Paskutinius keturis metus apie savanorystę Trakuose buvo nemažai kalbama, organizuojami įvairūs renginiai, mokymai. Renginiuose dalyvavusių organizacijų atstovai pagilino žinias ir darbo įgūdžius su savanoriais. Nedalyvavusios organizacijos vis dar iki galo nesuvokia savanorystės esmės ir neskiria dėmesio kokybiškesniam savanorių koordinavimui.
Savanorystės esmė
Savanoriška veikla yra apibrėžta įstatymu, priimtu 2016 m. birželio 22 d., tai savanorio neatlyginamai atliekama visuomenei naudinga veikla, kurios sąlygos nustatomos savanorio ir šios veiklos organizatoriaus susitarimu. Labai svarbu pabrėžti, kad savanoris, ateidamas padėti organizacijai, turi būti supažindintas su organizacija ir jos kolektyvu, gauti aiškius nurodymus apie vykdomas veiklas, turėti koordinatorių ir veiklos aptarimus. Savanorystė yra organizuota veikla, tai nėra pagalba kaimynui ar senoliui gatvėje. Kol savanorystė Trakuose nebus koordinuojama pačių organizacijų, tol nepavyks į veiklas įtraukti daugiau vietinės bendruomenės narių.
Europos savanorių tarnybai (EST) – 20 metų
Pagal šią Europos Komisijos programą savanoris atvyksta į kitą šalį, joje gyvena ir dirba, pelno nesiekiantį ir vietos bendruomenei naudingą, neapmokamą darbą. Galima pasirinkti savanorystę nuo 2 savaičių iki 12 mėnesių. Taip pat pagal šią programą savanoriui suteikiamas gyvenamasis būstas ir apmokamos transporto išlaidos, mokami kišenpinigiai.
Smagu, ir tikrai yra kuo didžiuotis, nes Lentvario jaunimo centre pagal šią programą savanoriauja jau trečias savanoris iš užsienio. Trakų atvira jaunimo erdvė turi pirmąjį EST savanorį. Pagal šią programą iš Trakų rajono yra išvykę 3 lietuviai savanoriauti į Olandiją, Armėniją ir Švediją.
Per šiuos programos metus savanorių Lietuvoje yra buvusių iš labai daug skirtingų šalių. Dažniausiai Lietuvą renkasi vokiečiai, austrai, prancūzai, ispanai, ukrainiečiai, gruzinai, armėnai.
Yra daug skirtingų priežasčių kodėl savanoriai pasirenka Lietuvą: dažniausiai išsirenka patinkantį projektą, o kur jis bus jiems nėra taip svarbu; kiti domisi buvusiomis sovietų sąjungos šalimis, kultūra ir istorija, todėl pasirenka veiklas mūsų šalyje, o dar kiti yra sutikę puikių lietuvių, kurie įkvėpė atvykti į mūsų šalį.
Savanorių užsieniečių atsiliepimai
Kad ir kaip sunku pripažinti, savanoriai pirmiausia pastebi nelaimingus, nesišypsančius lietuvių veidus, labai prastą aptarnavimo kultūrą parduotuvėse ir kavinėse. Taip pat dar labai keista patirtis su gyvenamos vietos suradimu tarptautiniams savanoriams Trakuose ar Lentvaryje. Buvome suradę butų nuomai, bet kai paaiškindavome, kad gyvens tarptautiniai savanoriai, nuomotojai apsigalvodavo išnuomoti. Labai gaila, kad savanoriai turi gyventi Vilniuje ir kas dieną važinėti iš Vilniaus. Tikime, kad bendruomenė gautų žymiai daugiau naudos iš tokių bendruomenės narių, kaip tarptautiniai savanoriai, jei gyventų ir dirbtų Trakuose. Taip pat savanoriai pasigedo Trakuose realus bendravimo tarp organizacijų, savanorystės idėjos palaikymo ir rėmimo.
AKVILĖ BUDRECKYTĖ,
Savanorystės ambasadorė Trakuose