ROBERTAS ČUTA
Po to, kai sausio pabaigoje buvo pranešta, kad dviem Šalčininkų ir Alytaus - Varėnos rajonų riboje sumedžiotiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras, sausio 29 d. Vyriausybė dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) paskelbė ypatingąją padėtį Lazdijų, Alytaus, Druskininkų, Varėnos, Šalčininkų bei Trakų rajonuose. Vyriausybė taip pat pritarė Aplinkos ministerijos parengtam šernų populiacijos reguliavimo planui. Pagal jį bus siekiama sumedžioti iki 90 proc. Lietuvos šernų populiacijos, o minėtuose rajonuose, tarp kurių pateko ir Trakų rajonas, bus nustatyta užduotis iki 2013 – 2014 metų medžioklės sezono pabaigos sumedžioti visus šernus.
Raginami medžiotojai
Kaip teigia specialistai, liga žmogui nepavojinga, tačiau užkrėstos mėsos pavartojęs žmogus pats tampa ligos platintoju, dėl to užkrėstos mėsos vartoti negalima. Liga pavojinga tik kiaulėms ir šernams, vaistų nuo jos nėra, todėl, kad ji neplistų sergančias kiaules ar šernus būtina sunaikinti.
Gaišimas nuo šios ligos kiaulių ūkiuose siekia 100 proc. Dėl to liga pavojinga aplinkosaugine ir ekonomine prasme.
„Tikimės, kad medžiotojai yra sąmoningi piliečiai ir supranta, kokią grėsmę kiaulių maras kelia Lietuvos gamtai ir ekonomikai. Neabejoju, kad jie atsilieps į raginimą aktyviai prisidėti prie šernų populiacijos reguliavimo“, – sakė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
Pasak Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Trakų skyriaus medžioklės žinovo Juozo Kuprusevičiaus, skyriaus mediotojai atsiliepė į raginimą mažinti šernų skaičių ir dabar medžioja kasdien.
„Anksčiau medžioklės buvo rengiamos vieną ar dvi dienas per savaitę, o dabar mūsų skyriaus atskirų būrelių nariai eina medžioti šernų beveik kasdien“, - sakė J. Kuprusevičius. Anot jo, daigiausiai devynių skyriaus medžioklės būrelių nariai šernų sumedžiodavę 1986 – 1988 metų medžioklės sezonais: kiekvienas būrelis – maždaug po 100 šernų. Pastaraisiais metais – maždaug po 60.
Populiacija
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Trakų rajono agentūros specialistų teigimu, apibendrinant medžiotojų būrelių duomenis, 2013 metais šernų populiacija Trakų rajone buvo apie 1280 gyvūnų.
Kaip pranešė LR Aplinkos ministerija, 2013 m. medžiojamų žvėrių (nelimituojamų) apskaitos duomenimis, šernų populiacija Lietuvoje siekė 62 tūkst. Iki 2014 m. sausio 26 d. Lietuvoje sumedžiota apie 31 tūkst. šernų. Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje galėtų būti apie 30 tūkst. šernų.
Reikia apsaugoti
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nurodė, kad kiekvieno šalyje sumedžioto šerno mėginiai būtų pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą AKM tyrimams atlikti. Mėginius galima pristatyti į vietinį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyrių.Kaip sakė Trakų VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas - inspektorius Vaidas Jonušaitis, nuo šių metų sausio 25 iki vasario 11 dienos Trakų VMVT ištirta 120 mėginių afrikiniam kiaulių marui nustatyti, nė viename iš tirtų mėginių užkrato nenustatyta.
Paklaustas, ar jam netrodo siaubingai toks planingas net 90 proc. Lietuvos šernų išnaikinimas, V. Jonušaitis atsakė: „ Taip nepasakyčiau. Mūsų pareiga apsaugoti sveikus gyvūnus“.