nusikaltimas neįvyktų?

Veiklos skyriuje dirba prevencijos pareigūnai. Oficialiai jie vadinasi bendruomenės pareigūnais. Jų pagrindinė užduotis vykdyti nusikaltimų ir administracinių pažeidimų prevenciją. Jie vykdo prevenciją ir su kelių eismo pažeidimais, kas susiję su pėščiųjų perėja: pėsčiųjų praleidimas, perėjimas neleistinoje vietoje ir t.t.
Mokykloje ir darželiuose mes turime saugaus eismo klasę, nuolat kviečiam į susitikimus darželinukus, pradinukus. Juos supažindime su kelių eismo taisyklėmis, mokom, rodom. Vaikams tos pamokos patinka.
Taip pat prevencijos pareigūnai važiuoja į bendruomenes, seniūnijas, kai ten vyksta susirinkimai. Mes netgi išnaudojame bažnytinius susirinkimus. Tai yra prevencinis pareigūnų darbas, jie netiria nusikaltimų, jie dirba, kad jie neįvyktų.
Dar viena iš šio skyriaus darbuotojų veiklų – projektas „Saugi kaimynystė“. Policininkai buria saugias kaimynystes, ieško aktyviausių bendruomenės narių, kad jie sukurtų bendruomenę, įkurtų grupę socialiniuose tinkluose; kad ten, ar gyvai susitikę jie dalintųsi informacija apie išvykusius kaimynus, apie naujus automobilius rajone. Jie turi policininkų kontaktus, palaiko glaudų ryšį, jei kyla kokių klausimų, iš karto gali skambinti.
Kiek Trakuose yra tokių bendruomenių?
Saugi kaimynystė – jau gerą dešimtį metų gyvuojanti programa. Žmonės šia linkme labai sąmoningėja. Jei anksčiau daug bendruomenių būdavo tokios formalios, užklijavo lipduką ir viskas. Dabar pastebime, kad bendruomenės nariai mato naudą buvimo bendruomene. Gal laikas atskleidė to naudą, žmonės mato, kad aktyviai bendraudami tarpusavyje, bendraudami su policijos pareigūnais, jie sukūria saugumo jausmą.
Bendruomenių socialinių tinklų grupėse žmonės parašo, kad savaitgaliui išvyksta, prašo kaimynų prižiūrėti namus. Jei žmonės mato kažkokias įtartinas mašinas, asmenis, iš karto informuoja, skambina, nelaukia, kol kažkas įvyks. Mes važiuojam, tikrinam, galimai užkertam kelią nusikaltimui.
Saugios kaiminystės grupių Trakų rajone turime 13, iš kurių 9 labai aktyvios.
Kas dar daroma, kad neįvyktų nusilkaltimas?
Policijoje yra sudaromos rizikos asmenų grupės, turime apie 40 tokių žmonių. Rizikos grupei priskiriame asmenis, kurie yra padarę nusikaltimus ar linkę daryti nusikaltimus – jie pas mus po padidinamuoju stiklu. Mes bent kartą per mėnesį apsilankom pas tokį žmogų. Nesvarbu, kokį nusikaltimą jis yra padaręs.
Juos lanko ne tik bendruomenės pareigūnai, užsuka pasikalbėti ir pro šalį važiavęs patrulis; jeigu patrulis neturi iškvietimų, jis užvažiuoja pas juos pabendrauti.
Taip pat mes turime maždaug 50-ies piliečių sąrašą, kuriems yra nustatyti teismo apribojimai, pavyzdžiui, būti namuose nuo 22 valandos iki 6 ryto. Mes juos irgi tikrinam.
Žmonės su teismo apribojimais yra padarę įvairių pažeidimų. Su jais daugiausia dirba probacijos pareigūnai iš Kalėjimų departamento. Mes su jais aktyviai bendradarbiaujam. Jei naktį atvažiavę to žmogaus nerandam namie, mes pranešam probacijos tarnybai. Tarnyba sprendžia toliau, ar griežtinti kardomąją priemonę, ar ne. Vieną kitą kartą nerastas namuose toks žmogus gali būti gražintas į kalėjimą atlikti bausmę.
Mes turime sąrašą ir vadinamųjų karštų taškų. Kur pernai ar jau per eilę metų buvo padaroma daugiausiai nusikaltimų ar daugiausiai turėjome iškvietimų į tą vietą. Mes turime iki dešimties tokių taškų Trakų rajone, jie keičiasi.
Kalbant apie narkotinių medžiagų platinimą ir vartojimą, kokia šiuo klausimu situacija Trakų rajone?
Lentvaris šitoje srityje „pasižymi“. Lentvaris yra karščiausias taškas narkotikų temoje. Turime ir dabar ikiteisminių tyrimų. Du tyrimai pradėti atlikus kratas šiltnamiuose, galimai radome kanapių augintojus. Sakau galimai, nes dar neturime ekspertų išvadų, ar šiaip ten botanikai, ar jau „verslininkai“.
Turime ikiteisminių tyrimų dėl galimo platinimo narkotinių medžiagų. Išaiškinti narkotikų platintojus, kaip žinia, nėra lengva. Reikia padirbėti, surinkti duomenų daugiau, kad galėtume sulaikyti su įkalčiais. Jie labai gudriai maskuojasi.
