Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Prancūzijoje apie „atviras erdves” jaunimui

Gegužės pabaigoje grupė jaunų aktyvių žmonių iš Trakų krašto lankėsi Prancūzijoje. Eglė Norkutė, Jolanta Martyncevienė, Karolina Alfavickaitė ir Karolis Vosylius Bretagne regione Sant Laurent kaimelyje dalyvavo seminare „Jaunimo įtraukimas į vietos savivaldos valdymą“. Jie turėjo progos susipažinti su čia dalyvavusių Prancūzijos, Graikijos, Portugalijos, Vengrijos bei Lietuvos jaunimo organizacijų atstovais, tiesiogiai dirbančiais su jaunimu, savivaldybių darbuotojais bei politikais, koordinuojančiais jaunimo politiką. Jaunimo seminaro tikslas – supažindinti dalyvius su aktyvaus jaunimo dalyvavimo vietos savivaldoje koncepcija, išsiaiškinti, su kokiomis problemomis susiduria jaunimas, norėdamas dalyvauti rajono veikloje, padėti seminaro dalyviams nusibrėžti aiškią ir konkrečią strategiją, veiksmų planą, kas padėtų realiai įgyvendinti idėjas bei nauojves, kurios sudarytų galimybes jaunimui ateityje aktyviai veikti vietoje. Šis seminaras – tarptautinio projekto „Kryžkelė“ tąsa.  
Intensyvaus 6 dienų seminaro metu visų šalių dalyviai, bendraudami anglų kalba, pristatė savo savivaldybes bei jų jaunimo politikas, daug diskutavo vietinėse ir mišriose tarptautinėse grupėse apie esamas problemas, dalinosi patirtimi, bendrai ieškojo galimų sprendimų bei kūrė planus.
Trakų rajono atstovai seminaro metu įžvelgė, kad Trakų rajone jaunimo veiklą būtų galima aktyvinti savanorystės bei tolerancijos ugdymo srityse. Seminaro dalyviai iš Graikijos ir Protugalijos pasidalino gera patirtimi apie jau vykdomus jaunimo savanorystės projektus, kurie galėtų būti pavyzdžiais, pradedant šią naują veiklą ir mūsų rajone. Tolerancijos ugdymo srities projektai galėtų padėti spręsti šiandiena ypač aktualias patyčių ir grupių konfliktų problemas, taip pat vykdyti jų prevenciją. Be to, seminaro metu iškelta idėja dėl „atvirų erdvių“ sukūrimo jaunimui, gyvenančiam  ne miesto teritorijose, kuriose jis galėtų burtis, kurti planus, įgyvendinti idėjas, jaustis saugiai ir mokytis būti atsakingais.

Eglė Norkutė, Seminaro dalyvė


Pasijutome riteriais Lenkijos pilyse

Ankstų birželio 7-osios rytą Jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro mokomųjų grupių ugdytiniai iš Onuškio, Senųjų Trakų ir Trakų, prižūrimi dviejų Centro darbuotojų – Aušros Piragienės ir Gintauto Valainio, autobusu išvyko į Lenkiją. Mus pakvietė  kolegos iš Malborko (Lenkija), š.m. birželio 7–12 dienomis vykdantys tarptautinį edukacinį jaunimo mainų projektą „Henryka von Plauena obrona Malborka“.     Šio projekto tikslas – padėti skirtingų šalių mokiniams pažinti kitos šalies kultūrą, aplinką bei visiems kartu pajusti viduramžių dvasią.
Pirmąją dieną susipažinome su projekto dalyviais bei projekto organizatoriais. Šią dieną praleidome Kwidzyn miesto pilyje, kuri mus sužavėjo. Neišdildomą įspūdį paliko žaidimai ir nakvynė pilyje. Antrąją dieną žvalūs ir pailsėję iškeliavome į ilgą ir kupiną nuotykių dviejų dienų žygį Malborko pilin. Prieš kelionę visi persirengė viduramžių drabužiais. Kad kelionė neprailgtų, mokiniai ir vadovai dainavo, žaidė žaidimus. Naktį praleidome nedidelio miestelio pilyje. Visi buvo šiek tiek pavargę, bet linksmi. Trečiąją dieną vėl keliavome ir toliau dainavome. Ėjome per laukus, miškus ir mažai išvažinėtais keliais. Pasijutome, tarsi būtume viduramžiuose. Tolumoje pamatę kelionės tikslą – Malborko pilį, visi pralinksmėjo ir paspartinome žingsnį. Pasiekę tikslą nustebome – tokios didelės pilies dar nebuvome matę! Nejutome ir nuovargio, nors pėdinome 50 kilometrų, o mintis, kad įsikursime, nors ir trumpam, šioje pilyje, svaigino.  Pilį lanko žmonės iš viso pasaulio, tačiau ne kiekvienas gali čia pernakvoti, pasiklausyti praeities balsų…
Likusias tris dienas praleidome Malborko pilyje. Susipažinome su pilies istorija, mokėmės senųjų amatų: gaminti popierių, kepti duoną, degti plytas. Susipažinome su lotyniškuoju raštu, riterių menais ir žolininkystės subtilybėmis. Vakarus leidome susėdę aplink laužą, dainuodami. Miegojome viename iš pilies bokštų, kuriame seniai seniai gyvenusi pilies kariuomenė. Mus sužavėjo ne tik išorė – stebėjome viduje esančius pasitarimų kambarius, gyvenamąsias patalpas, pratybų vietas. Mes įsivaizdavome esantys Trakų krašto riteriais,  besisvečiuojančiais kaimyninėje šalyje…
Pastaba. Trakų krašto riteriai, nenakvoję Trakų Salos pilyje…

