Turbūt net pasidaro šiek tiek liūdna, kai prisimenate, jog kitąmet atostogoms ir vėl galėsite leisti tik išvyką prie vėsokos Baltijos jūros ilgąjį liepos 6 – osios savaitgalį? O kiek Naujų Metų jau sutikote pasižadėdami, kad „kitąmet Kalėdoms taupysiu ir ruošiuosi iš anksto“, „savo finansus planuosiu atsakingiau“ ar duodami kitą finansinį pažadą, kurį vėliau pamirštate dar sausiui neįpusėjus?
Sakysite – o kas belieka? Gyvenimas yra toks, koks yra, ir žinant savo galimybes, daugiau sau leisti negalite. Ir ne apie kitų metų atostogas, o kaip išsiversti iki kito atlyginimo dabar tenka galvoti. Tad nieko keisto, kad net mintis nekyla apie galimybę atsidėti pinigų vasaros atostogoms, kai iš vieno atlyginimo gruodžio mėnesį tenka sumokėti išaugusias sąskaitas už šildymą bei elektrą, paruošti Kalėdų stalą, nupirkti eglutę ir būtinai kažką padėti po ja. O kaip pasiruošti šildymo sezonui, kai atostoginiai pinigai jau būna išleisti atostogoms, o joms pasibaigus reikia dar ir viskuo aprūpinti į mokyklą einančią atžalą? Taip ir sukame visus metus užburtą ratą „nuo algos iki algos“, o prasidėjus naujiems metams ir toliau jo nestabdome.
O jeigu artėjant šventinei Kalėdų savaitei netikėtai išloštumėte loterijoje, pavyzdžiui, 500 litų? Tokios sumos tikriausiai kaip tik ir užtektų Kūčių vakarienei, kalėdiniam pietų stalui ir smulkmenėlėms, kurias dovanosite šeimynykščiams. Štai čia būtų galima savęs paklausti – ar sutaupytą pajamų dalį, kurią būtumėt skyrę šventiniams rūpesčiams, atidėtumėte kitų metų išlaidoms, ar vis dėlto pinigus išleistumėte kitur? O ar kada pagalvojote, kad tokį loterijos bilietą (su garantuota grąža) tikrai gautumėte, jeigu kas mėnesį nuo gegužės iki Kalėdų atidėtumėte po 60 litų?
Įsitikinimas ar nuojauta, jog šiandienos poreikių aplenkti ir pasirūpinti rytdiena nepavyks, kartais pernelyg įsitvirtina mūsų mąstyme ir to daryti net nepabandoma.
Praėjusių metų liepos mėnesio viduryje, kai pats laikas prisiminti šildymo sąskaitas ir pradėti kaupti pinigus, net 40 proc. „Delfi.lt“ užsakymu „Spinter tyrimai“ bendrovės atliktos apklausos respondentų teigė šildymo sezonui nesiruošiantys, ir to daryti apskritai neketinantys. Ir net praėjęs sezonas, po kurio vasaros viduryje įsiskolinimų už šildymo paslaugas tebeturėjo dar 9 proc. namų ūkių, nepaskatino jų ruoštis kitam.
Metų pabaigoje išlaidos išauga ne tik dėl karštesnių radiatorių, bet ir dėl žiemos švenčių maratono. 2010 m. gruodžio mėnesį mažmeninės apyvartos prieaugis, lyginant su lapkričio mėnesiu, buvo 16,4 proc. Tad pakili kalėdinė nuotaika iš tiesų skatina plačiau atverti pinigines. Vis dėlto, dovanų pirkimą planuoja, jų sąrašus sudarinėja, biudžetą numato ir palankiausius pirkimo variantus apsvarsto tik kas septintas lietuvis – tokius duomenis atskleidžia 2010 – aisiais metais atlikta AFI kalėdinė apklausa. Todėl tikėtina, kad ir šiais metais artėjant metų pabaigos šventėms parduotuvės supanašės su karštą vasaros savaitgalį tikrą žmonių antplūdį patiriančiu Palangos paplūdimiu.
Odeta Bložienė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje