„Istorijos vingiai, atvedę totorių tautą į Lietuvos žemę, tapo ir mūsų namais. Džiaugiamės, kad galime puoselėti savo relikvijas, kultūrą, tradicijas”, - sakė renginio vedėjai grigiškiečiai Eldar Jakubovskij ir Marija Meišutovič.
Totoriai į šventę sugužėjo ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kaimyninių šalių: Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos, tolimosios Bosnijos, Hercogovinos ir Tatarstano, svečiai iš Ukrainos.
Pagerbti totorių kultūros dienos atvyko atkuriamojo Seimo narys Nikolaj Medvedev, LR Seimo narys A. Sysas, parlamentarės Halina Kobeckaitė, R. Stankevičienė, kultūros ministro patarėjas Imantas Melianas, Tautinių bendrijų namų direktorė Alvyda Gedaminskienė, žinomas Rusijos geneologas ir heraldikas Stanislav Dumin, profesorius Dobilas Kirvelis, Vilniaus m. savivaldybės tarybos narys M. Treščinskij, kiti garbūs svečiai.
Lietuvos totorių bendrijos pirmininkas Adas Jakubauskas pasveikino šventės dalyvius, pasidžiaugė, kad mes, buvę atvežtų čia totorių ainiai, Lietuvoje vėl laisvai švenčiame savo Sabantujų, sveikinamės „salam aleikum“, bendraujame su tautiečiais iš viso pasaulio.
Vyko totorių nacionalinių amatų demonstravimas, prekyba, buvo pristatyti amatininkai, būdingi totoriams ornamentuoti siuvinėjimai, kailiadirbystės subtilybės. Vertėtų jau bent prisiminti prieš kelis dešimtmečius garsiuosius Onuškio totorių kailiadirbius, duonkubilių meistrus, kurie kartu su Butrimonių, Raižių (Alytaus r.) amatininkais gaminius realizuodavo buvusiame Onuškio turguje.
Šventės kulminacija buvo svečio akardionisto Rinato Valejevo iš Kazanės koncertas. Tai pasaulinio lygio atlikėjas, grojantis nacionaliniais pučiamaisiais instrumentais, bajanu, armonikomis.
Visus žavėjo folklorinio ansamblio „Alije“ grakštūs jaunų grigiškiečių merginų rytietiški šokiai (vad. A. Melech, choreogr. R. Šikunienė), skambėjo dainos totorių, lietuvių, lenkų, rusų kalbomis. Vyko nacionaliniai totorių sportiniai žaidimai, turnyras „Kureš“, šventę vainikavo (būdingas totoriams) virvės traukimas. Džentelmeniškai nugalėjo moterys ir vaikai. Šventėje dalyvavę visi skubėjo paskanauti nacionalinio jų valgio – plovo. Savo kibinus pateikė ir totorių „giminaičiai“ Trakų karaimai.
Šventę organizavo Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga. Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Trakų r. savivaldybė. Talkino Trakų kultūros rūmai, Trakų istorijos muziejus.
Iš Lietuvos totorių bendruomenės verta daug pasimokyti. Renginyje nesimatė asocialių, „įkalusių“ asmenų, nebuvo alkoholinių gėrimų. Išties tai buvo gėrio, grožio, kultūros, draugystės šventė, po kurios žmonės ir nenorėjo skirstytis. Apmaudu, kad joje nesimatė šeimininkų – vietos valdžios, tarybos narių. Neįvyko ir per visą miestą numatyta eisena...
Vytautas Žemaitis{jcomments on}