Gabija Karlonaitė, Jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro jaunoji turistė


Kviečiame į tarptautinius jaunimo mainus Čekijoje

Lentvario jaunimo centro savanoriai kviečia dalyvauti tarptautiniuose jaunimo mainuose „CTRL+ALT+DEL“ š. m.rugpjūčio 14-22 d., Čekijoje.

Kas gali dalyvauti?
17-25 metų jauni žmonės
Galintys iš pradžių nusipirkti lėktuvo bilietą iki Prahos ir atgal ir palaukti pinigų grąžinimo ( 30% reikia apsimokėti patiems)
Galintys dalyvauti visame mainų procese (parengime, vykdyme ir įvertinime)
Sugebantys bendrauti anglų kalba (pakanka turėti bendrą supratimą)

Apie ką mainai?

Apie tai, kokia yra žmogaus troškimo neįprastoms patirtims kilmė;
Apie tai, kodėl, kas ir kokiais tikslais pasineria į narkotikų pasaulį;
Apie alternatyvius būdus, kurie padės atrasti neįprastas patirtis (grojimas būgnais, magija, outdoor, muzika, šokis);
Apie dalinimąsi patirtimi tarpkultūrinėje aplinkoje;
Apie tai, kaip veikia įstaigos, besirūpinančios socialinėm paslaugom ir terapija narkotikų vartotojams;

Finansavimo taisyklės:
Apgyvendinimas ir maitinimas yra apmokamas organizatorių
70% kelionės išlaidų apmoka organizatoriai, 30% – patys dalyviai
Norintieji dalyvauti turi užsipildyti dalyvio anketą ir atsiųsti ją adresu makse7@gmail.com arba Kristina.belikova@gmail.com iki š. m. liepos 1 d.


Mainų dalyvio anketa

Tarptautiniai jaunimo mainai „CTRL+ALT+DEL”
Čekija Rugpjūčio 14-22 d.

• Vardas , pavardė • Gimimo data • Adresas • Kontaktai (e. paštas , kurį dažnai tikriniesi, telefono numeris) • Anglų kalbos žinios (įsivertink save : pagrindai, neblogai, gerai, labai gerai, puikiai) : • Klausymas/supratimas • Kalbėjimas • Rašymas

Kokia yra tavo dalyvavimo patirtis jaunimo veikloje?

Kur dalyvavai? Kokią naudą gavai iš dalyvavimo?

Kodėl nori dalyvauti šiuose mainuose?  Kokia yra tavo motyvacija?

Kokių įgūdžių/patirčių/žinių/sugebėjimų nori įgyti mainuose?

Ar manai, kad narkotikų problema yra aktuali šiandien? Kodėl?

Kaip žinias, įgytas  šia tema, gali pritaikyti gyvenime?


Smigininkėms iš Trakų taurę įteikė Lietuvos Respublikos prezidentė

Birželio 19 dieną Vilniaus Vingio stadione tradicinėje Olimpinės dienos šventėje Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė taurę trakietėms smigininkėms Kotrynai Vysockaitei ir Eglei Kairaitytei, užėmusioms poroje Lietuvos mokinių olimpinio festivalio smiginio finalinėse varžybose 2 vietą. „Šis Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleivių apdovanojimas – kol kas aukščiausias šios mokyklos pasiekimas sporto srityje“, – sakė Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos kūno kultūros mokytojas Darius Brokartas.  

2009-2010 mokslo metų penktojo Lietuvos mokinių olimpinio festivalio globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Festivalio uždarymas vyko Vilniuje Vingio stadione kartu su kitais Olimpinės dienos šventės renginiais, skirtais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui paminėti.  Festivalyje dalyvavo 58 savivaldybės, apie 200 tūkstančių mokinių iš 1092 mokyklų. Festivalio programoje mokiniai rungtyniavo 23 sporto šakose, iš kurių viena ir buvo smiginis. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleivės E. Kairaitytė poroje su K. Visockyte Lietuvos mokinių olimpinio festivalio smiginio finalinėse varžybose užėmė 2 vietą ir buvo pakviestos į iškilmingą festivalio uždarymą. Moksleives lydėjo Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos kūno kultūros mokytojas D. Brokartas.  
Šventė prasidėjo, kai ant Gedimino pilies kalno uždegtą šventės ugnį, Lietuvos olimpiniai čempionai bei prizininkai sostinės gatvėmis atnešė į Vingio stadioną. Ten olimpinis čempionas Robertas Žulpa deglą perdavė Prezidentei Daliai Grybauskaitė, o LR Prezidentė –  olimpinei čempionei Vidai Vencienei. V. Vencienė uždegė šventės aukurą.
Lietuvos mokinių olimpinio festivalio nugalėtojų apdovanojimo metu taures teikė LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, LR Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis, Kūno kultūros ir sporto departamento prie LRV generalinis direktorius Klemensas Rimšelis, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas, Lietuvos mokinių ir studentų sporto centro direktorė Ona Babonienė, olimpiečiai: Eugenijus Levickas, Sigitas Kučinskas, Nelė Žilinskienė, Nijolė Medvedeva, Vida Vencienė, Angelė Rupšienė, Dalia Matusevičienė ir kiti sporto vadovai, organizatoriai.
D. Grybauskaitė drauge su šalies sporto vadovais, olimpiečiais, sporto atstovais įteikė LR Prezidentės taurę konkurso „Sportas ir aplinka” nugalėtojams  bei kitas taures atskirų sporto šakų komandų nugalėtojų kapitonams.


Bijūniečių svajonei išsipildyti padėjo darbas ir susitelkimas

Bijūnų pagrindinės mokyklos moksleiviai, tris kartus dalyvavę konkurse „Eko- mokykla“, šiais metais tapo nugalėtojais, užėmė pirmą vietą,  ir buvo apdovanoti. Šį pavasarį renkant makulatūrą akcijoje dalyvavo beveik visi moksleiviai, todėl  ir rezultatai puikūs.  Surinkta  7 tonos 300 kilogramų popieriaus.

Trakų rajono savivaldybės  mero pirmoji pavaduotoja Nijolė Romaškienė, savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Kulys, Trakų KĮK direktorius Andrejus Junda ir UAB „Ecoservice“ generalinis direktorius Saulius Budrevičius mokyklai įteikė padėką, vaikams – dovanas: saldainių ir, svarbiausia, bilietus į Lietuvos jūrų muziejų ir delfinariumą, bei pažadėjo finansuoti dalį kelionės išlaidų.
Kad tikslas būtų pasiektas, trūko pinigų. Tačiau vaikai iš tėvų trūkstamų lėšų neprašė, o suprasdami sunkią ekonominę situaciją ne tik šalyje, bet ir šeimose, jas užsidirbo patys.
O darbo moksleiviams pasiūlė Bijūnų verslininkas Antanas Karpičius. Jis pasiūlė patalkinti sodinant eglaites ir pažadėjo kompensuoti už darbą trūkstamą lėšų sumą.  Vaikai 3 hektarų plote pasodino 10 tūkstančių eglaičių ir gavo pinigų.
Birželio 8 dienos rytą Bijūnų kaimas budo labai anksti. Juk prie jūros išvažiuoja visi Bijūnų mokyklos mokiniai. Keliauninkai, susėdę į UAB „Trakų autobusai“ autobusą, vairuojamą Algio Venskutonio, išvyko.
„Keltu pasiekę Kuršių marias, pirmiausiai vykome į Lietuvos jūrų muziejų, vėliau delfinariume stebėjome įspūdingą delfinų ir jūros liūtų pasirodymą. Iš ten vykome į Nidą. Kopos, saulės laikrodis, paminklas Vytautui Kernagiui, senieji žvejų kaimai, vėtrungės ir Kuršių marios bei Baltijos jūra džiugino vaikus. Kitą dieną, Palangoje, iš ryto aplankę Gintaro muziejų ir Birutės kalną, vaikai nusprendė likusį laiką praleisti prie jūros. O ir gamta už išsaugotus medžius atsidėkojo geru oru, karšta saule ir šaltoka, banguota jūra. Vaikai maudėsi, dūko, žaidė kamuoliu, statė smėlio pilis, kol vakarop pabuvę ant Palangos tilto patraukė autobuso, o vėliau ir namų link.“, – pasakojoKęstutis Blaževičius, Bijūnų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui.
Pasak K. Blaževičiaus, ši kelionė vaikams parodė, kad dalyvavimas akcijose, bendras darbas leido išsipildyti svajonei – pamatyti jūrą. Taip pat K. Blaževičius džiaugėsi, kad tokios akcijos vienija vaikus, ugdo juose bendruomeniškumo ir visuomeniškumo jausmus.{jcomments on}