Trakų rajone dar tokių dalykų nėra, tačiau Vilniuje stebimos naujos narkotikų platinimo tendencijos – jie kaip siuntos dedami į paštomatus. Vadinasi, nusikalstamoje veikoje dalyvauja nieko apie tai nežinantis žmogus – siuntų išnešiotojas.
Kodėl Lentvaris išlieka labiausiai kriminogeniniu miestu Trakų rajone?
Ten gyvena didžiausia koncentracija anksčiau teistų asmenų. Jie nebūtinai vykdo nusikaltimus Lentvaryje, jų veiklos geografija plati. Tačiau gyvena jie būtent šitam mieste. Didžiausia dalis į rizikos grupę įtrauktų asmenų yra lentvariškiai. Anksčiau Lentvaryje buvo žymiai daugiau problematiškų bendrabučių. Dabar nėra taip baisu Lentvaryje kaip anksčiau buvo.
Lentvaris istoriškai ilgą laiką buvo pramoninis miestelis, kaip Vilniuje koks Naujininkų ar Kirtimų rajonas. Pramoniniuose rajonuose didžiausia koncentracija mėgėjų vartoti alkoholį, jaunimas linkę linksmintis muštynėse, išgėrinėjant. Tai puiki terpė nusikaltimams. Iš savo darbo patirties Vilniuje pamenu, kad Lentvario gyventojai dažnai būdavo mūsų sulaikomi asmenys.
Lentvaris keičiasi, kartu su augančiais, naujų namų kvartalais atsiranda naujos bendruomenės, kurios nori gyventi saugiau. Todėl mes labai dirbam su šio miesto bendruomenėmis.
Trakų rajone serijinių žudikų nebuvo?
Paskutinis žinomas žudikas Trakų rajone buvo 2008 m., Algis Aleksa. Jis šaudė į savo sugyventinę, ją nužudė. Tyčinių nužudymų šiemet rajone nebuvo, buvo keli buitiniai.
Serijiniai žudikai priskiriami prie sisteminių nusikaltimų. Pastaruoju metu stebime naują sisteminio nusikaltimo tendenciją – vagiamas kuras iš degalinių. Ir dabar mūsų kieme stovi konfiskuotas automobilis. Šie nusikaltėliai turi labai platų veikimo lauką. Jie pavogia valstybinius numerius, užsideda ant savo automobilio, atvažiuoja į degalinę, atidaro bagažinę, į talpas prisipila kuro. Žino, kad daugiau kaip už 150 eurų kuro pilti negalima, nes viršijus šią sumą gręsia baudžiamoji atsakomybė. Įsipila, uždaro bagažinę ir važiuoja.
Kai iš degalinių gaunam pranešimą, kameros degalinių fiksuoja automobilių numerius, mes įėję į bazę matom, kad tie numeriai buvo prieš savaitę pavogti. Aktyviai bendraujam su degalinėmis, siūlom degalinėms, jeigu mato, kad pilasi į talpas, kad operatoriai blokuotų kuro padavimą. Turime kelis pagautus kuro vagis, vienam pradėta baudžiamoji byla, nes jis per dieną aplankė keturias degalines mūsų rajone, Grigiškėse, Vilniuje. Ukmergėje siaučia 14 degalinių apvogęs degalų vagis.
Apibendrinant galiu pasakyti, kad Trakų rajone gyvenantys žmonės gali jaustis saugūs. Trakuose sutemus eiti gatve ir bijoti, kad būsi užpultas – nereikia. Pavieniai nusikaltimai įvyksta, tačiau jų mažai. Daug dirbam, kad nusikaltimai neįvyktų, jei įvyksta – aiškinamės ir ieškom nusikaltėlių. Gal drąsiai pasakysiu, bet galvoju, kad mes čia gyvenam beveik kaip pas Dievą užantyje (šypsosi).
Sigito Šemio biografijos faktai:
Sigitas Šemis 1997 m. baigė Lietuvos policijos akademijos Teisės ir policijos veiklos bakalauro studijas, darbą vidaus reikalų sistemoje pradėjo Patrulinės tarnybos rinktinės policininku, vėliau ‒ Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato apylinkės inspektoriumi.
Nuo 1999 m. tęsė tarnybą kriminalinėje policijoje ‒ Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriuje nuo jaunesniojo inspektoriaus iki skyriaus viršininko. Nuo 2005 m. vadovavo šiam skyriui organizuodamas ir tiesiogiai dalyvaudamas tiriant ne vieną dešimtį rezonansinių nusikaltimų dėl plėšimų, vagysčių, sukčiavimų Vilniaus apskrityje.
Ne kartą skatintas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko, Lietuvos policijos generalinio komisaro (2004-08-18 įteiktas Trečiojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklas „Angelas sargas“, 2015-09-23 ‒ Pirmojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklas „Angelas sargas“), Vidaus reikalų ministro (2007-02-12 įteiktas Antrojo laipsnio Vidaus reikalų ministerijos atminimo ženklas „Tėvynės labui“), jam suteiktas vyresniojo komisaro laipsnis.
„Top 3“ nusikalstamų veiklų Trakų rajone:
- Smurtas artimoj aplinkoj – 110 veikų;
- Vagystės – 80 veikų;
- Girti už vairo, kai pripučiama daugiau nei 1.51 promilės (gręsia baudžiamoji atsakomybė) - per šių metų 9 mėnesius įvykdyta 31 tokia nusikalstama veika. Ir dar 93 neblaivūs vairuotojai nubausti administracine tvarka.
Trakų raj. policijos komisariato nuotr.