Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Renovuotuose pastatuose ugniai siautėti paprasčiau

Prieš metus per gaisrą Londono „Grenfell Tower“ pastate žuvo 71 žmogus, o viena pagrindinių gaisro išplitimo priežasčių buvo įvardyta šio namo renovacijoje naudotos fasado apdailos plokštės. Ekspertai susisgribo aiškintis, kokia situacija Lietuvoje.  Ar iš tiesų daugelis renovuotų pastatų gali greičiau supleškėti? Specialistai sako, kad net po šios tragedijos Londone kai kurių pastatų savininkai nesutiko dalyvauti tyrime ir nustatyti pastatų degumo.

Akiratyje atsidūrė ir Abromiškės

Praėjusių metų pabaigoje tarpinstitucinė komisija, sudaryta iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento bei Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovų pristatė tyrimo dėl pastatų fasadų atitikties gaisrinei saugai rezultatus. Tarp tikrintų pastatų pakliuvo ir Elektrėnų savivaldybėje esanti Abromiškių reabilitacijos ligoninė. Rezultatai nedžiugina.  Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo ir statybos departamento Statybos sektoriaus pažangos ir statybos produktų politikos skyriaus vedėjas Dainius Čergelis „Galvei“ aiškino, kad nuėmus nuo ligoninės pastato fasado bandinius paaiškėjo, jog pagal projektą plokštės turėjo atitikti B degumo klasę, tačiau bandymas parodė, kad Abromiškių reabilitacijos ligoninėje sudėtos plokštės atitinka tik E degumo klasę. „Tai yra per tris klases žemesnė kokybė. Tai reiškia, kad kilus gaisrui tokios plokštės įsipliekstų greičiau nei B klasės“, – sako D. Čergelis.  Be kita ko, B klasės viena plokštė kainuoja 15 eurų brangiau nei E. „Renovuojant pastatą, kuriam reikia nemažai tokių plokščių, suma galėtų skirtis žymiai“, – sako D. Čergelis. Ir neatmeta galimybės, kad projekte nurodžius brangesnes plokštes, o iš tiesų pirkus pigesnes, galėjo būti bandoma pasipinigauti.

Po atlikto tyrimo Elektrėnų savivaldybės administracija buvo informuota apie Abromiškių reabilitacijos ligoninės būklę, pateiktos rekomendacijos dėl techninės specifikacijos statinio dalinės ekspertizės pirkimui organizuoti, savininkai paskatinti kuo skubiau atlikti statinio dalinę ekspertizę bei imtis prevencinių priemonių.

Patikrinti vos keli pastatai, o pažeidimų daug

Fasadų degumo tyrimo rezultatai rodo, kad iš daugiau kaip pusės (t. y. 5 iš 9) tyrime dalyvavusių pastatų fasadų plokštės buvo gerokai žemesnės degumo klasės, nei numatyta projektuose ir reikalauja teisės aktai. Iš 15 atrinktų įvairios paskirties pastatų net 5 buvo padengti galimai ypač degiomis ir projektinių sprendimų neatitinkančiomis plokštėmis iš aliuminio kompozito, o 6 statinių savininkai nesutiko dalyvauti tyrime. Tyrimo metu analizuoti pastaraisiais metais pastatytų ar renovuotų skirtingos paskirties pastatų fasadai iš 15 skirtingų savivaldybių: buvo imamos šių pastatų fasaduose sumontuotos aliuminio kompozito plokštės, tikrinamas jų degumas ir atitiktis gaisrinės saugos reikalavimams. Bandymai atlikti akredituotoje laboratorijoje – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Gaisrinių tyrimų centre.

Tyrimo rezultatai

Net 6 pastatų savininkai atsisakė dalyvauti komisijos organizuojamame nemokamame tyrime, todėl prie šių pastatų tyrimų numatoma grįžti, kai tik bus atlikti numatyti teisės aktų pakeitimai, t. y. kai bus numatyta galimybė patikrinti medžiagų atitikimą net ir nesant savininko sutikimui. Iš tyrime sutikusių dalyvauti savininkų, daugiau kaip pusė, t. y. 5 iš 9, pastatų fasaduose naudojo plokštes, galimai neatitinkančias projekto sprendinių ir deklaruojamos degumo klasės. Keli verslo centrai Vilniuje ir Norfos parduotuvės savininkai nesutiko atlikti fasado degumo bandymų. Tuo metu neatitikimų be Abromiškių reabilitacijos ligoninės dar rasta Santaros klinikų pastatuose Vilniuje, o Varėnoje veikiančio vaikų darželio ir Alytaus profesinio rengimo centro fasadai iš tikrųjų yra degesni, nei tai rodo renovacijos dokumentai.

„Apibendrindami rezultatus siunčiame aiškų signalą rinkai, statybų proceso dalyviams, kad pastatų gaisrinės saugos reikalavimų nesilaikymas – netoleruojamas“, – sako D. Čergelis.