
2017 m. gegužės - gruodžio mėnesiais Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centras įvykdė valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą, skirtą globėjų (rūpintojų) ir įtėvių rengimui, konsultavimui ir paslaugų jiems teikimui. Globos šeimoje ir įvaikinimo skatinimo tikslas – vaikams, netekusiems tėvų globos, saugios aplinkos globėjų ar įtėvių šeimoje užtikrinimas, konsultacijų šeimai ir emocinės pagalbos teikimas. Per šį laikotarpį iš viso yra parengta septynios globėjų ir viena įtėvių šeima.
Globėjų ir įtėvių rengimo specialistės Renata Grudzinskienė ir Aistė Jankauskaitė Paramos šeimai ir vaikams centre organizavo du įvadinių mokymų ciklus, skirtus globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymui ir konsultavimui, aštuonias praktinių užsiėmimų dienas visai šeimai, skirtas globėjams, tėvams ir jų vaikams, dešimt emocinės paramos grupių susitikimus tėvams, globėjams ir įtėviams, penkiasdešimt šešis tėvystės gebėjimų ugdymo ir stiprinimo praktinius užsiėmimus tėvams Lentvario, Rykantų, Bijūnų, Trakų bendruomenėms ir Paramos šeimai ir vaikams centre, tris individualias šeimos konsultacijas globėjams. Gegužės pabaigoje buvo suorganizuotas viešas renginys šeimai „Šeimų pietūs“, kuriame šeimos galėjo ne tik susiburti kartu ir papietauti netradicinėje aplinkoje, bet ir sudalyvauti protmūšyje apie įvaikinimą ir globą.
Praktiniai užsiėmimai šeimai vyko šeštadieniais su vaikais ir tėvais kartu. Atsakyti į klausimus tėvams ir globėjams padėjo psichologė Loreta Juravičienė, kartu su tėvais analizavo temas apie vaiko poreikių užtikrinimą, įvairias auklėjimo krizes, vaikų maištą, nesuprantamą elgesį, o vaikų psichologė Kristina Leščinskaitė tuo pat metu kartu su vaikais analizavo įvairias situacijas, kuriuose jie patiria sunkumus, mokėsi atpažinti savo ir kitų jausmus, tinkamai juos išreikšti, kalbėjo apie vaikams aktualias problemas, įvardino tinkamus elgesio būdus konfliktinėse situacijose, ugdė emocijų valdymo įgūdžius, stiprino bendradarbiavimo ir bendruomeniškumo kompetencijas. Po pietų vyko tėvų ir vaikų bendri užsiėmimai, kurių tikslas – skatinti tėvų ir vaikų pozityvų bendravimą, stiprinti tarpusavio emocinį ryšį.
Lektorės teigė: „Tėvų dalyvavimas tokiuose mokymuose liudija ne tik norą kalbėti apie problemas, bet ir jas spręsti. Tai džiugina. Grupinio darbo privalumas - galimybė pasidalinti gerąja patirtimi, pamatyti kitų šeimų elgesio modelių pavyzdžių, savo vaiko elgesį ir reakcijas bendraamžių grupėje, kitoje aplinkoje su specialistų pagalba žaidimo forma „kalbėti“ apie sunkumus lengviau, o grįžtantys į užsiėmimus tėvai, matyt, liudija, kad tai dar ir rezultatyvu.“ Tėvai taip pat paliko teigiamus atsiliepimus: „Užsiėmimai šeimai buvo labai naudingi, nes yra galimybė dalyvauti kartu su vaiku, kompetetingos lektorės, maloni aplinka, buvo galima išgirsti save, įsiklausyti, pažvelgti į save iš šalies“ (Giedrė, 3 vaikų mama); „Didelis ačiū už šilumą ir žinias. Mielai sudalyvausime dar kartą“ (Inga, 1 vaiko mama). Po užsiėmimų vaikai taip pat liko patenkinti: „Man labai patiko ir tikiuosi, kad kitą kartą vėl galėsime pabendrauti ir pasikalbėti apie gyvenimą ir jausmus“ (dalyvė, 14 m.); „Man patiko nerealiai, nors prieš važiuojant čia, galvojau, kad veltui gaištu laiką, bet buvo tikrai labai įdomu“ (dalyvė, 15 m.).
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centre vyko ne tik bendri užsiėmimai šeimai - tėvams ir vaikams, bet ir emocinės paramos grupės tėvams ir globėjams. Grupės vyko vieną kartą per mėnesį vakarais. Tėvai saugioje aplinkoje galėjo pasidalinti savo atvejais, jausmais, kylančiais dėl netinkamo vaiko elgesio, taikomų auklėjimo strategijų, pasidalinti savo patirtimi bei gauti naujų įžvalgų iš kitų tėvų ir psichologės Kristinos Leščinskaitės. Emocinės paramos grupė – tai erdvė tėvams nusiraminti, įgauti naujų jėgų ir prevencija užkertant kelią nevaldomam vaiko elgesiui ateityje.
Jau antrus metus sėkmingai vyksta tėvystės gebėjimų ugdymo ir stiprinimo praktiniai užsiėmimai tėvams, kurie vyko vieną kartą per savaitę Lentvario, Rykantų, Bijūnų, Trakų bendruomenėse ir Paramos šeimai ir vaikams centre. Mokymų metu tėvai kartu su psichologe Renata Grudzinskiene aptarė temas, susijusias su pozityvia auklėjimo disciplina, kaip stiprinti tėvų ir vaikų emocinį ryšį, analizavo, kaip taikyti pozityvius ir veiksmingus auklėjimo metodus netraumuojant vaiko. Po mokymų dalyviai teigė: „Išmokau daug dalykų: kaip elgtis su vaikais, kad jie mane išgirstų; pradėjau kitaip mąstyti“ (Regina, 2 vaikų mama); „Mokymai man buvo labai naudingi, nes supratau, kaip galima vaikus auklėti jų netraumuojant“ (Liudmila, 2 vaikų mama).
Atsižvelgiant į mokymų dalyvių puikius atsiliepimus, organizuojame 2018 metų į šeimos stiprinimą orientuotų užsiėmimų ciklą, skirtą globėjams, įtėviams, tėvams bei jų vaikams. Daugiau informacijos apie mokymus ar pasikonsultuoti su specialistu galite telefonu +370 611 12183 arba el. paštu gimk@trakuseimoms.lt .
RENATA GRUDZINSKIENĖ,
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro psichologė, globėjų ir įtėvių rengimo specialistė

