Lietuvos miestų ir miestelių istorija susilaukia vis didesnio tyrėjų dėmesio. Rengiama nauja monografija apie Onuškį bus didžiulė enciklopedija apie šio krašto seniausią praeitį, jo žmones, jų kančias ir kovas dėl laisvės. Nors jau turime žuvusių partizanų ir tremtinių sąrašus, tačiau dar mažai turime žinių apie jų šeimų tragiškus likimus. Nors žinome, kokius kaimus nušlavė nuo žemės paviršiaus kolektyvizacija, tačiau ką paliksime ateinančioms kartoms apie tų kaimų gyventojus, jų likimus, papročius, tradicijas? Ką paliksime apie buvusį Onuškio valsčių, apie čia gyvenusius knygnešius, mokytojus, dvasininkus, ūkininkus, tarnautojus, ką jie patyrė okupacijų metais? Kas papasakos apie Onuškio apylinkių kraštovaizdžio raidą, apie miestelio ir kaimų architektūrą, kultūrą, archeologijos paminklus? Tiems, kurie šio darbo imsis vėliau, bus daug sunkiau tai padaryti. Visai nebeliks gyvų liudininkų, neliks senų sodybų ir jų gyventojų, niekas nebeištrauks iš senų skrynių istorinių nuotraukų. Tad, kol galime, šio darbo turime imtis dabar.
„Versmės“ leidykla rengia ir leidžia monografijų seriją, skirtą Lietuvos miestams ir miesteliams bei jų apylinkėms, atitinkančioms tarpukariu buvusius Lietuvos administracinius vienetus – valsčius.
Pagal 1923 metų gyventojų surašymą Onuškio valsčiui priklausė apie pusantro šimto kaimų, šiuo metu šie kaimai patenka į Onuškio, Grendavės ir Jakėnų seniūnijas (Onuškio, Dusmenų, Vytautavos ir Žilinų parapijas). Rengti monografiją apie Onuškio valsčių ėmėsi sudarytojai Živilė Driskiuvienė, Jonas Laurinavičius, Kazys Misius, Povilas Krikščiūnas. Monografijai straipsnius rašys daugiau kaip 70 mokslininkų, kraštotyrininkų, vietos mokytojų, kultūros darbuotojų. Būsimoji monografija bus unikalus, didelės apimties (daugiau kaip 1300 puslapių) leidinys, pasakojantis apie Onuškio ir jo apylinkių kraštovaizdžio raidą, istoriją nuo seniausių laikų iki mūsų dienų. Atskiros monografijos dalys bus skiriamos kalbai, etninei kultūrai, tautosakai, iš valsčiaus kilusiems ar gilesnį pėdsaką istorijoje, krašto kultūroje palikusiems kraštiečiams, šeimų genealoginiams medžiams.
Daugiau skaitykite laikraštyje{jcomments on}