Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

RADIATORIŠKIŲ ĮDOMYBĖS

Jei bandytume atrasti ekonomikoje gerai žinomą masto ekonomijos dėsnį, tai jo nėra nei padujų, nes pigiausia šiluma yra Tauragėje ir Radviliškyje, o  Vilnius kaip didžiausias šilumos gamintojas yra tik 23 vietoje.

Jei bandytume atrasti dėsningumus pagal šilumos gamyboje naudojamo kuro rūšį, tai vėlgi kainos prasilenkia su logika, nes  daugiau kaip 50 procentų biokuru kūrenamuose Biržuose kaina yra bene didžiausia Lietuvoje.

Tačiau jei bandytume atrasti dėsningumą pagal valdymo formą, pastebėtume, kad savivaldybių valdomose šilumos ūkio įmonės yra pigesnė šiluma, nei nuomos, koncesijos ar privatininko valdomose šilumos ūkio įmonėse.

Atrodytų, ką bendro turi valdymo forma ir šilumos kaina su įmonėse valdymo forma? Atvirkščiai, pagal įsigalėjusius įsitikinimus valstybių ar savivaldybių valdomos įmonės laikomos mažiau efektyviomis ir labiau biurokratizuotomis. Tačiau šilumos ūkio tendencijos yra kiek kitokios. Pabandykime atrasti priežastis – kodėl taip yra?

Išnyksta politikų kontrolė

Visų pirma savivaldybių valdomos įmonės yra tiesiogiai priklausomos nuo savivaldybę valdančių politikų. Šiuo atveju tai išeina į naudą, nes politikus, kaip žinia, kas ketveri metai ištinka rinkimai. Rinkimai – puiki proga rinkėjams įvertinti, ką gerai ir ką blogai per kadenciją nuveikė politikai.

Tame vertinime šilumos kainos, o ypač jų didėjimas tampa pagrindine rinkimų kampanijos dalimi. Todėl valdantys miestą ar rajoną politikai, norėdami ir toliau sėkmingai likti prie valdžios vairo, privalo dėti ypatingas pastangas, kad šilumos kaina nekiltų arba kiltų kiek įmanoma lėtai.

Tuo tarpu šilumos ūkį perdavus privatininkui tiesioginė įtaka dingsta, o privačios įmonės tikslas – uždirbti maksimalų pelną. Monopolinėje šilumos rinkoje maksimizuoti pelną yra labai nesudėtinga, ir nenuostabu, kad visa ši našta gula ant šilumos vartotojų pečių. Privatininkui svarbiausia parodyti dideles Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos leidžiamas išlaidas ir tuomet viskas eina kaip sviestu patepta.

Daugiau skaitykite laikraštyje

Vidas Urbonavičius{jcomments on}