Sušalėliai
VšĮ „Trakų ligoninės“ direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams Jolanta Milišiūnienė „Galvei“ sakė, jog per praėjusią savaitę keturi — trys suaugę ir vienas vaikas — mūsų Trakų rajono savivaldybės gyventojai kreipėsi į ligoninę dėl įvairių nušalimų, viena mergina buvo perkelta į Vilnių. Pasak J. Milišiūnienės, tokių ligonių gydymas priklauso nuo nušalimo lygio – gali užtrukti iki mėnesio ar ilgiau, kitiems sugyti užtenka savaitės.
Greta esančioje Elektrėnų savivaldybėje situacija kiek geresnė. Pasak VšĮ „Elektrėnų ligoninės“ direktoriaus pavaduotojo medicinos reikalams Edmundo Niparavičiaus, į šią gydymo įstaigą per didžiuosius šalčius nesikreipė nė vienas gyventojas dėl sušalimo ar nušalimo.
Hipotermija
Šalčio poveikyje organizmas greičiau praranda šilumą, nei ją pagamina, todėl gali sumažėti kūno temperatūra. Ši būklė vadinama hipotermija arba bendru kūno sušalimu. Šiurpulys ar drebulys – pirmasis ženklas, kad kūnas praranda šilumą ir gali sušalti. Tokiu atveju reikia kuo greičiau grįžti į patalpas. Bendrasis kūno sušalimas – tai kūno temperatūros sumažėjimas (mažiau kaip +35°C) ilgai veikiant šaldantiems aplinkos veiksniams (šalčiui, vėjui, ilgą laiką būnant vėsiame vandenyje). Žmogui ilgai būnant šaltoje aplinkoje, organizmas nesugeba palaikyti įprastos kūno temperatūros. Krentant kūno temperatūrai, žmogus tampa viskam abejingas, mieguistas, sustingęs, nes esant sumažėjusiai kūno temperatūrai yra veikiamos smegenys ir žmogus nebegali aiškiai mąstyti bei gerai judėti. Tai ypač pavojinga, nes nukentėjęs asmuo nesuvokia kas vyksta ir negali priimti adekvačių sprendimų, pvz. sušalę žmonės dažnai nusprendžia pailsėti prisėsdami ar priguldami lauke. Jų širdies veikla ir kvėpavimas sulėtėja. Sutrikus sąmonei ir kūno temperatūrai nukritus žemiau +30°C, žmogus gali mirti. Sušalimo atveju pirmiausiai sušildykite centrinę kūno dalį – krūtinę, kaklą, galvą, kirkšnis. Nukentėjusįjį galima šildyti vonioje. Paguldykite į +20°C vandens vonią. Per 10–30 min. vandens temperatūrą kelkite iki +37°C. Jei vonios nėra, dėkite šiltus kompresus ant viso kūno (sudrėkinta drungname vandenyje antklodė ar tvarsčiai keičiant juos kas 2-3 min.). Ypač gerai sušildo kito, nesušalusio žmogaus, kūno šiluma. Po to nukentėjusįjį užklokite šilta sausa antklode. Jei nukentėjusysis sąmoningas ar sąmonę atgavo, duokite gerti šiltų, saldžių gėrimų. Jei būklė negerėja, kuo greičiau vežkite į gydymo įstaigą.
Daugiau skaitykite lairkaštyje{jcomments on}